Suur linn teeb linnu silmad väikseks
Suurlinna tuled ei meelita ainult inimesi, vaid mõnikord ka loomi ja linde. Nüüd on teadlased tähele pannud, kuidas linnatuled võivad ka lindude evolutsioonilist arengut suunata.
Jennifer Phillips Ameerika Ühendriikidest Washingtoni Osariigiülikoolist ja ta kolleegid Todd Jones ja Alfredo Llamas San Antonio Texase A&M Ülikoolist annavad ajakirjas Global Change Biology teada, et suur linn võib linnul silmad väiksemaks teha.
Teadlased uurisid tuntud Põhja-Ameerika värvulisi kardinali ja salukäblikut, võrreldes omavahel isendeid, kes elavad aasta läbi paikselt kas San Antonio linnas või linna ümbritsevates Texase osariigi maapiirkondades.
Selgus, et linnalindudel on silmamunad umbes viis protsenti väiksemad kui samade liikide maalindudel.
Teadlased uurisid ka kahte rändlinnuliiki, viker-indigolindu ja võsa-virelindu. Neil kahel mingit süsteemset liigisisest silmasuuruse vahet ei olnud.
Teadlased oletavad, et linnakardinalide ja linnasalukäblikute silmad on väiksemad linnaruumis leviva tehisvalgustuse pärast. Väiksem silm võimaldab lindudel ereda ja pideva linnavalgusega paremini toime tulla. Suuremate silmadega linde võib valgus hõlpsamini pimestada, neil võib olla ka raskem uinuda.
Rändlindudel silmasuuruse muutust ei esine, sest kuigi nad võivad suviti ka linnas pesitseda, on nende talvitusaladel kunstvalgust tõenäoliselt palju vähem kui talvises suurlinnas.
Teadlased mõõtsid enam kui poole tuhande linnuisendi silma- ja kehasuurust, aga ka nende elupaigas päeval ja öösel esinenud valgust ja müra.
See oli nüüd teadlaste eneste väitel esimene neile endile teada olev uuring maailmas, kus linnavalguse seoseid lindude silmasuurusega on vaadeldud. Varem on uuritud muu hulgas küll linnavalguse toimet lindude hommikusele laulule ja ööpäevarütmidele.
Selge on see, et inimene on tahtmatult lindude elu mõjutanud. Millistel juhtudel on see mõjutus olnud lindudele kasuks, millistel kahjuks, on iseküsimus. Mida paremini me ise neid mõjutusi tunneme, seda tõhusamalt saame oma sulissõpru toetada.