Populaarne vandenõuteooria seab kahtluse alla lindude olemasolu

Lindude traadil istumisel on lihtne põhjus - nad käivad akusid laadimas.
Lindude traadil istumisel on lihtne põhjus - nad käivad akusid laadimas. Autor/allikas: Boris Smokrovic/Unsplash

Lindude olemasolu eitava vandenõuteooria taga olev ameeriklane Peter McIndoe paljastas hiljuti, mida liikumine tegelikult taotleb, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hoolimata sellest, et avalikkuses ei taheta sellest rääkida, on ilmselt igaüks teadlik maailmas toimuvat juhtivatest sisalikinimestest. Asjaolu, et neid pole keegi näinud, vaid kinnitab avalikult hoitud saladust. Maailma juhtivad sisalikinimesed ongi väga võimsad ega lase neid puudutaval infol levida. See omakorda seletab, miks keegi ei söanda neist avalikult rääkida, kuigi igaüks teab tõde.

Veel teatakse, aga vaikitakse Maa lamedusest, inimesed ei ole käinud Kuul, vaktsiinid sisaldavad mikrokiipe inimeste juhtimiseks ja linde pole päriselt olemas. Linnu moodi asjad on masside elu kontrollimiseks loodud droonid. Kunagi varem võisid linnud olemas olla, aga kusagil alates 1970. aastatest asendasid maailma juhide need linnusarnaste droonidega. Kes ei usu, vaadaku ise, kuidas "need asjad" käivad elektritraatide peal end laadimas!

Õnneks on meil internet, kust saab usaldusväärset infot, hoolimata sisalikinimeste katsetest seda lämmatada igasuguse targutavalt eksitava propagandaga. Tänu ausatele ja julgetele inimestele on loodud aktiivne liikumine loosungi all "Birds Aren't Real" ehk "Linnud pole päris". Liikumises osaleb sotsiaalmeedia platvormide kaudu juba sadu tuhandeid inimesi. Tõde ei saa maha suruda.

Otse vastupidi, liikumise organiseerijad soovitavadki hakata karjuma, kui keegi püüab väita vastupidist. Karjuma ja ähvardama peaks ka siis, kui kohatakse lameda Maa teoorias kahtlejaid või vaktsineerimise pooldajaid. Tõde peab olema kuuldav, lollus tuleb inimestest välja hirmutada.

Õpetliku ettevõtmisena toimus eelmisel kuul San Franciscos Twitteri peakorteri juures masse haarav protestiaktsioon, milles kästi firma linnukujuline logo muuta millekski muuks, et nende teenus oleks usutavam. Linnud pole päris, vaid need on masside eksitamise vahendid.

Lindude kohta tõde kuulutava liikumise algataja on ülikoolist välja langenud 23-aastane Peter McIndoe. Memphise konservatiivses perekonnas sündinud noormehe elutee esimesed 18 aastat kulgesid kodukoolituse õhkkonnas. Seitsme õe ja vennaga koos õpiti maailma kohta, mis on vale ja mis on tõsi. Pereringis arutades vabanesid nad teisi tabanud pettustest.

Muu hulgas õpiti, et evolutsiooniteooria on demokraatliku partei kasutatav usuõpetuse vastane ajupesu ja Barack Obama on tegelikult Antikristus. Hollywoodi filmidesse peidetakse vaatajate meelsust kujundavaid salateateid ja konspiratsiooniteooriaid püütakse hukka mõista nendes edastatava tõe mahasurumiseks.

Peter lahkus kodust 2016. aastal, kui asus õppima Arkansase Ülikoolis. Seal kohtus ta sotsiaalvõrgustike ja Youtube'i vahendusel peavoolumeediaga. Ta vestles ja luges postitusi populaarsetes foorumites ning uuris varasemast õpetusest eristuvaid seisukohti.

Nelja aasta eest, 2017. aasta jaanuaris oli ta sõpradel külas Memphises. Tänaval toimus Donald J. Trumpi ametisse vannutamist tähistavate konservatiivide marss, mille vastu oli tänavatele kogunenud arvukalt meelt avaldama Trumpi põlgavaid linlasi. Peter McIndoe tõmbas seinalt maha ühe paljudest suurtest plakatitest ja kirjutas selle tagumisele küljele suurte tähtedega "Linnud pole päris". Nii sai alguse uus, tõde kuulutav liikumine.

Loosung sündis spontaanse naljana. Peter kirjeldas hiljem, et loosungi sõnum peegeldas teda tabanud absurdseid tundeid. Ta oli jõudnud äratundmisele, et pole ainuke noor, kes peab jagama end mitme alternatiivse reaalsuse vahel. Masse haaranud hullumeelsuse vastu oli vaja midagi teha. Peter valis konspiratsiooniviiruste vastu immuniseerimiseks teise konspiratsiooni, millega asus avalikku ruumi vaktsineerima.

Kuna inimesed on kaitsetud internetis levitava suhtes, tuli vabaneda vanamoodsast, selgitustööle rajatud käsitlusviisist ja mõelda interneti moodi. Millegipärast on inimestel mõistust kaitsmas kõrgemad barjäärid tõese info suhtes, seevastu emotsioonidel mängivat jaburust tervitatakse avasüli.

Peter otsustas aeglaselt leviva tõe selgitamise asemel ujutada inimeste teadvust meelsamini vastuvõetava pöörase vandenõuga. Ta koostas liikumisele tõsiseltvõetavana näiva ajaloo, valmistas tõese välimusega libadokumente ja konstrueeris pööraseid teooriaid.

Liikumine kogus hoogu ja lindude olematuse sõnum levis USA linnadesse grafiti ning koolidesse ilmunud lendlehtede vahendusel. Sotsiaalmeedias korraldati teabekampaaniaid. Koostöös endist CIA agenti esitanud näitlejaga loodi dokumentaalfilm, milles "tõe poolele" üle tulnud ametnik kirjeldas riigi konspiratiivseid skeeme. Videot on vaadatud juba üle 20 miljoni korra.

Absurdi piiril sõnumi levitamisega loodetakse treenida kriitilist mõtlemist, äratada skepsist, toetada tervet mõistust, et märgata nõmeduse pealetungi ja luua võimalus agressiivse hullumeelsuse peale ohutult naerda.

"Linnud pole päris" liikumise kiire kasv on lootustandev märk tervenemise võimalusest. Paraku pole maailmas absoluutseid ravimeid ega vaktsiine. Kainet fakti kasutatakse vaimuhaiguse piire ületavalt pööraste vandenõude loomiseks. Aisopos hoiatas meid inimkonna lootusetusest 2500. aasta vanuse valmi kaudu, milles esmalt küla uskus karjase eksitavaid teateid lambaid ohustavast hundist. Ühel päeval neid enam ei usutud, lastes just siis päris hundil kõik lambad nahka pista.

Hea, et meie nii lollid pole! Meie ju teame, et linde pole päriselt olemas.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: