Virtuaalelu suhtekõrb tungib päris maailma
Värske USA statistika viitab, et alla 30-aastastest meestest on üle 60 protsendi on vallalised. Samas otsivad aga meeleheitlikult kaaslasi ka naised, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Taustal varjub ühine nimetaja, aga esmamulje põhjal liiguvad kaks värskelt avaldatud tähelepanekut vastassuunas. Mõlema sisuks on meeste ja naiste vahelised suhted uues kontaktituks muutuvas veebikultuuris. Mõlemal puhul kurdetakse, et kvaliteet on langenud ja raske on leida rahuldavat suhet.
Üks arutelu pärineb Ühendkuningriigi ajalehes The Independent avaldatud artiklis seltsi otsivalt noorelt naisterahvalt. Teine on USA elu kohta andmeid koguva Pew Instituudi värske analüüs sealsete üksildaste noormeeste üllatavalt suurest arvust.
Briti neiu artikkel algab küsimusega, kuidas leida tuhandete udude seast sobiv prints. Kui ta sõnastas küsimuse ümber, kuidas leida heinakuhjast nõel, pakuti vastuseks, et heinakuhi tuleb ära põletada. Saades põhust lahti, peaks terane nõel välja paistma. Allegooria põhjustas arusaamades hetkelise selginemise. Ta mõistis, et oli kogu aeg kulutanud energiat online-suhtluskontaktide teenustes heina sõelumisele. Pole ime, et nõela leidmine oli olnud tulutu. Neiu otsustas rakendada tule metafoori.
Ta oli kuulanud naistele mõeldud nõuandeid, mis jagunesid kaheks. Esiteks, tee enda kirjeldus võimalikult paljudele meestele võimalikult atraktiivseks. Teiseks tuleks vältida temast huvitatute seas liigset valivust ja anda võimalus kõigile kontakti võtnud meestele. Tegemist on lihtsalt numbrimänguga, milles suurendades kokkupuudet võimalikult paljude vastaspoole esindajatega, kasvab võimalus kohata tõelist printsi.
Nii oli ta ka seni käitunud, paraku edutult. Uus idee oli radikaalselt vastupidine. Tutvusta end just sellisena nagu oled, ilma ilustamata. Sel teel saab välja sõeluda suurel hulgal ebasobivaid tüüpe. Teiseks otsustas ta olla sõelale jäänud kandidaatide suhtes võimalikult valiv. Varasemat numbrimängu tagurpidi pöörates jäi alles väga vähe kandidaate. Ülejäänud põlesid ära statistilise põhuna.
Tulemustest rääkides oli ta rahul. Uue strateegiaga vähenes temaga ühendust võtnud meeste arv, aga nende kvaliteet paranes tema enda sõnade järgi "tuhandekordselt". Ta hakkas saama läbimõeldud ja mõtestatud sõnumeid, millest tajus ta oma uue profiili peegeldusi. Antud loo teeb huvitavaks asjaolu, et autor ei maini, kas ta leidis endale kaaslase. Jääb mulje kui nõuandest, kuidas valikuid "tuhandekordselt" parandada, aga seejuures valikuni jõudmata. Ta ei ole ju ainuke otsustaja.
See toob teise näite juurde. USA nooremapoolsetest meestest on rekordiline arv üksikud, ilma kaaslaseta. Pew Instituudi uuringust selgus, et alla 30-aastastest meestest on üle 60 protsendi on vallalised, st nad ei ole abielus, ei ela koos partneriga ega ole pühendunud romantilises suhtes. Olgu võrdluseks, et seni on kümnest USA täiskasvanust vallalised umbes kolm. See omakorda tähendab, et sugudevahelises suhtluses on aset leidmas märgatav nihe. Midagi on muutunud meeste soovidega.
Trendi on märgatud teisteski uuringutes. Ühes taolises töös märgitakse, et USA noorte vallaliste meeste arv ja nende võimalused suhte- ja intiimse repertuaari arendamiseks on jõudnud 30 aasta madalaima tasemeni. Varasematel aegadel olid naised valivamad, samas kui mehed vältisid püsivamaid suhteid. Tänu sellele sündis palju õpetlikke kontakte.
Sissejuhatuses kirjeldatud briti naise kaemusest võis välja lugeda, et ka vastaspool tajub suhtekõrbe jätkuvat kuivamist, mida püütakse kompenseerida suuremate silmadega sõelaga. Saades vastu palju niinimetatud põhku, pinnapealsete meeste odavate kontaktide näol. Filtri reaktiivne tihendamine võib olla küll nutikas samm, aga kas sellest on enam kasu?
Huvitava ja sunnikorras eksperimendi leiab pandeemia isolatsioonist. Võinuks arvata, et kokkusaamise raskenemise tõttu püüdsid mehed instinktiivselt oma suhtlusrepertuaari arendada ja ületada tekkinud lõhet. Teadlaste hinnangul avaldus hoopiski vastupidine trend ja noored mehed pöördusid veelgi kaugemale päriselu suhetest, mida asendavad üha sagedamini virtuaalmaailma kontaktid.
Seeläbi ollakse päris maailma suhetes kohmakamad ja nendest saadakse vähemat rahuolu. Suhted reaalsete inimestega muutuvad kallimaks ja vähem kütkestavaks. Seetõttu olekski huvitav teada, kui suure tõenäosusega asuvad nad veebipõhisest suhtluskeskkonnast otsima kontakti briti neiu näitel niinimetatud "naturaalse" ja samas kõrgete nõudmistega naispartneriga.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"