"Kaduva maailma lävel" | Teelehe-mosaiikliblikas

Foto: Le.Loup.Gris /CC BY-SA 3.0

Veel poole sajandi eest võrdlemisi arvuka teelehe-mosaiikliblika käsi käib viiamsel ajal kehvemini. Päevaliblikat tutvustab hobi-lepidopteroloog ehk harrastus-liblikauurija Urmas Jürivete.

"Varasemal ajal arvasin, et ta kaitsmine on suhteliselt mõttetu, sest neid on nii palju. Kui me hakkasime aga Euroopa Liiduga liitudes oma liblikafaunale rohkem tähelepanu pöörama, märkasime, et seda liblikat ei ole kaugeltki nii palju kui paarkümmend aastat tagasi, rääkimata minu lapsepõlvest," nentis Jürivete.

Teelehe-mosaiikliblikas kuulub koerliblikaliste sugukonda, ta on meil levikult lokaalne ja vähearvukas. Intensiivse maakasutuse tõttu on liik kohati Kesk-Euroopas välja surnud. Seetõttu tuleb tema käekäiku jälgida ka Eestis, sest maakasutusviisid on meilgi muutumas, elupaigad on killustunud ja paljud poollooduslike koosluste liigid on ohus.

"Meil on Eestis justnimelt ära kadumas inimese loodud kooslused ehk liigirikkad niidud, kus varasemalt kariloomadele talveks heina varuti. Praegusel ajal on mindud seda teed, et külvatakse palju erinevaid kõrrelisi, aga nende pealt päevaliblikatel nektarit leida ei ole. Kui meil niidud ka on, siis on need liigivaesed," tõdes Jürivete.

Loodusarja "Kaduva maailma lävel" peategelased on Eestimaa looduse ohustatud liigid, mis on ETV eetris kolmapäeviti kell 20.00.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: