Looma ere värv ei valeta: kui sööd, siis kahetsed
Kui mõni loom, näiteks konn või putukas on kriiskavalt eredat värvi või silmapaistvalt kontrastse mustriga, siis saadab ta sellega võimalikele vaenlastele hoiatussignaali.
Röövloomad taipavad hästi, et selline kahtlaselt koloriitne elukas tuleb rahule jätta – tõenäoliselt on ta mürgine.
Samas on mõeldav, et tähelepanu äratava välimusega loom võib olla asunud ka pettuse teele – tegelikult mürgine ei ole, aga oskab lihtsalt jätta sellise mulje.
Teadlased on pikalt diskuteerinud niisuguse pettuse levimuse ja jätkusuutlikkuse üle ja arutanud, kui selgelt on hoiatussignaali tugevus seotud looma tegeliku kaitsevõimega.
Nüüd on Thomas White Austraaliast Sydney Ülikoolist ja ta kaasmaalane Kate Umbers Lääne-Sydney Ülikoolist analüüsinud 24 sel teemal varem tehtud uurimust.
Kokku oli neis uurimustes käsitletud enam kui 20 loomaliigi, sealhulgas putukate, kahepaiksete ja tigude kaitsevärvuse ja kaitsevõime vahelist seost.
Analüüs näitas, et kangema mürgiga loomi iseloomustasid tõepoolest järjekindlalt eredamad ja küllastunumad värvitoonid. Selline sõltuvus avaldus kõigil tasandeil: nii isendite, populatsioonide kui ka liikide vahel.
Siit nähtub, et looma kaitsetähistused näitavad täiesti usaldusväärselt, kui hästi loom ka tegelikult kaitstud on.
Oma uuringust kirjutavad White ja Umbers Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa