Internetikaabel aitab maavärinat mõõta

Foto: SCANPIX/AFP/MARIO TAMA

Merealused kiudoptilised kaablid, mis toovad meile kiire interneti, võivad aidata mõõta ka maavärinaid.

Nathaniel Lindsey Berkley California Ülikoolist ja ta kolleegid muutsid 20 kilomeetri jagu Calfornia lähistel paiknevaid Vaikse ookeani aluseid optilisi kaableid ajutiselt suureks seismomeetriks.

Muu hulgas registreerisid nad ka maavärina magnituudiga 3,5 ja avastasid mere alt senitundmata geoloogilisi rikkevööndeid nelja päeva jooksul, mil kaablites hooldustööde ajal tavapärast andmeedastust ei toimunud, lasid teadlased neisse omi laserimpulsse ja jälgisid, kuidas need impulsid muundusid. Muundumiste analüüsi põhjal said teadlased jälile kaablitee väikestele võnkumistele, mille olid tekitanud nendeni jõudnud akustilised lained.

Peale eelmainitud värina registreerisid teadlased sel moel muudki, näiteks merepinnalainete ja merepõhjasetete liikumist.

Lindsey ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science, et internetikaableid võiks meregeoloogilisteks uuringuteks kasutada võimaluse korral ka edaspidi. Mõõteseadmeid on muidu merepõhja keeruline viia, kuid nagu selgub, saab teaduse hüvanguks vähemalt aeg-ajalt ette võtta ka juba olemasoleva muu otstarbelise taristu.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: