R2 Portaal

Kristjan Port: pulsimõõtja lõhub abielusid ja saadab trellide taha

27.04.17 ... Kas eelistad pimekohtinguks valida kahekümne või nelja kandidaadi seast? Suurem valik tundub turvalisem. Meile meeldib valida ja võrrelda, soovides olla olukordade kontrollija.

Kristjan Port: inimlik ahnus hukutas maailma suurima raamatukogu

26.04.17 ... Välisel mälul on inimese arenguloos erakordne roll. See hoiab kokku aega. Igakord kui keegi avastab või kogeb midagi erakordset, levib see nii kaugele, kui võimaldavad tema sotsiaalsed kontaktid.

Kristjan Port: isesõitvate autode eest pagetakse lendautodesse

25.04.17 ... Loomade seast ainukesena on inimesele oluline nutika tegelase mulje. Tema usk oma ratsionaalsusesse on samaaegselt veetlev ja hämmastav.

Kristjan Port: mis Apple'i hauda ajab?

24.04.17 ... Metsa suurima puu elu ei ole kerge, olles ahvatlevaks sihtmärgiks igale kirveomanikule. Kirvetutele meeldiks vaadata suure puu laasimist. Vähemalt võrreldes selle tuima kasvamise ja tuule käes õõtsumise kaemisega. Sama võib öelda suurte ja edukate ettevõtete kohta.

Kristjan Port: Facebook loodab virtuaalreaalsusega nutitelefonid kaotada

20.04.17 ... Facebooki Mark Zuckerberg on korduvalt kinnitanud, et nende teenus on ja jääb kasutajatele tasuta kättesaadavaks. Põhjus klientidelt rahamure hajutamises on seotud teenuse väärtusega. Pakutavat tasuta suhtluse teenust peetakse vajalikuks seni kuni rahast ei räägita. Umbes nagu messidelt kogutud tasuta pastakad.

Kristjan Port: Apple asub arendama isesõitvaid autosid

19.04.17 ... Enam-vähem täpselt aasta tagasi kevadel oli Apple'i raamatupidamises vabade vahendite kontol 233 miljardit dollarit. Raha on rahutu iseloomuga ja nõuab, et sellega tehtaks midagi, eeldatavalt kasulikku.

Kristjan Port: nutiseade rikub laste une

18.04.17 ... Väikelaste vanemate igapäevasest meeleolust leidub kindlasti rõõmsa ootuse noote. Sünniga lükati käima kordumatu eksperiment. Selle edus pole põhjust kahelda, sest endal on veel meeles, mida tegid omad vanemad hästi ja õigesti. Samuti see, mis põhjustas vaidlusi. Nagu ka see, mida nemad ei teadnud, aga teab uus põlvkond, näiteks nutiseadmed.

Kristjan Port: Kasparov soovitab tehisintellekti emmata

17.04.17 ... Räägitakse inimestest, kes satuvad õigel ajal õigesse kohta. On ka neid, kelle rolliks on valida halb aeg ja vale koht.

Kristjan Port: teismelisi hullutab endiselt autorool

13.04.17 ... Šveitsis Lausanne'is asuva riikliku polütehnikumi digitaalse humanitaaria instituudi sotsiaalmeedia ja urbaanse sotsioloogia laborites uuriti, mida vastavad alla 18-aastased Twitteris seoses transpordi ja liikumisviisidega.

Kristjan Port: tööotsa majandus tõotab tuua uue sotsrevolutsiooni

12.04.17 ... Mida vajab kaasaegne töötaja? Kohta, kus kasutada arvutit, wifi-signaali ning soovitavalt lahedaid kaaslaseid ja kohvi. Kirjeldus sobib rohkem kohvikule kui töökohale.

Kristjan Port: uudne algoritm kaotaks koledad selfid ja õnnetud inimesed

11.04.17 ... Kirjanik Oscar Wilde'i kogemus soovitab valida sõbra kena välimuse, tuttavad hea iseloomu ja vaenlased kiiduväärt intellekti põhjal.

Kristjan Port: Amazoni looja asub kosmose vallutamiseks väärtpabereid müüma

10.04.17 ... Maa gravitatsiooniväljas elavate imetajate, sealhulgas inimese sisekõrvas asub tasakaalu hoidmise ja ruumitaju jaoks vajalike signaalide tekitamisega tegelev vestibulaaraparaat. Kolme omavahel enam-vähem täisnurga all asuva bioloogilise anduri abil juhitakse vastavalt pea ja enamasti ka keha asendit, arvestades muu hulgas silmade ja lihaste tööga.

Kristjan Port: valeuudiste levitajat ähvardab 50 miljoni euro suurune trahv

06.04.17 ... Seoses poliitilistel eesmärkidel tahtlikult moonutatud uudisvooga tegi eelmise aasta lõpus Saksamaa sotsiaaldemokraatliku partei esimees Thomas Oppermann ettepaneku karistada online-meedias vale levitamises osalevaid veebiteenuseid nagu Google või Facebook poole miljoni euro suuruse trahviga iga levisse jõudva valeuudise eest.

Kristjan Port: Rootsi iduettevõte loodab kiibistada 150 töötajat

05.04.17 ... Lemmikloomadel on emotsionaalne ühendus oma perega ja vastupidi. Kui koer või kass mingil põhjusel ära eksib, pole teineteise leidmisel sellest seosest kasu. Siin tuleb appi naha alla paigutatud mikrokiip, millesse talletatud numbri põhjal omanik üles leitakse.

Kristjan Port: kapitalism sünnitab tarbetut tööd

04.04.17 ... Tööl peaks olema suurem väärtus, kui selle eest makstaval palgal. Vastasel juhul ei tasuks tööandjal tööd pakkuda. Töö ja palga suhet saab muuta soodsamaks makstes väikest töötasu või selle automatiseerimisega. Ometi paistab koos tehnoloogia võidukäiguga inimeste töökoormus kasvavat. Nähtust on kerge märgata, aga raske mõista.

Kristjan Port: virtuaalmaailm õgib inimhingi

03.04.17 ... Sajandi eest köitis avalikkuse meeli inimese kehaline suutlikkus. Keha sai proovile panna äsja käima lükatud kaasaegsetel olümpiamängudel, Euroopas kogusid populaarsust jalgrattavõistlused jne. Kuid tõenäoliselt laiema publiku meeli köitsid Aafrika džunglisse kadunud Greystoke'i krahvi John Claytoni ehk Tarzani lood.

Kristjan Port: Trumpi kabinet leiutas ajamasina

30.03.17 ... Kujuta mõtteeksperimendi korras ette väljakut, millel töötab tuhat inimest. Näiteks 25 reas ja 40 kaupa veerus. Järgmiseks mana silmade ette, et platsile ilmub üks tüüpiline tööstusrobot, mis teeb sama tööd, mida kirjeldatud töölised. Mitu töölist jääb töötuks?

Kristjan Port: Elon Muski üheksa ametit

29.03.17 ... JRR Tolkieni "Sõrmuste Isanda" lugude üks keskseid tegelasi Bilbo Baggins iseloomustas pikale veninud elu raskust õhukese ja väljavenitatud tundena, nagu püüaks kaapida võid mööda liiga suurt leivaviilu. Huvitav, mis tunne valdab töönädala lõpus kaasaja suurt seiklejat Elon Muski?

Kristjan Port: halastamatud masinad vabastavad ametnikud vastutusest

27.03.17 ... Vabadust oluliseks hindavate inimeste elust leiab üllatavalt suur osa aset järgides reegleid. Tegutseme ise reeglipäraselt, sõlmime omavahelisi reegleid ja eeldame teistelt käitumist, mis oleks etteaimatav. Igal nähtusel on hea ja halb külg, nii ka reeglitega. Küsimus on mõistlikus tasakaalus. Selle äratundmine võib olla raske ja mattuda huvirühmade jõukatsumiste alla.

Kristjan Port: kas peljata töötust või pensionipõlve?

23.03.17 ... USA pangandusturul JPMorgan Chase`i järel suuruselt teine Bank of America esitas 2013 aastal patendiametisse taotluse pealkirjaga "Näo pensionile saatmise tööriist".

Kristjan Port: GPS-i kasutamine vähendab ajuaktiivsust

22.03.17 ... Inimese aju on nähtusena erakordne. Samuti on seda inimese suhe oma ajuga. Me ei tea, millal koostöö toimib ja millal teeme mõtlemisraalile karuteene. Näiteks võõras kohas orienteerumisega.

Kristjan Port: tualettpaberivargus ajas hiinlased meeleheitele

21.03.17 ... Mõnede hinnangute põhjal peetakse 20. sajandi inimeste jaoks enesestmõistetavaks kujunenud heaolu edendavate leiutise seas kõige olulisemateks toitainete sügavkülmutamist, tõmblukku ja tualettpaberit. Seejuures on tualettpaber neist ülekaalukalt esimesel kohal.

Kristjan Port: masina ja inimese ühtesulandumiseni on jäänud 12 aastat?

20.03.17 ... Oodata on jäänud 12 aastat. Ennustus pakub ärevust nii tähtaja kartjatele kui ka ootajatele, kuid ka parastajatele. Neile, kellele meeldiks, kui Ray Kurzweil lõpuks suu kinni paneks.

Kristjan Port: Yahoo allakäik raputab maailma veel aastaid

16.03.17 ... Internetiga seotud äri kuldsel kasvuajastul üheksakümnendate lõpus oli üheks tuntuimaks ja suurimaks online-maailma tegijaks Yahoo.

Kristjan Port: selfi ütleb isikuomaduste kohta imevähe

15.03.17 ... Vene kirjanik Anton Tšehhov pidas oluliseks, et inimestes oleks neli kena tahku – tema nägu, tema riided, tema hing ja tema mõtted. Psühholooge on inimestes huvitanud nähtus nimega "pareidolia", mille sisuks on meie võime ja kalduvus näha asjades ja mustrites inimese nägu.

Kristjan Port: segaduses arvesti kasvatab energiat säästes elektriarvet

14.03.17 ... Raske on kohata maksumaksjat, kes ei pea kodust elektriarvet liiga kõrgeks. Sama raske on kujutada ette kaasaegset elu ilma elektrita. Kuna tegemist on nähtamatu teenusega, mille eest küsitakse tasugi enamasti nähtamatult, võib arvega kohtumine esile kutsuda üllatuse ja seejärel ärrituse.

Kristjan Port: WWW leiutaja loodab kolme teesiga veebi päästa

13.03.17 ... Märtsis 28 aasta eest avalikustas Tim Berners-Lee interneti füüsilistele võimalustele rajatud andmete ja info vahetuse rakenduse. See oli vaid üks mitmest võimalikust interneti andmevahetust kasutavast lahendusest. Autor nimetas oma pakutavat maailma katvaks võrguks ehk suupärasemalt "veebiks" ja sellisena on nähtus kirjas ka õpikutes.

Kristjan Port: vaimse tervise ja videomängude suhted jäävad segaseks

09.03.17 ... Inimesele emotsionaalselt häiriva sisuga pilte näidates ja uurides samal ajal tema ajutegevust, on kõrvaltvaatajal võimalik ajus aktiveerunud keskuste põhjal hinnata uuritava emotsionaalset reaktsiooni.

Kristjan Port: Itkev Ingel muudab teleri hiidlutikaks

08.03.17 ... Internetiteenuste ajalugu on suhteliselt lühike ja selle kulgu võib mõõta mitmel moel. Üheks olulise muutuse tähiseks võiks pidada Edward Snowdeni juhtumit. Snowden tutvustas maailmale USA riikliku julgeoleku poolt andmeruumis neid huvitava, kuid teiste poolt mittejagatava info traalimiseks kasutatavaid tööriistu.

Kristjan Port: Uber kihutab uljalt kraavi suunas

07.03.17 ... Andmete ja inimeste uudse transpordikorraldusega vanu ärimudeleid purustav Uber kihutab nii tormakalt ja hoolimatult, et võib lõpetada sõidu kraavis. Uskudes viimase aja märke pööritavad rattad sileda asfaldi asemel juba teeserva kruusa.

Kristjan Port: kuidas must luik interneti katki tegi

06.03.17 ... Kuidas nimetada midagi, mis peab olemas olema ja töötama, aga mille toimimisest ega sisust sa ise suurt midagi ei tea? Arvatavasti on enim levinud sõnana kasutusel "see", mis on suupärasem kui "seesamune".

Kristjan Port: ma tean, mis PIN-koodi sa armastad

23.02.17 ... Suure tõenäosusega võib väita, et sinu enda poolt määratud neljakohaline PIN-kood pole 8068. Ilmselt ei ole see ka 7637, 6835, 8093 või 9629. Nendes kombinatsioonides ei ole midagi iseäralikku, aga ometi neid tavaliselt ei valita.

Kristjan Port: internet muudab murdeea ängi elustiiliks

22.02.17 ... Murdeea kohta on palju öelda. Pääsu pole kellelgi st ei rääkimisest ega eluperioodist. Tüüpiliselt kogetakse seda elus kaks korda. Teine kord lapsevanema või kõrvaltvaataja rollis. Järelikult on kõigil õigus nähtuse kohta midagi arvata.

Kristjan Port: Facebookistan asub inimesi õnnelikuks tegema

21.02.17 ... Maailma rikaste edetabelis kuuendale kohale jõudmiseks on Mark Zuckerberg pidanud nägema kõvasti vaeva. Enamus töötajaid loovad oma töise tegevusega vähem jõukust. Samas võib neid Zuckerbergiga võrrelda, sest põhimõtteliselt on lõpptulemus töövõit.

Kristjan Port: USA president segab ameeriklastel töötegemist

20.02.17 ... USA seekordsed presidendivalimised olid ja on jätkuvalt erakordsed. Väsitavate valimiste lõppedes võinuks oodata emotsioonide jahtumist. Selle asemel keeb ja pulbitseb aga inimmasside laava edasi, andes alust energiast pakatavatest vestlusteks ja vaidlusteks.

Kristjan Port: Rootsi pakub osavnäppudele maksusoodustusi

16.02.17 ... Rootsis hakkas alanud aasta algusest kehtima uuendatud maksuseadus, milles kehtestati maksusoodustused asjade remontijatele.

Kristjan Port: hirm tühjeneva aku ees painab pea igat inimest

15.02.17 ... Odüsseias käskis Sireenide saarele lähenedes siduda end laeva masti külge ja ülejäänud kaaslastel täita kõrvad vaiguga. Need sammud olid vajalikud, et jääda sireenide hüüetele kurdiks või olla vähemalt pardal püsimiseks kinni seotud, säilitada normaalne tegutsemisrütm ning minna edasi laeva ja eluga.

Kristjan Port: isesõitvad autod võtavad Californias võimust

14.02.17 ... Kui oled autoomanik, mis sa arvad, kas see jääb sinu viimaseks autoks, sest võibolla on järgmine sõiduk selline, mida kasutad vastavalt vajadusele teenusena.

Kristjan Port: kas ohutum oleks ehitada nutikam robot?

13.02.17 ... Oletame, et oled korilane õunte sünnimaal Kasahstanis. Regulaarselt nälga tundes oled õnnelik märgates eemal õunapuude salu. Õnnetuseks märkad, et samas suunas vaatab teisigi tühjusest koriseva kõhuga indiviide.

Kristjan Port: insenerid jätavad börsimaaklerid töötuks

09.02.17 ... Värsked andmed töörindelt tulevad maailma 12 suurima pangandusettevõtte hulka kuuluva Goldman Sachs New Yorki peakorterist. Seal töötas 600 väärtpaberimaaklerit, kelle igapäevaseks tööks oli nutikate ostude ja tarkade müükidega kasvatada kauplemiseks raha andnud klientide varandust.

Kristjan Port: nutikas teler luuras vaatajate järele

08.02.17 ... Eelmisel aastal USA senati luurekomiteele luureteenistuse raportit tutvustanud riikliku luure direktor James Robert Clapper Jr. nimetas globaalsetest ohtudest esimesena asjade internetti.

Kristjan Port: internet röövis eurooplastelt une ja paisutas teenindussfääri

07.02.17 ... Rühm Austraalia ja USA teadlasi lükkasid 2006. aastal käima uurimisprogrammi, heites iga 15 minuti tagant pilgu interneti aadressiruumile. Umbes nagu mikrobioloog vaatab Petri tassil bakterikoloonia kasvamist. Internetis uute aadresside kasutusele võtmise vaatlus kestis aastani 2012.

Kristjan Port: tehisintellekt võitis maailma pokkeriässi

06.02.17 ... Eelmisel nädalal levisid uudised inimestest mängureid võitnud pokkerit mängivast masinast. Miks peaks sellele uudisele tähelepanu pöörama?

Kristjan Port: Holland loobub häkkerite hirmus valimistel arvutite kasutamisest

02.02.17 ... Andmevahetusega seotud tehnoloogiate ja selle üldise mahu kasv on muutnud keskkonna äärmiselt keerukaks. Selles virvarris peitub halbade tegude tegemiseks mitmeid võimalusi, mida loomulikult ka tehakse. See toimub varjatult, millest tulenevalt toidavad avalikku arusaama hirmud, oletused ja Donald Trump.

Kristjan Port: McDonalds lahendas miinimumpalga probleemi

01.02.17 ... USA-s Californias paikneb kahe omavalitsuse piiri peal suur kaubanduskeskus. Argises elus ei pööra asjade sellisele seisule tähelepanu mitte keegi Santa Clara San Jose elanikest. Pood on pood sõltumata kliendi päritolust. Ometi tekitas sedamoodi paigutus huvitava sotsiaalmajandusliku eksperimendi.

Kristjan Port: lunavaraohvrite arv kasvab hüppeliselt

31.01.17 ... Ransomware ehk arvuti sisu kättesaamatuks muutmine ning seejärel hüvitise vastu juurdepääsu tagasi andmine on suhteliselt uudne ja tõhus kübekuriteo liik. Tõhusus tuleb sellest, et kurjategija kulutused on väikesed ja tema identiteet on kaitstud suhteliselt hästi.

Kristjan Port: e-kirjad soojendavad planeeti

30.01.17 ... Kuna inimesed tahavad, et internet oleks igal hetkel saadaval, peavad serverid töötama katkematult. Kuid kuna nad tahtmisest hoolimata ise seda kogu aeg ei kasuta, kulutavad serverid energiat, nagu parklas seisvad autod, mille mootor pidevalt töötab. See on raiskamine ja saastamine. Selliseid kurtmisi aga tähele ei panda, sest peame internetti väga oluliseks.

Kristjan Port: Kuust tõotab saada aasta moesõna

26.01.17 ... Alanud aasta võib kujuneda tehnoloogia vallas romantiliseks, sest üle tüki aja püüab inimkond külastada taas Kuu pinda.

Kristjan Port: kellest saab järgmine USA president?

25.01.17 ... USA presidendivalimised tõid esile huvitava probleemi. Valituks osutunud president ei meeldinud olulisele osale vabariiklastest. Vähesed uskusid, et ta võib valimised võita. Kuna Valgesse Majja pääsenu trumpas kõiki paremaks peetud kandidaate, tõstatub küsimus, kes oleks järgmine sobilik vabariiklane.

Kristjan Port: kübeke valeinfot kaitseb koos paari faktiga libauudiste eest

24.01.17 ... Kunagi ammu-ammu, kui kogukondade suurus oli kuni umbes 150 inimest, oli haigustel raske levida, sest 150 isiku seas pole kuhugile levida. Eriti kui keegi selle kätte ära sureb. Haigest püüti eemale hoida või halvemal juhul surid kõik need 150 inimest.
Novaator ETV-s