Seeneuputus tegi TÜ loodusmuuseumi näituse tegemise lihtsaks

Tartu ülikooli loodusmuuseumis on reedel ja laupäeval väljapanekul sajad seeneliigid, mida parasjagu Eesti metsadest leida võib. Seenenäitus on traditsiooniliselt kestnud juba aastaid, kuid tänavune seenesaak on keskmisest kõvasti suurem.

Neljapäeval käis TÜ loodusmuuseumi koordinaator Külli Kalamees-Pani koos paarikümne seenehuvilisega metsas. Välja tulid nad täis korvide ja rõõmsa meelega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil oli seeneuputus metsas. Käisime Jõgevamaa metsades ja tegime enne seeneluuret ka pühapäeval. Pühapäeval ei olnudki nii palju seeni, leidsime küll mitmekesise paiga, aga kui neljapäeva pärast kohale jõudsime, siis oli seeneuputus. Nii et üllatus-üllatus, me saime tõesti palju seeni," rääkis Kalamees-Pani.

Näitusel on väljas 165 seeneliiki, nende hulgas kõigile tuttavad kivipuravikud ja sirmikud, aga ka sellised maitsvad söögiseened, mida on üsna keeruline metsast üles leida.

"Üks seen, mille kõik seeneretkelised selgeks said, oli lehter-kukeseen. Lehter-kukeseent on raske näha, sest ta meenutab lille. Eriti pealtvaates mustikate vahel kuskil ei pane tähele, vaatate nagu kõdu. Hakkate külje pealt vaatama, kollased varred paistavad. Kui ükskord näed, siis hakkadki nägema ja pärast näed igal pool neid lehter-kukeseeni ja ta on väga hea söögiseen," kirjeldas Kalamees-Pani.

Ka eestlaste seeneteadmised on näituse tegijate sõnul aastatega paremaks läinud.

"Hästi on hakatud tundma kitsemamplit, suhteliselt paremini kui enne. Enne jäid need kõik väga palju metsa, aga nüüd see nii ei ole enam. Päris paljud tunnevad kitsemamplit. Selles mõttes tasub tutvustada. Lehter-kukeseen samamoodi - peab nägemist harjutama lihtsalt," ütles näituse Kalamees-Pani.

Hea seeneaeg kestab tema sõnul loodetavasti veel paar nädalat. Näitust aga saab näha vaid laupäeva õhtuni.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: