Koroonakriis vähendab ühismeediahiidude kasumeid

Foto: Sara Kurfeß/Unsplash

Kuigi inimesed veedavad kriisiolukorras ekraanide ees üha rohkem aega, on Google'i ja suuremate ühismeediahiidude teenitav tulu märkimisväärselt langenud, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Olümpiamängud lükati edasi, spordivõistluseid ei korraldata. Mis mul sellest – kõlab kusagil õigustatud küsimus. Anname lisavihjeid. Kinod on suletud, poed on kinni ja tänavad on tühjad. Ongi hea, palju rahulikum elu, ei pea reklaame vaatama – võiks sama hääl vastamisega jätkata. Ise seejuures mõistmata, et saigi vastusele pihta.

Reklaam toidab spordivõistluseid ja kino, Facebooki ja Google'it ning raha teenimise lootused on sidunud reklaamiäriga tuhanded alustavad IT-idufirmad. Vähemalt unistustes. Tühi tänav ja kinnine pood tähendavad reklaami tellijate kadumist. Näiteks alles hiljuti moodustas USA sisemajanduse kogutoodangust (SKT) reklaami abil "toodetud" tarbimine 68 protsenti ja reklaamitööstuse enda osa SKT-s oli umbes 19 protsenti.

Kuna toodetavate kaupade ja teenuste omamine ületab kasutajate raha ja aja ressursi, peavadki tootjad kliendi tähelepanu nimel sõda. Ühtlasi maksavad nad kinni tee tema ajuni sõltumata sellest, kas see asub koolipingis, töölaua taga, söögilaua ääres, sõprade keskel, voodis või WC-s. Ühesõnaga, reklaam maksab kinni kõikjale jõudva internetiühenduse, nutitelefoni ja arvuti arenduse, muudab televiisorite pildi teravamaks ja seejärel täidab kõik need asjad sisuga. Sellest suure osa moodustavad reklaamid.

Mis juhtub, kui reklaami ei tehta, kuna pole tellijaid? Lihtne vastus – raha ei liigu. Antud väärtusahelas olevad ettevõtted kannavad kahju. Võiks arvata, et peamisteks kahju kannatajateks on mitmesugused turundusettevõtted, mille äri sõltub klientide jõudmisest kaubanduskeskustesse, söögikohtadesse ja turismireisidele.

Juhul kui viiruseoht jätkub suve keskele, on oodata sedavõrd sügavaid tagajärgi, et pelgalt USA turu reklaamikäibest haihtub järgmise viie aasta jooksul 75 miljardit dollarit. Euroopas on rohkem elanikke ja siinsed numbrid võib natukene suuremaks spekuleerida. Võimalik, et pikema pausi tulemusel mõeldakse paljudes kodudes ja ettevõtetes raha kasutamise põhimõtted ümber, näiteks kus ja kuidas ostetakse ning mille põhjal tehakse ostuotsuseid.

Huvitav, mis saab inforuumi suurimatest reklaamivahendajatest eesotsas Google'i ja Facebookiga. Pole välistatud, et neid tabab oodatust suurem tagasilöök. Infot ja inimesi vahendavate ettevõtete reklaamikäive rajaneb olulises osas väikeettevõtete toodete ja teenuste reklaamimisele. Alanud kriis on sellistele äridele eriti ränk.

Google'i ja Facebooki reklaamikäibe languse suurusest võib saada aimu Twitteri avaldatud andmetest. Enne arvnäitajaid on vaja peatuda huvitaval asjaolul. Sotsiaalse isolatsiooni nõudmisel kodudesse suletud inimesed ei oska vähemalt esialgu leida ellu midagi uut ja veedavad juurde tulnud aega ekraanide taga.

Kuna viimastel aastatel on pööratud tähelepanu taolise tegevuse tervistkahjustavale mõjule, pakuvad nii Android kui ka Apple iOS kasutajatele enesevalitsemise tööriistu, millega kas piirata ekraaniaega või siis näägutada, kui kaua on keegi telefoni vaadanud. Selgub, et ebatavalises olukorras ületatakse nädalakvoodid mõne päevaga.

Kahju inimesele peaks olema kasulik ärile, ennekõike Google'i, Facebooki või Twitteri-laadsetele reklaami vahendamisega tegelevatele internetifirmadele. Üllatavalt ei pea see antud olukorras paika ja tulemus on pigem vastupidine. Ettevõtetel on küll rohkem kasutajaid, aga nende teenindamine on kulu. Samal ajal on vähem reklaamiandjaid, kelle käest peaks tulema tulu.

Twitteri reklaamikäive languseks hinnatakse märtsis umbes 23 protsenti ehk peaaegu veerand. Võib üpris kindel olla, et aprill kujuneb veelgi halvemaks. Facebook ei soovi konkreetsetest numbritest veel rääkida, kuid teavitas avalikkust reklaamikäibe langusest.

Võimalik, et pole harjutud mõtlema, kui olulist rolli omavad reklaamirahad internetipõhiste tehnoloogiate arengus. Nüüd on käes aeg sellele rohkem mõelda ja neil, keda see rohkem puudutab, valmistuda kehvadeks aegadeks. Samas peab halvas olukorras otsima optimismi kiiri, surudes maha teadmise, et see, mis ühtedele on hea, kipub olema teistele kahjuks.

Nimelt siis, kui elu normaliseerub, tuleb reklaam tagasi. See voolab peamiselt ekraanidele, kuna harjutame ju veelgi rohkem hoidma end tubades ja ekraanide taga, tellides kaupu ekraanide kaudu ja hoidma inimestega füüsilist distantsi ning harrastama e-Sporti.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: