Tomatiaine parendab päikesepaneele
Päikesepaneeli saab teha vastupidavamaks ja tõhusamaks, kui lisada selle materjali üht tomatist ja teistest punastest viljadest tuttavat tervislikku ainet, antioksüdant lükopeeni.
Hiina teadlased jõudsid selle tõdemuseni, uurides lükopeeni toimet titaani- ja kaltsiumikristallist perovskiidist valmistatud päikesepaneelis.
Perovskiit on uus paljutõotav päikesepaneeli materjal, mida teadlased on viimasel ajal traditsiooniliste ränipõhiste paneelide kõrval põhjalikult uurima asunud.
Katse näitas, et lükopeeniga rikastatud perovskiitpaneel toodab päikesevalgusest elektrivoolu kolm protsenti kõrgema kasuteguriga kui lükopeenita perovskiitpaneel.
Pärast 3500 töötundi oli lisandiga paneel tõhususest kaotanud kaheksa protsenti, ja seda on umbes kolm korda vähem kui tüüpiline lisandita paneel sama aja järel tõhusust kaotab.
On teada, et kui inimese nahale jõuab Päikese ultraviolettkiirgust, siis seob lükopeen kiirguse mõjul tekkinud kahjulikke vabu radikaale endaga. Lükopeeni võib inimene olla saanud näiteks tomatit süües.
Siit saidki Donglei Zhou Changchuni linnas asuvast Jilini Ülikoolist ja ta kolleegid idee, et võib-olla on lükopeenil samalaadne toime ka päikesepaneelis, millele langeb samuti ultraviolettkiirgust, mis koos hapnikuga materjali aegamööda lagundab.
Edukast katsest ja selle tulemustest kirjutavad Zhou ja kaasautorid nüüd ajakirjas Advanced Energy Materials.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa