Elevandid ilmutavad toiduvalikus isikupära ja soovivad vaheldust

Foto: Andrea Schieber/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Elevandid on natuke nagu inimesed. Kas või selle poolest, et nii nagu inimesed tahavad enamasti oma toidus aegajalt väikest vaheldust, tahavad seda elevandidki.

Ameerika ja Keenia teadlased on nüüd uudsel meetodil täpsemalt järele uurinud, mida kahe Keenias elutseva elevandikarja liikmed söövad.

Brian Gill Rhode Islandil Providence'is asuvast Browni Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid elevantide väljaheidetes sisaldunud taimset päritolu DNA-d ja said selle põhjal teada, milline isend millal milliseid taimi oli söönud.

Seni on olnud laias laastus teada, et elevandid söövad väga mitmesuguseid taimi, nii rohtu, puhmaid kui ka puulehti, aga täpsemaid teadmisi on olnud raske hankida, sest elevante on looduses päris raske ja kohati ohtlikki jälgida.

Ses uuringus olid teadlastel abiks ka GPS-seadmed ja kaugseireandmed. Teadlased ise järgnesid elevandikarjadele aupaklikus kauguses ja korjasid värske uurimismaterjali nobedasti üles.

Nüüd kirjutavad Gill ja kaasautorid ajakirjas Royal Society Open Science, et suurema osa elevantide tarbitavast toidukogusest moodustavad niisugused taimed, mis elevante ümbritsevas keskkonnas parajasti tooni annavad.

Siin ei ole ka palju imestada, sest elevant kui suur loom vajab rohkesti toitu, ja peamiselt tulebki siis leppida peamiselt saada oleva põhivalikuga.

Kuid ses põhimassis võivad mõnikord mõned elevantidele vajalikud ained puudu olla, või siis esineda liiga palju pisut mürgisevõitu aineid, millega taimed end kaitsevad.

Küllap just seepärast nosivad kõik elevandid peale domineeriva toiduse väiksemas koguses ka haruldasemaid lisapalasid ja saavad toitumise sel moel paremasse tasakaalu.

Gill ja ta kaaslased panid oma üllatuseks tähele, et just nende lisapalakeste valikul tulid isendite vahel ilmsiks päris suured eelistuste erinevused. Samas võisid ka üksikisendite eelistused päevade lõikes märgatavalt varieeruda.

Teadlaste sõnul aitab selline varieeruvus tagada, et erisuguseid lisapalasid jätkub enamasti kõigile karjaliikmetele piisavalt.

Nii targasti on loodus need elevantide toiduasjad seadnud.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: