Ülikuum rauaaurune Ekso-Jupiter tiirutab kummuli
Mõni planeet on väga suur ja väga palav. Nüüd on teadlased leidnud ühe eriti suure ja palava planeedi.
Samuel Cabot Ameerika Ühendriikidest Yale'i Ülikoolist ja ta kolleegid leidsid selle niinimetatud kuuma Jupiteri tüüpi taevakeha NASA kosmoseobservatooriumi TESS vaatlusandmeid analüüsides.
Planeet nimega TOI-1518b tiirleb oma tähele - nimega TOI-1518 - umbes 250 korda lähemal kui Maa Päikesele.
Täht ise on aga Päikesest ligi kaks korda suurem ja umbes 1500 kraadi kuumem. Seetõttu on planeedi keskmine pinnatemperatuur arvutuste järgi üle 2200 Celsiuse kraadi, tähepoolsel küljel aga lausa ligi 3000 Celsiuse kraadi.
Planeet TOI-1518b on meie Päikesesüsteemi suurimast planeedist Jupiterist peaaegu kaks korda suurema läbimõõduga. Massi ei ole teadlased osanud tal veel täpselt arvutada. Tõenäoliselt ei ületa see 2,3 Jupiteri massi.
Cabot ja ta kaaslased kirjutavad võrguvaramusse arXiv üles laaditud eelretsenseerimata artiklis, et nende leitud planeet tiirleb vägagi vildakal orbiidil — ses mõttes, et tähe pöörlemissuunaga võrreldes on selle orbitaaltasand lausa 240 kraadi kaldu ehk planeet on nii võttes puhta kummuli.
Selline suur kallutatus iseloomustab mingil põhjusel päris paljude tähe lähedal tiirlevate hiigelsuurte gaasplaneetide orbiiti.
Veel avastasid teadlased, et planeedi TOI-1518b atmosfäär sisaldab rauda. Selle poolest on planeet jälle eriline, sest varem on kuumade Jupiteride atmosfäärist rauda leitud vaid vähestel juhtudel.
Ühe tiiru oma tähe ümber teeb see planeet ülimalt kiiresti: tema aasta on lühem kui kaks ööpäeva meie maakeral.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa