Loodusvaatlusmaratonil saab 41 kohas elurikkust uurida

Laupäeval startis üleeestiline loodusvaatlusmaraton, kus kõik loodushuvilised saavad ööpäeva jooksul 41 vaatlusalal elurikkust uurida ja kaardistada. Eelmisel aastal tehti üle 4000 loodusvaatluse.

Huvilised saavad erinevates kohtades elurikkust kaardistada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinnas saab pühapäeva keskpäevani uurida elurikkust Maarjamäel, mis on sisuliselt rikkaliku loodusega suur paekivipaljand keset linna.

Põhalikumal jälgimisel näeb looduses taimi, putukaid, loomi ja linde igal sammul.

"Siin on väga palju. Kohe on sammal, mis siin kasvab. Ja kui me lähemale läheme, siis näeme, et siin on ka samblikku, tema on natuke seene moodi asi. Sammal on meil taim ja taimedest suuremaid on näha selliseid soontaimi," kirjeldas loodusmuuseumi zooloog Lennart Lennuk.

Keskkonnaagentuuri ornitoloog Olavi Vainu ütles, et kuna on suvi, siis on näha ka palju linde. "Siin on praegu suur suvi käes, rändlinnud on kohal ja paigalindudest varasematel pesitsejatel on juba pesakonnad laiali. Vaatasin just, et sinitihane otsis poegadele ussikesi," rääkis ta.

Loodusmuuseumi entomoloog Aarne Lindt uuris laupäeval liblikaid. "Need on just need liblikad, kes võiksid ilusa ilmaga siin lennata - see nüüd küll ei ole päevaliblikas, vaid on harilik lottsuru, aga tema lendab ainult päeval ja sireliõitel on näha, ta on nagu koolibri seal. Ja see on meie kuulus rahvusliblikas pääsusaba, hästi vahva," kirjeldas Lindt.

Koroonaviiruse tõttu pole tänavusel maratonil grupivaatlusi, kuid igaüks saab sellegipoolest oma vaatlused kirja panna. Kõik leiud tuleks vastavalt loodusmuuseumi näpunäidetele andmeportaali sisestada.

"Pärast teeme iga ala kohta kokkuvõtte, mis liike sealt leitud on, koostame siis nimekirjad. Kogu selle päeva või maratoni mõte ongi see, et saada kokku nende alade kohta infot, mida varem ei olnud. /.../ Eelmine aasta saadi üle 4000 vaatluse, proovime, äkki sel aastal saame rohkem," rääkis Lennuk.

Loodusvaatluste maraton toimub kolmandat korda. Üle-eestilise vaatlusmaratoni peakorraldaja on Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed. 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: