Koroonaäpid võivad nurjata Euroopa Liidu turismi elavdamise meetme

Eri riikide koroonaäpid on rajatud erinevatele põhimõtetele.
Eri riikide koroonaäpid on rajatud erinevatele põhimõtetele. Autor/allikas: SCANPIX/imago images/MiS/via www.imago-images.de

Euroopa Komisjon plaanib turismisektori elavdamiseks reisigarantiisüsteemi loomist. Paraku loobib meetmele kaikaid kodarasse viirusohu eest hoiatavad koroonaäppide mitmetahulisus, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Viiruse rikutud tööeluga ollakse juba harjutud. Majandusliku kahju ootuseks püütakse valmistuda. Mõte viiruse rikutud puhkusest pole aga veel kohale jõudnud. Miks mitte seegi ja võimalik, et lõplikult tuju rikkuv teema päevakorda võtta?

Kaassaegsel ajal seostub puhkamine reisimisega. Väljumisega kasvõi lühikeseks ajaks tavapärasest elukorraldusest ning lahkumaks pisemate ja suuremate tööde ning kohustuste märgisüsteemist. Puhkuse väärtusahel koosneb mitmesugustest teenustest ja vahenditest. Silmapaistvamad on hotellid, lennujaamad, restoranid, spaad, reisikorraldajad jne. Euroopa Liidus hinnatakse turismisektori suuruseks umbes kaks triljonit eurot. Selles mahus ümberjagatava raha eest peaks saama nii puhkust kui ka tööd. Toodete ja teenuste arendamiseks jääks raha üle.

Suveks loodetakse Euroopa riikides liikumispiiranguid leevendada. Kevadest saamata jäänud tulude tasategemiseks võib oodata turismisektorilt kütkestavaid puhkusereiside pakkumisi. Euroopa Komisjon avaldas kolmapäeval turismihooaja avamiseks juhised, mille eesmärk on julgustada kõiki osapooli, reisijaid ja turismiga seotud ettevõtjaid hirmudest üle saama, et asuda üheskoos sektori tegevusele hoogu lisama.

Muu hulgas kavandatakse reisijatele garantiisüsteemi, kui viirusepiirangute taastamise vajaduse tõttu peaks reis ära jääma. Klient peaks saama vastava vautseriga aasta jooksul uue reisi või siis raha tagasi, sõltumata reisifirma majanduslikust olukorrast. Veebruaris alanud liikumispiirangute laine all jäid kauge maa lõksu tuhanded turistid, mahakandmisele läksid sajad tuhanded välja ostetud reisipaketid, rääkimata puhkuse unistuste mittetäitumisest. Likviidsuskriisi kuulutasid välja lugematud turismiteenustega seotud ettevõtted.

Kõik see muutis kliendid äärmiselt ettevaatlikuks. Klientide puudusel ei hakka ka keegi teenuseid pakkuma. Nõiaringi murdmiseks püüab julgustada Euroopa Liit potentsiaalseid kliente ostma reisiteenuseid ja ettevõtteid tänu klientide olemasolu nimel tehtavatele pingutustele julgemalt teenuseid pakkuma. Järelikult võib oodata, et suves on suur puhkamise potentsiaal.

Paraku viirus pole kuhugi kadunud ega jäta meid ka suveks rahule. Komisjoni juhises võetakse seda arvesse. Õigemini peavad sellega arvestama turismiteenuse pakkumisest huvitunud ettevõtted ja omavalitsused. Näiteks peab tagama tervishoiusüsteem piisava teenuste suutlikkuse nii turistidele kui ka kohalikele elanikele. Samuti tuleb tagada töökindel viirusohu seire ja testimise süsteem. Testimise eesmärk on loomulikult infektsiooni varajane tuvastamine. Sellega ei saa piirduda. Lisaks on vaja teada, kellega oli nakatunu kokku puutunud.

Temaatikat teatakse inimeste vaheliste kontaktide kaardistamisena. Eesmärk ei ole kodanikke kontrollida, vaid luua teenus, mis teavitaks inimesi võimalikust ohust ja juhendaks neid end isoleerima, kuni saab testi põhjal teha otsuse vabaduse ja ravi vahel. Poliitiliselt ja õiguslikult on see äärmiselt tundlik kodanike vabadusi ohustav eesmärk, millele lahendust leidmata pole lootustki ühest riigist teise pääseda. Tehniliselt on tegu mobiiltelefonide abil teostatava ülesandega.

Paraku peitub rakenduse sees sellest veelgi suurem ülesanne – koordineerida liikmesriikide poolt loodavate rakenduste ühtesobivust. Riigid ei soovi ühtset rakendust erinevatel põhjustel. Rahvusvahelise kriisi tingimustes usaldatakse esmalt ise ennast ja oluliseks keeldumise teguriks on võõra riigi ettevõtte valdusesse sattuda võiv võim kohalike elanike andmete üle. Eriti ärevaks muutub võimalus, kui selliseks partneriks on keegi suure lombi tagant.

Teadupärast jaguneb nutitelefonide turg kahe USA firma tarkvaraplatvormi vahel. Need on Google'i Android ja Apple'i iOS. Mõlemad firmad teevad koostööd hajutatud ja kasutajakeskse rakenduse loomiseks.

Paralleelselt arendatakse liikmesriikides omi rakendusi. Sakslased, prantslased, hispaanlased, liidust lahkuvad britid jt arendavad ja testivad erinevatele põhimõtetele rajatud rakendusi. Näiteks kui detsentraliseeritud põhimõttele rajatud nakatunute jälgimise rakendusega sakslane tahaks minna Prantsusmaale, peab ta end ühendama sealse riigi tsentraliseeritud andmebaasile loodud süsteemiga. Teise võimalusena peab ühe riigi rakendus oskama suhelda teise riigi omaga, aga enne seda on vaja kokku leppida seaduste kokkusobivuses.

Tulemus võib olla turismihooaja sulgumine oma riigi piiridesse. Kaalukausil on suveräänsus versus puhkusereis.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: