Lindude kevadränne on sel aastal tavapärasest varasem

Foto: ERR

Maailmas ja Eestis on küll ärevad ajad, kuid loodus toimetab ikka omasoodu - suleliste kevadränne on hoos ja linnusõpradel jätkub põnevat, mida uudistada.

Ornitoloog Marko Valker ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tänavune kevadränne on keskmisest varasem ning haned ja sookured on kohal arvukamalt kui sel ajal tavaline. Näiteks hanede vaatlemiseks on sobivam aeg siis, kui valgeks läheb ja linnud toitu otsima tulevad.

"Rändhanede puhul on nii, et nad käivad puhkamas Lääne-Eestis merel, ööbivad siin lahtedel ja päevasel ajal otsivad toitu ümbruskonnas rannaniitudel ja ka põldudel," selgitas Valker.

Tuntumad lähinädalatel saabuvad liigid peaks Valkeri hinnangul olema ilmselt valge-toonekurg ja linavästrik. Ornitoloog ütles, et kui kevadrände esimene etapp võib olla aastate lõikes väga erinev, siis hiliskevadel nii suuri kõikumisi oodata pole.

"Esimeste liikide saabumine ongi aastati väga erinev, hilistel aastatel ta jääb aprilli algusesse paljudel liikidel. /.../ Soojadel aastatel nagu praegu linnud võivad olla kohal juba veebruari lõpus või märtsi alguses. See, et ta on nüüd kuu ja rohkem erinev, on täiesti tavapärane. Nüüd, kui varased liigid on kohale jõudnud, siis tasapisi see linnukevad ühtlustub. Kui me jõuame aprilli lõppu-mai algusesse, siis hakkavad saabuma need liigid, kelle saabumine erineb aastati väga vähe," selgitas Valker.

Tasub korrata üle ka vana tõde - veelinde saiaga toita ei tohi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: