India ettevõtet juhtima pandud ChatGPT tõotab kostitada õpetliku naljaga

Paradoksaalselt võib ChatGPT-ga India noorte juhtide uinutamine anda positiivse tulemuse,.
Paradoksaalselt võib ChatGPT-ga India noorte juhtide uinutamine anda positiivse tulemuse,. Autor/allikas: Andrea De Santis/Unsplash

Indiale uue põlvkonna juhte kasvatava ettevõtte tegevjuhiks valiti ChatGPT. Kuigi juhtumi võiks kanda sirgjooneliselt inimese rumaluse näiteid koondavasse mahukasse kataloogi, tuleb meeles pidada, et ka inimjuhid usaldavad oma otsustes üha rohkem tehisaru, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

India noorte juhtide ettevõte Chhatra Sansad India eesmärk oli läbi juhtimise ja enesearengu kasvatada sealsete noorte võimekust ja potentsiaali tööjõuturul. Oma valdkonnas eesrinnas olev organisatsioon, mille nimi tõlkes on "India noorte parlament", lubab kasvatada Indiale uue põlvkonna juhte.

Tegevjuhte iseloomustavad ülejäänud töötajatest eristuvad ainulaadsed oskused ja võimed, nagu strateegiline mõtlemine, otsuste tegemine ning juhtimine ise. Osa neist põhineb teadmistel ja kogemusel ning osa vaistul. Kõiki nimetatud komponente on võimalik arendada, peamiselt läbi praktilise töö.

Siinkohal meenub amerikanism, mille sisu moodustab üleskutse "panna raha sinna, kus asub suu". Pidades silmas, et jutt on odav, väljaarvatud juhul kui kõneleja panustab sõnadele toeks ka oma raha või vähemalt tegudega. Selles mõttes toimib CS India kooskõlas antud mõttega, lastes noortel ise seda ettevõtet juhtida ja hankida selle kaudu väärtuslikke kogemusi.

Sestap tuli üllatusena, kui ettevõte otsustas võtta tööle uue tegevjuhi. Organisatsiooni asutajate lootus oli saada hea analüüsivõimega spetsialist, kes asuks väärindama aja jooksul kogunenud suurt hulka andmeid ja edendaks brändi kasvu. Noortele juhtimisoskuste edastamises tõusis kõrgeimaks autoriteediks ChatGPT.

Ettevõtte asutaja arvates oli tehisintellektist vestlusrobot juhikohale "ideaalne kandidaat". Suure keelemudeli täiustatud tekstitöötlusvõimalused ja suurte andmemahtude analüüsi võime olevat just see, mida on vaja suunamaks organisatsiooni jõupingutusi India noortele juhtimisalase pädevuse andmisel.

Tegevjuhina asus ChatGPT vastutama firma igapäevase tegevuse järelevalve ning organisatsiooni kasvu ja laienemise eest. Lisaks kasutab ChatGPT oma suurepäraseid keeletöötlusoskusi turusuundumuste analüüsimiseks, uute mõjuvõimaluste tuvastamiseks ja strateegiate loomiseks. Tegevjuhi kohustuste kõrval oodatakse ChatGPT-lt olulist panust uue põlvkonna juhtide arendamiseks vajalike algatuste tegijana. CS Indial lasub endiselt pikaajaline kohustus pakkuda noortele vahendeid ja ressursse, et nood saaksid enesekindlateks ja tõhusateks juhtideks.

Antud uudis on üsna vana. Seda võib lugeda mitu korda, olemaks kindel, et midagi olulist ei jäänud märkamata. Midagi, mis aitaks vabaneda hilise aprillinalja tundest. Ainuke päästev üksikasi ongi uudise kuupäev, mis paigutas selle veebruari algusesse. Seega pole tegu aprillinaljaga. Keegi oli tõsiselt seda meelt, et nutikalt suhtleva vestlusroboti näol on tegemist juhtimist mõistva ja otsustamiseks vaistu omava ning algatusvõimelise agendiga.

Igasuguse eufoorilise joovastuse vaenlane on teadupärast aeg. Sestap jäi veel üks võimalus lihtsameelsusest vabanemiseks, kontrollimaks kaks kuud hiljem, kas juht on endiselt tööl. Selgub, et ettevõtte tegevjuht on endiselt ChatGPT.

Võimalik, et keelemudel täidab vaid uudiskünniseid ületava efektina turundusliku osatäitja rolli ja "ekraani" käest tegelikult juhtimisalast nõu ei küsita. Igaüks võib selle tulemust testida, saades vastuseks:

"Minusugusel keelemudelil ei ole võimalik asendada inimesest tegevjuhti, kuna olen tehisintellekti programm, mis on loodud kasutaja sisendi põhjal teksti genereerimiseks. Kuigi minusugused keelemudelid muutuvad üha keerukamaks ja neid kasutatakse erinevates tööstusharudes, sealhulgas klienditeeninduses, on ebatõenäoline, et need asendavad peagi täielikult inimjuhte. Minusugused keelemudelid võivad anda väärtuslikke teadmisi ja teavet otsuste tegemise toetamiseks, ei saa need asendada inimlikku puudutust, mida nõutakse sageli juhtivatel kohtadel."

Antud juhtumi võib kanda mahukasse kataloogi inimese rumalusest, täpsemalt selle uude alamosasse pealkirjaga "ChatGPT". Samas ei tahaks aga, et sinna satuks näited väidetega, mille järgi pole uue põlvkonna tehisintellektil olulist mõju ettevõtete juhtimisele ega nende juhtidele. Tulevikumärke võib välja lugeda 152 riigis tegutseva ja 328 000 töötajaga maailma ühe suurima professionaalse teenuse ja konsultatsioonifirma PricewaterhouseCoopersi plaanist investeerida miljard dollarit tehisintellekti kaasamiseks ettevõtte põhitegevusse. Esialgu on tegemist USA üksusesse tehtava investeeringuga.

Põhjus muutuda tähelepanelikuks tuleneb firma tegevusalast, mille sisu moodustab juhtimisalase töö nõustamine, alates raamatupidamisest, lepingute sõlmimise lõpetades strateegiate analüüsini. Sisuliselt algab tehisintellektile juhtimisalase töö õpetamine. Neile järgneb sellest osa delegeerimine, tänu millele satuvad juhid teelahkmele. Kas nõustuda oma väärtuse langusega või mõelda välja, kuidas olla oma organisatsioonile veelgi kasulikum?

Sellele peab varakult mõtlema ja asuma selleks valmistuma. Paradoksaalselt võib ChatGPT-ga India noorte juhtide uinutamine anda positiivse tulemuse, olles sunnitud ühel hetkel enda jaoks selgeks tegema, milles nemad on vestlusrobotist paremad.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: