Taimelt saadud geen kaitseb putukat mürgi eest
Tubakakarilane on väike, kahemillimeetrine valgetiivuline putukas, aga suur kahjur, kes närib tubaka-, tomati- ja bataadilehti ning võib halvemal juhul kogu saagi kihva keerata. Nüüd on teadlased avastanud tubakakarilasel erakordse iseärasuse, mis teeb ta ainulaadseks terves putukariigis.
Selgub, et tubakakarilane on suutnud oma genoomi lõimida taimest pärit DNA-jupi, mis pakub talle kaitset taimsete mürkainete eest.
Ted Turlings Šveitsist Neuchateli Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Cell, et tegu on esimese teadaoleva juhtumiga, mil niinimetatud horisontaalne geenisiire taime ja putuka vahel on osutunud geeni omastajale ka selgelt kasulikuks.
Turlings ja kolleegid avastasid tubakakarilaselt seni ainult taimedes teada olnud geeni nimega BtPMaT1, kui järjestasid putuka genoomi.
Sel geenil on küllap taimedeski tähtis ülesanne täita. Paljud taimed toodavad mürkaineid ehk toksiine, et end putukate ja muude neid süüa soovivate loomade eest kaitsta.
Turlings ja ta kaaslased kahtlustavad, et BtPMaT1 aitab taimedel toksiine talletada nii, et need neile endale ohtlikud ei oleks.
Samamoodi võib see geen ka taimelehti närinud tubakakarilast nendesamade toksiinide eest kaitsta.
Geenisiire taimest karilasse juhtus arvatavasti vähemalt 35 miljonit aastat tagasi. Võib oletada, et geeni vahendas kahe evolutsiooniliselt nii kauge olendi vahel mõni viirus.
Karilased levitavad nimelt mõndagi viirust, mis taimedel haigusi põhjustavad. Mõni selline viirus võis enda geenimaterjali koostisse haarata jupi taime DNAd ja pista selle siis edasi tubakakarilase genoomi.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro
Allikas: Vikerraadio