Galerii: Vikipeedia teadusfoto võistluse võitjad 2022

Noorteadlaste teadustöö Kiievi ja Kanivi veehoidlatel.
Noorteadlaste teadustöö Kiievi ja Kanivi veehoidlatel. Autor/allikas: Bilous Olena/CC BY 4.0

Sel nädalal said teatavaks Vikipeedia rahvusvahelise teadusfotode võistluse võitjad. Eestlased leidsid äramärkimist mitmes kategoorias, esikoht õnnestus napsata ühes.

Vikipeedia WSC2021 fotovõistlusel valiti vahevoorus esmalt välja iga riigi, sealhulgas Eesti kohalikud võitjad. Vahevoorus võeti arvesse iga foto ainulaadsust ja kvaliteeti, pöörates erilist tähelepanu fotode teaduslikule kirjeldusele, et neist oleks veebientsüklopeedias edaspidi ka teistele kasu.

Fotosid oli võimalik seitsmes kategoorias: inimesed teaduses, loomad ja loodus, mikroskoobifotod, astronoomia, mittefotograafiline meedia, üldkategooria ja fotoseeriad.

Kategoorias "Inimesed teaduses" pälvis esikoha ukrainlane Bilous Olena. Foto kujutab Kiievi ja Kanivi veehoidlatel välitöid tegevaid noorteadlasi. Pilt ilmestab hästi edukaks ekspeditsiooniks tarvilikku kambavaimu, inimteguri keerukust ja struktureeritud meeskonnatööd. Kuigi fotol on näha ka looduskeskkonda, ei juhi see autori sõnul siiski liiga palju tähelepanu paatidelt, kus on näha erinevat sorti varustust.

Noorteadlaste teadustöö Kiievi ja Kanivi veehoidlatel. Autor/allikas: Bilous Olena/CC BY 4.0

Kategoorias "Loomad ja loodus" hinnati esikoha vääriliseks ameeriklast Jaden Clarki. Foto kujutab California punaseviirulist tripimadu (Thamnophis sirtalis infernalis). Olulisena on võimalik näha pildil pea kõiki mao õigeks määramiseks tarvilikke elemente: kehahoiakut, kõhupealset, silmade kuju ja soomuste värvi. Ühtlasi on näha mao taustal ka keskkonda, kus liik elab.

California punaseviirulist tripimadu (Thamnophis sirtalis infernalis). Autor/allikas: Jaden Clark/CC BY 4.0

Mikroskoobifotode kategoorias sai esikoha Iiri rakendusfüüsik Karl Gaff. Pildi tegemiseks vaatas ta 1000x suurenduse all surusääsklase (Diptera) vastset. Polariseeritud valgus toob hästi esile vastsed lihaskoed. Sõltuvalt koe tihedusest ja suunast peegelduvad neilt tagasi eri värvi valgus.

Surusääsklase (Diptera) vastne mikroskoobi all. Autor/allikas: Jaden Clark/CC BY 4.0

"Mittefotograafilise meedia" kategoorias sai esikoha Eesti tuntud teaduse populariseerija Maxim Bilovitsky. Video tegemiseks ehitas ta käepärastest vahenditest, sh köögipannist ja akvaariumist Wilsoni pilvekambri. Etanooliaurud võimaldavad nähtavaks teha ioniseerivat kiirgust ja nendega seonduvaid erinevaid radioaktiivseid lagunemisprotsesse.

Kategoorias "Astronoomia" sai esikoha ameeriklane Ram Samudrala, kes jäädvustas supernoova jäänukist Meduusi udukogu ja selle ümbruse, mis ulatub üle 70 valgusaasta. Kokku nõudis komposiitpildi tegemine 37 tunni jagu vaatlusaega.

Meduusi udukogu. Autor/allikas: Ram samudrala /CC BY 4.0

"Üldkategoorias" läks esikoht Venemaale. Masha Milshina püüdis pildile Uraalide lõunaosast kogutud asuriidi ümarjaid kristalle katvad osalised ja täielikud malatsiidi pseudomorfid. Mineraalid, mille suurus ja koostis pole pealtnäha muutnud, kuid tegelikult on osa algsest mineraalist teisega asendunud.

Asuriidi ümarjaid kristalle katvad osalised ja täielikud malatsiidi pseudomorfid. Autor/allikas: Masha Milshina/CC BY 4.0

"Fotoseeria" kategoorias võidutses ameeriklane Bavand Keshavarz, kes tegi kiirkaameraga fotosid kahest omavahel kokku põrkavast veejoast ja selle tagajärjel tekkivatest piisamustritest.

Kiirkaameraga tehtud fotod veepiiskadest. Autor/allikas: Bavand Keshavarz/CC BY 4.0

Euroopa Liidu rahastatav SmartElectroni konsortsium andis välja ka kaks eripreemiat. "Naised teaduses" kategoorias auhinnati eestlase Peeter Paaveri pilti välitöid tegevatest tudengitest, kes otsivad lubjakivist fossiile.

Lubjakivist fossiile otsivad tudengid. Autor/allikas: Peeter Paaver/CC BY 4.0

Lisaks hindas konsortsium kategoorias "Mikroskoopia" ameeriklase Preston Hutti komposiitpilti fluorestseeruvatest tseesium-133 aatomitest.

Fluorestseeruvad tseesium-133 aatomid. Autor/allikas: Preston Hutt/CC BY 4.0

Vaata kõiki lõppvooru jõudnud töid Wikimedia kodulehel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: