Haridus

Riik võtab erakoolide kõik "karbikulud" taas enda kanda

19.09.17 ... Haridusministeerium on valmis kirjutanud erakooliseaduse muutmise eelnõu, mis taastab erakoolide tegevuskulude täies mahus katmise riigieelarvest.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta klassijuhataja nominendid

19.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab järgmise kuu aja jooksul lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta klassijuhataja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Aivar Vinne, Evely Siimsoo ja Hille-Made Varul.

Sebastian Pikand: Eesti vajab Tiigrihüpe 2.0i

15.09.17 ... Tänapäeva koolid on endiselt modelleeritud 19. sajandi industriaalühiskonna järgi ning õpetavad tehasetöölistele omast „jälgi tulukest ja vajadusel vajuta nuppu“ distsipliini. Riik peaks sekkuma ja looma digipädevustega õpetajate ja kvaliteetse riistvaraga ühtse keskkonna, enne kui ka digivõimekuses tekib n-ö esimene ja teine Eesti, kirjutab Sebastian Pikand.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta klassiõpetaja nominendid

14.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab järgmise kuu aja jooksul lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta klassiõpetaja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Merike Silm, Sirle Persidski ja Triinu Järvalt.

OECD raport: hariduse raha kipub õpetajate rahakoti asemel jõudma betooni

12.09.17 ... Eesti investeerib riigieelarvest haridusse OECD riikide võrdluses tubli keskmiku jagu raha, kuid kui vaadata, kuhu raha kulub, siis näib, et see jõuab betooni, kuid mitte otse õpilaste harimisse.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta lasteaiaõpetaja nominendid

11.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab järgmise kuu aja jooksul lugejatele kõigi kategooriate nominente. Alustame aasta lasteaiaõpetaja nominentidest – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Gladi Sivard, Kaidi Lahe ja Marika Moks.

Repsi hariduskvoodiga jääks gümnaasiumiukse taha pea 900 noort

11.09.17 ... Läinud õppeaastal astus gümnaasiumisse 855 õpilast, kelle keskmine lõpuhinne oli madalam kui 3,75 ning kelle koht haridusminister Mailis Repsi esialgse ettepaneku järgi võiks olla kutsekoolis.

Eestis väljatöötatud õppemetoodika võib jõuda Vene koolidesse

08.09.17 ... Venemaa koolides võivad lapsed tulevikus hakata õppima Eestis väljatöötatud metoodika alusel.

Humanitaarteadlastel tuleb endale veel selgitada, mis asi on teadusuuring

07.09.17 ... Humanitaarteaduste välishindamisel ilmnes, et on teadlasi, kes teevad palju ja rahvusvaheliselt tipptasemel teadust, kuid on ka neid, kelle teadustöö on vähene ning küsitava kvaliteediga. Samuti on ülikoole ja teadusasutusi, mille puhul soovitavad hindajad teha ennekõike endale selgeks, milles nende jaoks teaduslik uuring seisneb.

Enamik TÜ Pärnu kolledži lektoritest ei omanda aasta alguseks nõutud doktorikraadi

04.09.17 ... Enamik Tartu ülikooli Pärnu kolledži lektoritest ei täida nõuet omandada tuleva aasta alguseks doktorikraad. Õppejõutööd saavad nad siiski edasi teha, jätkates assistendina või mõnel muul ametikohal. Kolledži direktor lubab ka, et palgas keegi ei kaota.

Tartu ülikoolis on tänavu iga üheksas tudeng välisüliõpilane

04.09.17 ... Tartu ülikool avas hommikul akadeemilise õppeaasta piduliku avaaktusega. Kõigi õppeastmete peale kokku alustab ülikoolis tänavu neli tuhat uut tudengit, neist iga üheksas on välisüliõpilane.

Saaremaa esimeses erakoolis asus õppima üheksa last

01.09.17 ... Kuressaares alustas sel aastal tegevust Saaremaa esimene erakool, kus asus õppima üheksa last.

Interaktiivne kontrolltöö: testi õpikuteadmisi 12 kooliaastast

01.09.17 ... Sellel õppeaastal alustas Eestis kooliteed ligikaudu 15 570 koolijütsi. Mida nad järgmisel 12 aastal vähemalt praegu kehtiva õppekava järgi õppima peavad, sellest saab aimu ERR Novaatori koolialguse soojendusviktoriini vahendusel.

Õppeaasta arvudes: haridustee algab 15 570 koolijütsi jaoks

01.09.17 ... Õppurite arv on viimastel aastatel Eestis märgatavalt kasvanud. Koolis käimisega peavad hakkama tänasest taas harjuma enam kui 147 000 noort ja täiskasvanut, mida on pea 9000 võrra rohkem kui seitsme aasta eest. Kasv on siiski ajutine.

Vilistlased on kõrgkoolidega rahul, praktikavõimalused jätavad soovida

31.08.17 ... Valdav enamik vilistlastest on omandatud kõrgharidusega rahul, selgub Eesti kõrgkoolide vilistlaste uuringust. Oluliselt annaks parandada aga praktikakorraldust, samuti suhtuvad lõpetatud kõrgkooli kriitilisemalt välisüliõpilased.

Reps: haldusreformiga tekivad tõsised arutelud koolide arvu üle

30.08.17 ... Kuigi üldhariduskoolide õpilaste arv jätkab veel mõni aasta kasvamist, hakkavad esimesed klassid juba järgmisest aastast taas kahanema, tõdes haridusminister Mailis Reps. Haldusreformiga tekkivates uutes suurvaldades tekib tema sõnul aga tõsine arutelu, kui palju koole nelja aasta jooksul Eestis alles jääb.

Haridusministeerium: algav õppeaasta toob lasteaiaõpetajatele palgalisa

30.08.17 ... Algaval kooliaastal loodab haridusministeerium tõsta madalapalgaliste lasteaiaõpetajate töötasu, toetada paremini erivajadusega õpilasi ja tagada ühtlasemalt tugispetsialisti teenus lasteaiast üldharidus- ja kutsekoolini.

Aaviksoo: lapsed võiks kooli minna 1. augustist

30.08.17 ... Endine haridusminister Jaak Aaviksoo ütles ERR-i saates "Otse uudistemajast" saatejuht Ainar Ruussaarele, et tema hinnangul võiks lapsed kooliteed alustada juba 1. augustist.

Noorte õpetajate osakaal on langenud Eestis sajandiga enam kui kolm korda

29.08.17 ... Viimase 95 aastaga on meesõpetajate osakaal vähenenud Eestis enam kui kolm korda. Võrreldaval määral on langenud ka noorte õpetajate osakaal, selgub läheneva koolialguse ja Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul avaldatud Statistikaameti ajaveebi postitusest.

Tartus pole nõudlust ühiselamukohtade järele vähendanud ka hinnatõus

28.08.17 ... Uue kooliaasta algusega jõuab igal aastal kätte ka väheste ühiselamukohtade probleem. Praegu on Tartu ülikoolis järjekorras ühiselamukohta ootamas umbes 300 tudengit, eelkõige puudutab mure esmakursuslasi.

Ministeerium muudab kehalise kasvatuse ainekava kaasaegseks liikumisõpetuseks

26.08.17 ... Ligi kolmveerand 7-13aastastest noortest ei liigu koolipäeva jooksul piisavalt, selgub Tartu ülikoolis kaitstud doktoritööst. Ennast ei liigutata piisavalt ka kehalise kasvatuse tunnis ning olukorra parandamiseks on haridusministeerium asunud kujundama kehalise kasvatuse ainekava ümber kaasaegseks liikumisõpetuseks.

Graafik: kõrgharidus tagab parema palga, poolik magistriõpe aga veel parema

23.08.17 ... Haridus- ja teadusministeerium avaldas täna Eesti hariduse ja teaduse ülevaate, milles muu hulgas analüüsiti kõrharitute edukust tööturul. Lõpetatud kõrgharidus tagab tõesti kõrgema palga kui pooleli jäetud kõrgharidus, kuid erandiks on magistriõpe, mille katkestajate palk on lõpetanute omast mõnevõrra suurem.

Tartu ülikool tõusis maailma ülikoolide edetabelis järgmise saja hulka

17.08.17 ... Möödunud aastal esmakordselt kuulsasse Academic Ranking of World Universities (ARWU) ehk Shanghai edetabelisse pääsenud Tartu ülikool (TÜ) kerkis tänavu edetabelis kohtadele 301-400.

Saksa meedia: erinevalt Eestist kestab Saksamaa koolides "kriidiajastu"

13.08.17 ... Bremeni päevaleht Weser-Kurier kirjutab enda võrguväljaandes, et kui Eesti koolides algab töö tahvelarvutitega juba esimeses klassis, siis Saksamaal kestab jätkuvalt kriidiajastu.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat

09.08.17 ... Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Psühholoog: haridus suunaku mõnna-mõnna põlvkond ka vastikuid töid tegema

08.08.17 ... Vahetab tihti töökohti, pelgab rutiini ja tahab paindlikkust – need on mõned elemendid, mis iseloomustavad kaasaja noort tööturule astujat. Aga pakutav on üksjagu teistsugune, sest nagu kirjeldavad noortega tegelevad karjäärispetsialistid, pole tööturg selliste noorte jaoks veel päriselt küps. Samal ajal küsib hariduspsühholoog, mida saab ära teha üldharidus, et tuua noored ametite juurde, mis ei ole nii mõnusad – või on suisa vastikud.

Reps pakub Tallinna riigigümnaasiumi asukohaks rahandusministeeriumi hoonet

21.07.17 ... Aastaks 2021 avatakse Tallinnas kaks riigigümnaasiumit ning haridusminister Mailis Reps näeb ühe võimaliku asukohana kahe nädala pärast uude hoonesse koliva rahandusministeeriumi alt vabanevat kinnistut Endla ja Lõkke tänaval.

Avatud materjalidega kontrolltöö pole kerge õpilasele ega õpetajale

21.07.17 ... Kontrolltöid tunneb Eesti kool hästi. Samas on arusaam kontrolltööst kaunis kitsas ja ei kasutata ära teadmiste kontrollimise vorme, mis vastaksid palju paremini praeguse aja nõuetele selles osas, kuidas on tegelikult mõttekas õppida ja mida on vaja hiljem teada või osata, kirjutab Tallinna Saksa gümnaasiumi õpilane Roosi Lilles.

Usklikkus ja intelligentsus – kas religioossus mõjutab matemaatikateadmisi?

10.07.17 ... Ligikaudu sada aastat on psühholoogid püüdnud leida vastust küsimusele, kas usk jumalasse ja igavesse ellu mõjutab üldist intelligentsust, teiste hulgas õppeedukust. Värske uuring lisab sellele uue vaatenurga, mis läheb varasemate arusaamadega veidi vastuollu.

Suur graafikulugu: Eesti ülikoolide kõige populaarsemad erialad

06.07.17 ... Kuigi vastuvõtt veel teatud erialadele käib, on vastuvõtuperiood suuremates Eesti ülikoolides tänaseks lõppenud. ERR Novaator tegi ülevaate, millistele erialadele oli sel aastal tung Eesti maaülikoolis, Tallinna ülikoolis, Tallinna tehnikaülikoolis ja Tartu ülikoolis sel aastal kõige suurem.

Graafik | Tartu ülikooli vastuvõtt: arstiteaduse ja IT jätkuv võidukäik

03.07.17 ... Tartu ülikoolis lõppes neljapäeval sisseastumisdokumentide vastuvõtmine enamikele eestikeelsetele bakalaureuse- ja magistriõppekavadele. Sel aastal esitati Tartu ülikooli ligi tuhat avaldust rohkem kui eelmisel aastal. Kokku on eesti- ja ingliskeelsetele õppekavadele kõigis õppeastmetes esitatud üle 12 100 avalduse. Jätkuvalt on kõige populaarsemad arstiteadus ja IT-erialad. Seejuures esitati rohkem avaldusi mitteinformaatikutele mõeldud infotehnoloogia magistrikavale kui nn tavalisele informaatika magistrikavale.

Mida õppida, et tulevikus jaguks ka tööd?

03.07.17 ... Asjatundjad soovitavad kaaluda kõrghariduse esimesel astmel bakalaureuseõppe ja rakenduskõrghariduse ühendamist nii, et valik akadeemilise või rakendusliku suuna vahel tuleks teha alles kolmandal õppeaastal.

Volli Kalm vannutati teistkordselt Tartu ülikooli rektoriks

30.06.17 ... Tartu ülikooli rektor Volli Kalm andis reedel ametivande teiseks ametiajaks.

Mitmes kõrgkoolis lõpeb sisseastumisavalduste esitamine

29.06.17 ... Neljapäeval lõpeb mitmesse Eesti kõrgkooli sisseastumisavalduste esitamine.

Karjäärinõustaja annab koolilõpetajale enne ülikooli astumist 5 nõuannet

21.06.17 ... Taas on käes aeg, mil paljud noored lõpetavad kooli ja ees seisab oluliste otsuste langetamise aeg. Tartu ülikooli karjäärinõustaja annab viis soovitust, millele enne kõrgkooli astumist mõelda. 

Õigus huviringides osaleda ei ole kõigile Eesti lastele võrdselt tagatud

21.06.17 ... Tänapäeval lastele avatud laialdastes võimalustes ei pruugi huviringides osalemine tunduda keeruline – kuid milline on tegelik olukord?

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

20.06.17 ... Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Lasteaiaõpetajad peavad õpetust lapsekeskseks, kuid uuring näitab muud

20.06.17 ... Kuigi lasteaiaõpetajad on enda sõnul omaks võtnud 2008. aastal jõustunud õppekavas välja toodud lapsekeskse kasvatuse põhimõtted, ei lähe see kokku vaatlejate arvamusega, selgub värskelt kaitstud doktoritööst.

Valdkondade vastasseis? Digihumanitaaria – see ongi tänane humanitaaria

07.06.17 ... Viimasel ajal on humanitaarvaldkondades järjest rohkem kõlanud sõna digihumanitaaria. Humanitaarteadlaste arusaamad ja seisukohad on selles osas väga vastakad. Mis see digihumanitaaria ikkagi on ja milleks seda vaja on?

Doktorantidele makstav toetus kasvab oodatust vähem

31.05.17 ... Eelmise aasta lõpus lubas valitsus kahekordistada 2018. aastast Eestis õppivatele doktorantidele makstavat toetust ehk praeguse 422 euro asemel kuus 844 eurot.

Tartu ülikool korraldas esimese Euroopa füüsikaolümpiaadi

21.05.17 ... Tartu ülikoolis toimus pühapäeval esimene Euroopa füüsikaolümpiaad, millest võttis osa ligi 90 õpilast enam kui 20 riigist. Tartu ülikooli teaduskooli direktori Mihkel Kree sõnul läheneb olümpiaad füüsikale loomingulisemalt, kui ollakse olümpiaadidel seni harjutud, loomingulisem mõtlemine füüsikas on tema sõnul ka uue võistluse eesmärk.

Tartu ülikooli uus vabade kunstide professor on fotokunstnik Peeter Laurits

18.05.17 ... 2017/2018 õppeaasta Tartu ülikooli vabade kunstide professoriks saav Peeter Laurits on loomingulises tippvormis vabakutseline fotokunstnik, kelle visuaalne mõtlemine on julgelt uuenduslik ja esteetiliselt tundlik.

Riigikogu arutas tähtsa riikliku küsimusena kutsehariduse seisu

18.05.17 ... Riigikogu arutas neljapäeval tähtsa riikliku küsimusena kutsehariduse hetkeolukorda ja arengusuundi.

Esimene kooliaasta mõjutab lapse tähelepanuvõimet

12.05.17 ... Viieaastasena kooli minemine võib tunduda karmi keskkonnavahetusena ja mõjutada lapse arengut. Värske uuringu kohaselt mõjutabki väga varajases eas arengut ning võrdlemisi positiivses suunas.

Ministeerium: praegused meetmed kutsehariduse populaarsust ei tõsta

03.05.17 ... Haridusministeeriumi hinnangul ei ole tänaste meetoditega saavutatav aastaks 2020 seatud eesmärk, et 35 protsenti lõpetajatest õpiksid kutsekoolis ja 65 protsenti keskkoolis. Muutust ei ole toonud ka kutsehariduse populariseerimiskatsed, näiteks kutseõppe sisu ja õppehoonete uuendamine.

ESTCube-2 blogi: tudengisatelliit õpetab raha leidma ja inimesi juhtima

27.04.17 ... Keskendumine ja pühendumus viib sihile. Satelliidi ehitamine ei ole liiga lihtne, eriti veel, kui samal ajal ülikoolis käia. ESTCube-2 ehitamiseks sobiva keskkonna loomist ning organisatsiooni toetusmeeskondi tutvustab Eesti Tudengisatelliidi juhatuse liige ja ESTCube-2 projektijuht Kadri Bussov.

Õpilasteadlane: Draculast on kadunud algne koletis

26.04.17 ... Neljapäeval algab Tallinna lauluväljakul taas õpilaste teadusfestival. Dracula kujutamisest filmides läbi ajaloo käis saates "Ringvaade" rääkimas XII õpilane Rasmus Rammo.

TTK tudengid saavad uues laboris simuleerida vedurijuhi tööd

25.04.17 ... Tallinna Tehnikakõrgkool avas ligi 800 000 eurot maksma läinud raudteeautomaatika labori koos vedurijuhi simulaatoriga ja hakkab väljaõpet pakkuma tippspetsialistidele.

Tartu põhikoolid tahavad loovainetes numbrilisest hindamisest loobuda

25.04.17 ... Tartu koolid plaanivad põhikooliastmes loobuda loovainete numbrilisest hindamisest ja üle minna arvestatud või mittearvestatud süsteemile. Ühise süsteemi loomine võtab aga arvatust rohkem aega ja piirangud seab ka seadus ning seetõttu tõenäoliselt kõik koolid sel sügisel veel süsteemi ei rakenda. 

Raport: Eesti õpilane ei karda kontrolltöid, tõsine mure on koolikiusamine

19.04.17 ... Eesti koolinoored ei tunne hirmu õpitulemuste hindamise ees, neil on OECD keskmisest suurem tahe õppida ning elu ja kooliga rahulolu – selliseid fakte peegeldab täna avaldatud PISA testi osa, milles uuritakse kooliga rahulolu. Siiski viitavad uuringu tulemused vajadusele tegeleda senisest enam koolikiusamise ohjamisega.
täna 20.00 etv-s

ÕPILASTE TEADUSFESTIVAL 2017

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: