"Kaduva maailma lävel" | Punane tolmpea

Eesti Orhideekaitse Klubi noorim liige Hans Albert William Portsmuth räägib, miks on punane tolmpea ohustatud, kuidas teda ära tunda ja kaitsta.

Orhideed ehk käpalised on üks suuremaid sugukondi taimeriigis, mis koosneb rohkem kui 27 000 liigist. Eestis elab 39 käpalise liiki ja alamliiki, kes on kõik looduskaitse all. Käpalisi ohustavad loodusmaastike vähenemine, poollooduslike koosluste kinnikasvamine, maade kuivendamine, keskkonnareostus ning inimtegevus.

Punane tolmpea on Eestis üks kaunimaid ja eksootilisema välimusega käpalisi. "Tal on umbes kümme õit ja ta õitseb jaanipäeva paiku. Mandri-Eestis on punase tolmpea suurim püsiv elupaik Lääneranna vallas, kokku kasvab seal umbes 250 õitsvat punast tolmpead," ütles Portsmuth.

Orhideede huviline lisas, et punast tolmpead peab kaitsma, kuna tegemist on väga haruldase liigiga. "Teiste liikide tundmine on väga oluline. Kui neid ei oleks, võib meie ökosüsteem drastiliselt muutuda," arutles Portsmuth

Orhideede huviline märkis, et liike, mida on vähe, tuleks eriti kaitsta: "Punane tolmpea on ka väga ilus, seega kui inimene ei tea, et ta on kaitse all, võib ta selle lihtsalt üles korjata."

Loodusarja "Kaduva maailma lävel" peategelased on Eestimaa looduse ohustatud liigid, mis on ETV eetris kolmapäeviti kell 20.00.

Toimetaja: Juhan Hellerma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: