Koorumata tibu soo saab teada lõhna järgi
Põhjalikult on arutatud, kumb oli enne, kas muna või kana. Mõnikord on aga sama tähtis teada, kes on muna sees, kas kukk või kana. Ameerika teadlased on nüüd välja töötanud uue võtte, kuidas sellele teisele küsimusele vastata – lõhna järgi.
Thomas Turpen ja ta kolleegid Davise California Ülikoolist kirjutavad ajakirjas PLOS ONE, et koorumata tibude soo määramine munast erituvate lenduvate orgaaniliste ühendite põhjal on teostatav võimalus.
Paljudes kanafarmides määratakse tibude sugu päev pärast koorumist, mis peale kukktibud surmatakse. Kui aga tibude sugu saaks määrata juba haudumise algfaasis, saaks kukkembrüoid sisaldavad munad suunata sujuvalt muusse kasutusse, kasvõi rahvale toiduks. Nii väheneksid raiskamine ja keskkonnakoormus. Samuti oleks see praktika paljudele eetiliselt vastuvõetavam kui praegune. Mõned Euroopa riigid ongi juba kukktibude tapmise lõpetamise eesmärgiks seadnud.
Munasisese soo määramise tehnikat on juba praegugi turul. Üks võimalus, mida kasutatakse, on puurida munakoorde väike auk ja võtta selle kaudu proov. Teine võimalus on kuvada muna sisemusest pilt. Haude algjärgus on pildimeetod aga ebakindlam kui hilisemas järgus.
Turpeni ja ta kolleegidel lõhnameetod põhineb tõigal, et munas kasvav kana,embrüo või loode eritab lenduvaid orgaanilisi ühendeid, mida lekib ka läbi koore välja. Teadlased tegid kindlaks, et nende ainete järgi saab põhimõtteliselt tulevase tibu sugu määrata.
Seejärel töötasid nad välja nende ainete õhust kättesaamise ja analüüsimise tehnika. Andur asetatakse seejuures iminapaga munakoore külge. Kaks minutit väldanud proovivõtu järel saavutasid teadlased analüüsitulemustes 80-protsendilise täpsuse.