Paraguayst leiti uus haruldane madu
Madusid on maailmas teada ligi neli tuhat liiki, ja ei juhtu just päris iga päev, et mõni varem teadmata maoliik juurde leitakse. Nüüd annavad teadlased teada, et Lõuna-Ameerikast, täpsemalt Paraguayst on avastatud uus mittemürgine maoliik.
Perekonda Phalotris kuuluv roomaja on pikkupidi punase-mustatriibuline, kollane võru kaela ümber.
Ka teised 14 sama perekonna madu, kes kõik elutsevad Lõuna-Ameerika keskosas on samuti silmapaistva välimusega, punase-musta-kollasemustrilised. Nad roomavad nii maapinnal kui ka maa sisse liivasesse mulda uuristatud käikudes.
Jean-Paul Brouard mittetulundusühingust Para La Tierra sattus uue maoliigi isendi peale aastal 2014 just juhuslikult maad kaevates.
Nüüd kirjeldab ta uut liiki ajakirjas Zoosystematics and Evolution koos ühingukaaslaste Paul Smithi ja Pier Caccialiga; viimane neist tegutseb ka Asuncionis asuvas Paraguay Bioloogiauuringute Instituudis.
Peale esimesena avastatud isendi on teadusele sest liigist teada veel vaid kaks isendit, needki ainult fotode põhjal — üks ligikaudu samast leiupaigast, teine umbes 90 kilomeetrit eemalt, sestsamast San Pedro maakonnast.
Leidude vähesuse tõttu hindavad avastajad ja kirjeldajad maoliiki ohustatuks. See tähendab, et ilma kaitsemeetmeid rakendamata võib liiki ähvardada väljasuremine.
Esimese isendi leiukoht asub seejuures kunagise looduskaitseala territooriumil, kus praegu aga enam looduskaitseala ei ole.
Kuna avastajad saavad avastatud liigile ka nime panna, siis on nad uuele maoliigile pannud nimeks Phalotris shawnella, kahe noore inimese järgi, kelle eesnimed on Shawn ja Ella ja kes sündisid aastal 2008, samal aastal, mil loodushoiuühing Para La Tierra loodi.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa