Mardikas kõndis veepinna alaküljel

Perekonda Hydrophilidae kuuluv mardikas.
Perekonda Hydrophilidae kuuluv mardikas. Autor/allikas: DarkOne/CC BY-SA 2.5

Paljud meist on mõnikord märganud, kuidas putukad kõnnivad mööda veepinda. Nad saavad seda teha, sest nad on väikesed ja veel on pindpinevus.

Nüüd teatavad üks Austraalia ja üks Saksa teadlane, et on Austraalias samuti näinud mööda veepinda kõndivat mardikat. Erakordne ja eriskummaline on nende teate juures aga kummal pool veepinda mardikas jalutas.

John Gould Uus-Lõuna-Walesist Newcastle'i Ülikoolist ja Jose Valdez Leipzigist Lõiminguliste Elurikkuseuuringute Saksa Keskusest kirjutavad ajakirjas Ethology, et nende nähtud mardikas jalutas veelombi pinna alumisel küljel, ise vee sees, jalad ülespidi, altpoolt vastu vee ja õhu eralduspinda.

Gould ja Valdez aga mitte ainult ei kirjuta sellest, mida nägid, vaid neil on nähtu tõenduseks ka video. Teateid mardikate alaspidi veepinnal käimisest on teaduskirjanduses ilmunud varemgi, aga videot sest nähtusest ei ole teadlaste teada varem tehtud.

Gould ja Valdez oletavad, et mardikal aitas pinna lähedal püsida väike õhumull, mida ta kõhu peal kandis.

Mis liiki see mardikas täpselt oli, ei oska uuringu autorid öelda. Nad pakuvad vaid, et tõenäoliselt kuulus ta vesimardiklaste sugukonda.

Haruldane liikumisviis võib teadlaste arvates aidata mardikal röövloomadele ja saakloomadele märkamatumaks jääda.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: