Richard Bransoni kosmosefirma tegi esimese kommertslennu
Kosmosefirma Virgin Galactic rakettlennuk Unity viis möödunud neljapäeval esmakordselt kolm reisijat kosmose piirile. Edaspidi hakkab ettevõte korraldama turistidele kommertsreise.
Tegu oli ettevõtte esimese tellitud lennuga, mis polnud katselend. Pardal polnud siiski tavalised turistid, vaid kaks Itaalia õhuväelast ning üks teadlane. Nad tegid kaaluta olekus mitmesuguseid teaduslikke katseid ja harjutasid võimalikuks reisiks rahvusvahelise kosmosejaama pardale. Lisaks reisijatele olid pardal kaks pilooti ja lennundusinsener.
Miljardär Richard Bransonile kuuluv firma on nüüd koos Elon Muski SpaceX-i ja Jeff Bezosi Blue Originiga üks väheseid kosmoselende korraldavaid erafirmasid. Virgin Galacticuga on reisi broneerinud ligikaudu 800 inimest. Mõned neist on lendu oodanud üle kümne aasta. Pileti hind on 415 000 eurot.
Neljapäeval toimunud lend algas New Mexicost, USA-s ja kestis kokku 72 minutit. Rakettlennuk oli kinnitatud suurema kandurlennuki külge ning eraldus sellest 13 kilomeetri kõrgusel. Lend jõudis 85 kilomeetri kõrgusele.
Lennuk suudab kanda ainult käputäit reisijaid ja lende tehakse korra kuus. See tähendab, et kõigi pileti ostnud reisijate teenindamiseks võib kuluda aastaid. Küll aga plaanib ettevõte järjekorra lühendamiseks võtta 2026. aastal kasutusele täiustatud lennuki, mis teeb ühe reisi nädalas.
Branson asutas Virgin Galacticu 2004. aastal. Ettevõte lootis esimese kommertslennu korraldada juba 2007. aastal, kuid tehnilised väljakutsed osutusid oodatust märksa suuremaks. 2014. aastal toimunud katselennu õnnetuse käigus hukkus üks piloot. Praegune lennuk, Unity, jõudis esmakordselt kosmose piirile 2018. aastal. Branson ise tegi lennu kahe aasta eest.
Järgmine lend pileti ostnud turistidega toimub augustis.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Rait Piir