Doktoritöö: luu- ja lihaskonna haigusi saab senisest odavamalt seirata

Tööga seotud luu- ja lihaskonna haiguste tõttu kaotavad riigid igal aastal märkimisväärse osa sisemajanduse kogutoodangust.
Tööga seotud luu- ja lihaskonna haiguste tõttu kaotavad riigid igal aastal märkimisväärse osa sisemajanduse kogutoodangust. Autor/allikas: Flickr

Ise tehtud soodsad elektromüograafid ei jää toimivuselt oma kallimatele suguvendadele alla, selgub Märt Reinvee värskest doktoritööst.

Tööga seotud luu- ja lihaskonna haiguste tõttu kaotavad riigid igal aastal märkimisväärse osa sisemajanduse kogutoodangust. Teadmised nende haiguste ennetamiseks on olemas juba aastakümneid. Samas pole alati võimalik haigusriski objektiivsete meetoditega hinnata, sest vajalikud mõõteseadmed on kallid.

Märt Reinvee doktoritööst selgus, et luu- ja lihaskonna haiguste riskihindamisel on võimalik osaliselt rakendada madalama maksumusega ise tehtud elektromüograafe. Kõnealuse seadme peamised komponendid on võimendi ja mikrokontrolleri arendusplaat.

"Viiest uuritud võimendist neli vastas olulistele mõõteseadme standarditele," kirjeldas Reinvee tulemusi. Küll aga võib mõningaid piiranguid seada võimendite kasutamine koos nüüdisaegsete madala maksumusega mikrokontrollerite arendusplaatidega.

Isetegemise põhimõttel koostatud seadme kasutamine vajab Reinvee sõnul põhjalikumaid teadmisi ja oskusi ning suuremat ajakulu kui kommertsseadmete kasutamine. Näiteks teeb kommertsseadme kasutamise kiiremaks seadmega kaasnev mõõtmistulemuste analüüsi tarkvara.

Samas võib spetsialisti kokkupandud odavama elektromüograafi toimivus mitmel juhul kommertsseadmeid ületada. Seetõttu on kommertsseadmetele alternatiivide leidmise seisukohast oluline teema uurimist jätkata, ütles Reinvee. Sarnasel arvamusel oli ka töö oponent professor Hugo Silva, kelle sõnul tuleks edaspidi keskenduda just mõõtmistulemuste analüüsi võimendavale tarkvarale.

Eesti Maaülikooli doktorant Märt Reinvee kaitses filosoofiadoktori väitekirja teemal "Madala maksumusega elektromüograafide rakendatavus ergonoomikalises hindamises. Applicability of low-cost electromyographs in ergonomic assessment" 13. märtsil.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: