Etna vulkaan on juba enneolematult kõrge ja kasvab veel

Etna vulkaani kagupoolne kraater on kuue tegutsemiskuu järel kõrgust visanud, teatas Itaalia vulkaaniseire agentuur teisipäeval. See tähendab, et Euroopa kõrgeim tegevvulkaan on nüüd kõrgem kui kunagi varem.
Etna vulkaani noorim ja kõige aktiivsem kraater on nüüd rekordiliselt kõrge. Riikliku geofüüsika ja vulkanoloogiainstituudi (INGV) andmetel ulatub see juba 3357 meetrit üle merepinna, vahendab ScienceAlert.
Instituudi pressiteates märgitakse, et satelliidipiltide põhjal otsustades on kagukraater nüüd vanemast kirdekraatrist palju kõrgem. Viimased 40 aastat peeti just kirdekraatrit kahtlusteta Etna kõrgeimaks tipuks.
Etna kirdekraater saavutas rekordilise kõrguse 3350 meetrit 1981. aastal. Kraatri hilisem servavaling kahandas seda nii palju, et 2018. aastal mõõdeti kirdekraatri kõrguseks 3326 meetrit.
Veebruari keskpaigast saati on aga kagukraatrist umbes 50 korral välja lennanud tolmu, tuhka ja laavat. Kuigi pursked vulkaani ümbruskonna küladele suurt ohtu ei kujutanud, on need instituudi andmetel muutnud märgatavalt vulkaani piirjooni.
Sitsiilia kohaliku omavalitsuse juulis antud hinnangu järgi on piirkonnast seni ära koristatud 300 000 tonni tuhka. Sellele vaatamata on tuhk muutunud kohalikele nuhtluseks: see määrib tänavaid, aeglustab liikulust ja kahjustab põlluvilja.
Vulkaanist kahetunnise sõidu kaugusel asuva Catania linna pensionäri Tania Cannizzaro sõnul on Etna ühtaegu kaunis ja tüütu, sest vahel sajab linnas tuhka nagu vihma. Sõltuvalt tuulest panevad vulkaani müristused tema sõnul vahel ka linnas aknad värisema ning tänavad ja rõdud värvuvad mustaks. Samas nendib Cannizaro, et eriti õhtuti saab pursetest omamoodi vaatemäng.
Toimetaja: Airika Harrik