Magnetväli annab tsunami tulekust märku

Foto: Nicolas Vigier/Flickr (CC0 1.0)

Tsunami on üks kõige ohtlikumaid loodusnähtusi, ja oleks hea, kui selle tulek oleks mingigi aeg ette teada, et inimesed jõuaksid kiirkorras evakueeruda. Jaapani teadlased on nüüd kindlaks teinud, et tsunami peatsest saabumisest annab märku magnetväli.

Kui suur hulk soolast merevett korraga liigub, nagu näiteks tsunami korral juhtubki, tekib sellest nõrk magnetväli.

Zhiheng Lin Kyoto Ülikoolist ja ta kolleegid selgitasid välja, et seda magnetvälja saab mõõta. Magnetväli jõuab mõõtejaama mitu minutit enne tsunamit ennast.

Teadlased olid ka enne oletanud, et magnetvälja järgi peaks saama tsunami tulekut prognoosida juba enne kui merepind tõusma hakkab, kuid tegelikku kinnitust sellele oletusele ja oletuse põhjal koostatud mudelitele seni ei olnud.

Lin ja ta kaaslased analüüsisid nüüd kahe tegelikult toimunud tsunami kohta kogutud andmeid. Üks neist kahest tabas aastal 2009 Samoa saari, teine 2010. aastal Tšiili rannikut.

Mõlema sündmuse ajal mõõdeti nii magnetvälja kui ka mere põhjas valitsenud rõhku; rõhk on aga sõltuvuses merevee tasemest. Analüüs näitas, et magnetväli ja veetase olidki omavahel seotud ning samas ka teoreetilise mudeliga vastavuses.

Lin ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Journal of Geophysical Research: Solid Earth, et magnetväljast on võimalik välja lugeda isegi oodatava hiidlaine kõrgust. Selleks tuleb aga hästi teada mere sügavust ja elektrilisi omadusi.

Seni on tsunamide tulekut jälgitud muu hulgas ka just rõhuandurite abil, kuid need annavad signaali alles siis, kui rõhk muutub. Magnetvälja andurid saavad oma signaali juba varem kätte.

Nüüd on lootust, et tsunamide eelhoiatused saavad senisest tõhusamaks. Kas aga mõnedel loomadel täheldatud käitumismuutusi tsunami eel võiks samuti kuidagi tsunami magnetväljaga seletada, sellega seekordne uuring ei tegelenud, kuid mõelda sellest ju võib.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: