Lugeja küsib: kas maailmas leidub senini avastamata maavarasid?

Estonia kaevandus.
Estonia kaevandus. Autor/allikas: Jarek Jõepera/Tartu Ülikooli Loodusmuuseum

ERR Novaatori lugejat huvitas, kas leiduda võib ka selliseid maavarasid, mille kasulikkust pole veel seni mõistetud. Küsimusele vastab Rutt Hints, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi teadur ja maapõueressursside programmijuht.

Maapõueressursse, milles inimestele kasulikud ained esineksid mõnel täiesti uudsel kujul, Maalt suurt lootust leida ei ole.

Ent on väga tõenäoline, et oluline osa maavarade ressurssidest, mida inimkond paarisaja aasta pärast kasutab, on tänaseks avastamata. Ilmselt ootavad alles leidmist pea kõik maagivarud, mis asetsevad maakoores sügavamal kui paar kilomeetrit. Hinnanguliselt on senini avastamata ka väga suur osa ookeanides paiknevatest leiukohtadest.

Pikemas perspektiivis osutuvad ehk võimalikuks ka teiste taevakehade mineraalsete ressursside laialdasemad uuringud ja kasutuselevõtt, kuid vähemalt järgmise paarikümne aasta vältel jääb kosmoses kaevandamine liiga kalliks ning innovatsioonimahukaks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: