Usk Bitcoini meenutab pimedast toast musta kassi otsimist

Aprillis enam kui 53 000 eurot maksnud Bitcoin kaotas oma väärtusest ligi 40 protsenti.
Aprillis enam kui 53 000 eurot maksnud Bitcoin kaotas oma väärtusest ligi 40 protsenti. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

Hiina valitsuse otsus keelata igasugune küberrahaga seotud vahendustegevus andis Bitcoinile täiendava hoobi. Inimeste usk on aga piiramatu, mistõttu tõotab küberraha väärtus kõikuda üles-alla veel pikemat aega, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Nädala teema on olnud USA idaranniku vedelkütuse taristu sattumine küberkurjategijate väljapressimise ohvriks päädis lunaraha maksmisega. Kuulduste järgi maksti kübervääringus 75 Bitcoini. Seetõttu hinnati lunaraha suuruseks viis miljonit dollarit või siis mitte. Keegi ei tea täpset summat, kuivõrd keegi õigupoolest ei tea, kui palju Bitcoin väärt on.

Esiteks pole teada, mida ja millal maksis Colonial Pipeline'i omanik nüüd välja käidud virtuaalvaluuta eest ehk kui suur oli tegelik lunaraha väärtus maksjale. Äsja kukkus Bitcoini väärtus lühikese ajaga umbes kolmandiku võrra ja pole teada, mis järgmistel päevadel juhtuma hakkab. Sestap on raske hinnata, kui palju teenisid lunavaraga kütusetarned pantvangi võtnud kurjategijad.

Bitcoini väärtuse pöörase tõusu algus eelmise aasta detsembris ja äsjane dramaatiline kukkumine pakuvad kiirest rikastumisest unistajatele või kiirelt rikastunuid hukkamõistvatele vähemalt kaks vastuolulist loogikat. Pärast eelmist suurt väärtuse tõusu, kui isegi taksojuhid hakkasid klientidega rääkima küberraha investeeringutest, põletasid paljud investorid näppe, mõned pensioni või majaostu seemneraha.

Toona käis ühe Bitcoini väärtus paarikümne tuhande dollari juures, et siis kukkuda kusagile kuue tuhande kanti. Paljud pettusid, said õppetunni ega soovinud nähtusega enam tegemist teha.

Järgmine õppetund saadi uue tõuslainega, kui kuu aega tagasi pidi sama asja eest maksma koguni 64 000 dollarit. Õpetus oli kukkumise kiuste hoida seda rahamoodi asja, kuna maailm ikkagi usub selle väärtusesse. Kusjuures ilma ühegi muu tagatiseta usk ongi ainuke väärtuse hoidja. Sellest võib ehitada argumendi, et vahepealne kukkumine oli mööduv sotsiaalse rabeduse ja usu võnkumise ilming.

Uuest tõusust saadi kinnitust Bitcoinist lahutamatust väärtusest, mida ei lasta niisama enam kukkuda. Leidub ennustusi väärtuse jõudmisest mõne aastaga 500 000 dollari piirini. Isegi Elon Musk hakkas virtuaalse raha eest autosid müüma. See mõjus loomulikult usule hästi ja tõi juurde investoreid. Taaskord hakkasid taksojuhid teemat klientidega arutama.

Suure kasvuga kaasnevad kriitilised tähelepanekud, muu hulgas küberraha virtuaalse kaevandamisega seotud loodust kahjustavast mõjust. Millegipärast tingis keskkonna säästmiseks fondi loonud Elon Muski negatiivne kommentaar Bitconi väärtuse kukkumise. Nüüd tekkis võimalus pessimistidele kinnitada nende arvamust, et kui raha väärtus sõltub Elon Muski säutsudest, siis see ei ole tõeline raha.

Järelikult ei tasu sellesse investeerida, isegi kui väärtus teeb kõrgelennulisi hüppeid. Need on vaid rumaluse ja ahnuse sümptomid, mis ei tee muud, kui meelitavad põletama ahnete raha. Nagu sooviks seda väidet täiendavalt tõestada, loobus Tesla autosid Bitcoinide vastu vahetamisest ja rahast kadus veel üks portsjon sinna mõeldud väärtusest. Aprilli kõrghetkest kadus tänaseks päevaks 40 protsenti vahepeal triljoni dollari väärtuseni kasvanud virtuaalraha virtuaalsest kuhjast.

Senine kogemus hoiatab kiusatusest olla ühe või teise vaate usku. Mõlemal juhul võib jääda kaotajaks. Esimesel juhul jättes soodsa investeeringu tegemata ja teisel puhul jääda investeeringust ilma. Ainuke kindel nähtus on inimeste ahnus ja hirm. Sestap tasub vaadata, mida arvavad suure mõjujõuga liidrid. Elon Muski võiks kõrvale jätta ja asendada see uurimisega, mida teised tema kohta arvavad. See juhiks aga siinse mõtte kõrvale.

Bitcoini ja teiste kübervääringute ebastabiilsus ohustab investorite huve ja majanduse stabiilsust, märgitakse teisipäeval avaldatud Hiina pangandust koordineeriva organisatsiooni poolt. Riigis keelatakse igasugune küberrahaga seotud vahendustegevus. Seda tüüpi vääringutele ei tohi luua muu hulgas hoiuseid, nendega pole lubatud kaubelda ega luua seotud finantstooteid. Uudise peale muutus Bitcoini väärtuse langus endisest järsemaks.

Hiina riigi suhtumist küberrahasse saab kõrvutada Bitcoini uskujate omaga. Viimased püüavad maailma, õigemini iseennast rahustada, soovitavad minna õue ja mõelda millelegi muule kui kaotusele, sest peagi saabub uue tõusu laine. Ärgu keegi vahepeal vedelaks löögu. Üksi olles on muremõtteid raske vältida, mistõttu kogunetakse virtuaalsetesse keskkondadesse teineteiselt usku koguma ja seda jagama. See võib olla samapalju väärt kui Bitcoin ehk usu väärtus on ettearvamatu ja kõikuv.

Kiusatus on parafraseerida Confuciust, kes märkis, et kõige raskem ülesanne on leida pimedast toast musta kassi. Eriti kui teda seal pole. Seni kuni otsitakse, säilib usk. Bitcoini väärtuse otsimine jätkub.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: