R2 Portaal

Kristjan Port: spikerdamine toidab sotsiaalset võrdõiguslikkust?

01.06.17 ... Liiga karmid spikerdamisele seatud reeglid võivad suurendada teatud valdkondades ühiskonna kihistumist, leiab Raadio 2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kristjan Port: tehisintellekti valitsetava maailmani on jäänud sajand

31.05.17 ... Suurem osa tehismõistuse arendamisega tegelevaid teadlasi arvab, et tehisintellekt suudab hakata tegema kõiki praegu inimese tehtavaid töid 120 aasta pärast.

Kristjan Port: aga kui sinu ema oleks robot?

30.05.17 ... Kaugel ei pruugi olla aeg, kus tuleb häda sunnil ilmale esimene robotite poolt ilmale toodud ja üles kasvatatud inimlaps, nendib Kristjan Port Raadio 2 tehnikakommentaaris.

Töö, mis reedab inimese

29.05.17 ... Kusagil kultuuriruumis liigutab sõnumituuleke tarkusetera, et kui tahad näha inimese tegelikku iseloomu anna talle alkoholi. Alaealistele ja karsklastele peaks sobima versioon, milles peab inimese une pealt üles ajama. Ka siis pidavat avanema võimalus näha ärkvel oldud ajal tähelepaneliku valve all enda teada hoitud ehtsamat palet.

Kristjan Port: Hiinast võib kümne aastaga taas sularaha kaduda

29.05.17 ... Hiina oli esimene paberraha kasutusele võtnud riik maailmas. Üllataval kombel võib saada sellest teist korda ka esimene riik maailmas, mis paberraha pärast käibele laskmist kõrvaldab, kirjutab Kristjan Port Raadio 2 tehnikakommentaaris.

Kristjan Port: mõistlik on väljendada palavat armastust Google'i vastu

24.05.17 ... Jumalolevuselt eeldatakse kõige nägemist, kõige teadmist ja kõiksuguseid võimeid maalastes kuulekuse esilekutsumiseks. Kõikse valitsejat pole nähtud, aga leidub neid kes väidavad, et on tema armu tunda saanud. Google’t on enamus näinud ja kogeda saanud, aga keegi pole veel tajunud selle mõju ekraanist kaugemal asuvas maailmas. Tõenäoliselt olukord muutub. Järelikult on kasvamas konflikt kõigevägevama tiitli üle.

Port: kas sotsiaalmeedia peaks olema riiklikult kontrollitav teenus?

23.05.17 ... Suitsupakil olev suurte tähtedega kiri hoiatab, et selle toote kasutamine võib kahjustada tervist. Esimesed tubakatoodete ohu teated ilmusid sigaretipakile umbes 40 aastat tagasi. Aastatega sõnumite intensiivsus kasvas ja 2001 aastal võttis Kanada esimene kasutusele suitsetamisest hurjutava koleda pildi kopsuvähist või muust tervisekahjustusest.

Tehisintellekt tunneb inimest paremini kui ta ise, et küsida kõrgemat hinda

22.05.17 ... Öeldakse, et ajalugu kordab ennast. Kui nii, siis peaks järgmistele dilemmadele leidma ajaloost lahendused. Kui neid sealt ei leidu, kas tegemist on jätkusuutliku arenguga? Kristjan Port arutleb selle üle, kas tehisintellekt tunneb inimest paremini kui inimene ise selleks, et küsida nõnda kõrgemat hinda?

Kristjan Port: kas kadedus võiks muuta eestlasi õnnelikumaks?

18.05.17 ... Igal aastal märtsi keskel tähistatakse ülemaailmset õnnelikkuse päeva. Meil sellest suurt ei räägita. Põhjus on arusaadav, sest 66. koht ÜRO maailma õnnelikkuse raportis kellelgi tuju ei tõsta. Taolist tulemust Facebooki sõpradele ei edastata. Suure tõenäosusega peidaksime oma sotsiaalmeedia lehel paremal järjel riikide hooplejate pildid. Miks tuju rikkuda?

Kristjan Port: WannaCry võib olla seotud lubamatu naljaga

17.05.17 ... Üle maailma arvutisüsteeme vigaseks muutnud WannaCry väljapressimistarkvara võib olla seotud komöödiafilmiga.

Kristjan Port: kas elu Maal asuvad juhtima tarkvaramaailma hiiud?

16.05.17 ... Kõik peavad kusagilt alustama. Kui kõik alustavad samast kohast, kas nad jõuavad ka sarnase lõpptulemuseni? Surma silmas pidades kindlasti. Kuid enne seda on võimalik olla näiteks USA president. Seniste presidentide varasemaid ameteid vaadates saab aimu, millega peaks taolise koha unistaja varakult arvestama.

Kristjan Port: kes peaks ära hoidma järgmise lunavararünnaku?

15.05.17 ... Interneti küpsusega saabuvad argielu idülli rikastavate hüvede kõrval mitmesugused probleemid. Nädalavahetuse algus pakkuski paljudele lõõgastumise asemel šokeeriva äratundmishetke arvutiekraanile ilmunud teatega, et sotsiaalmeedia, mängude ja muu arvuti pakutava töö või rõõmu võimaluse kasutamine pole enam raha maksmata võimalik.

Kristjan Port: autosõit muundub turismireisiks

11.05.17 ... Viimase saja aasta jooksul on inimeste ja asjade liikumise vajaduse lahenduseks kasutatud autot. Autol on olnud oluline mõju tehnoloogia, kultuuri, ühiskonna ja elude kujundamisel. Sellest reast kurvema näitena saab rahu ajal autode tõttu surma rohkem inimesi kui terrorismi ja relvastatud konfliktide tõttu.

Kristjan Port: milline firma on esimesena väärt triljon dollarit?

10.05.17 ... Millise maailma ettevõtte väärtus võiks olla kõige suurem? Sellele küsimusele oleks lihtne vastata, avades väärtpaberiturgude ülevaate. Seetõttu täpsustagem küsimust – millise ettevõtte väärtus saavutab esimesena triljoni dollari piiri?

Kristjan Port: Samsungi haaras isesõitvate autode kullapalavik

04.05.17 ... Isejuhtivate autodeta tulevikule mõtlemine muutus äsja endisest raskemaks ja mõte tänase autoga suhte pikenemisest kergemaks. Viimati oli uudiseks, et USA-s Californias kehtiva seaduse järgi peab iga juhita sõiduki testimisest huvitatud ettevõte end vastavas avalikus registris kirja panema.

Kristjan Port: targad linnad võivad inimestest hulluda

03.05.17 ... Möödunud reedel Vancouveris toimunud TED konverentsil avas Elon Musk pikas lavaintervjuus oma maailmapilti ja rääkis käimasolevatest projektidest.

Kristjan Port: pulsimõõtja lõhub abielusid ja saadab trellide taha

27.04.17 ... Kas eelistad pimekohtinguks valida kahekümne või nelja kandidaadi seast? Suurem valik tundub turvalisem. Meile meeldib valida ja võrrelda, soovides olla olukordade kontrollija.

Kristjan Port: inimlik ahnus hukutas maailma suurima raamatukogu

26.04.17 ... Välisel mälul on inimese arenguloos erakordne roll. See hoiab kokku aega. Igakord kui keegi avastab või kogeb midagi erakordset, levib see nii kaugele, kui võimaldavad tema sotsiaalsed kontaktid.

Kristjan Port: isesõitvate autode eest pagetakse lendautodesse

25.04.17 ... Loomade seast ainukesena on inimesele oluline nutika tegelase mulje. Tema usk oma ratsionaalsusesse on samaaegselt veetlev ja hämmastav.

Kristjan Port: mis Apple'i hauda ajab?

24.04.17 ... Metsa suurima puu elu ei ole kerge, olles ahvatlevaks sihtmärgiks igale kirveomanikule. Kirvetutele meeldiks vaadata suure puu laasimist. Vähemalt võrreldes selle tuima kasvamise ja tuule käes õõtsumise kaemisega. Sama võib öelda suurte ja edukate ettevõtete kohta.

Kristjan Port: Facebook loodab virtuaalreaalsusega nutitelefonid kaotada

20.04.17 ... Facebooki Mark Zuckerberg on korduvalt kinnitanud, et nende teenus on ja jääb kasutajatele tasuta kättesaadavaks. Põhjus klientidelt rahamure hajutamises on seotud teenuse väärtusega. Pakutavat tasuta suhtluse teenust peetakse vajalikuks seni kuni rahast ei räägita. Umbes nagu messidelt kogutud tasuta pastakad.

Kristjan Port: Apple asub arendama isesõitvaid autosid

19.04.17 ... Enam-vähem täpselt aasta tagasi kevadel oli Apple'i raamatupidamises vabade vahendite kontol 233 miljardit dollarit. Raha on rahutu iseloomuga ja nõuab, et sellega tehtaks midagi, eeldatavalt kasulikku.

Kristjan Port: nutiseade rikub laste une

18.04.17 ... Väikelaste vanemate igapäevasest meeleolust leidub kindlasti rõõmsa ootuse noote. Sünniga lükati käima kordumatu eksperiment. Selle edus pole põhjust kahelda, sest endal on veel meeles, mida tegid omad vanemad hästi ja õigesti. Samuti see, mis põhjustas vaidlusi. Nagu ka see, mida nemad ei teadnud, aga teab uus põlvkond, näiteks nutiseadmed.

Kristjan Port: Kasparov soovitab tehisintellekti emmata

17.04.17 ... Räägitakse inimestest, kes satuvad õigel ajal õigesse kohta. On ka neid, kelle rolliks on valida halb aeg ja vale koht.

Kristjan Port: teismelisi hullutab endiselt autorool

13.04.17 ... Šveitsis Lausanne'is asuva riikliku polütehnikumi digitaalse humanitaaria instituudi sotsiaalmeedia ja urbaanse sotsioloogia laborites uuriti, mida vastavad alla 18-aastased Twitteris seoses transpordi ja liikumisviisidega.

Kristjan Port: tööotsa majandus tõotab tuua uue sotsrevolutsiooni

12.04.17 ... Mida vajab kaasaegne töötaja? Kohta, kus kasutada arvutit, wifi-signaali ning soovitavalt lahedaid kaaslaseid ja kohvi. Kirjeldus sobib rohkem kohvikule kui töökohale.

Kristjan Port: uudne algoritm kaotaks koledad selfid ja õnnetud inimesed

11.04.17 ... Kirjanik Oscar Wilde'i kogemus soovitab valida sõbra kena välimuse, tuttavad hea iseloomu ja vaenlased kiiduväärt intellekti põhjal.

Kristjan Port: Amazoni looja asub kosmose vallutamiseks väärtpabereid müüma

10.04.17 ... Maa gravitatsiooniväljas elavate imetajate, sealhulgas inimese sisekõrvas asub tasakaalu hoidmise ja ruumitaju jaoks vajalike signaalide tekitamisega tegelev vestibulaaraparaat. Kolme omavahel enam-vähem täisnurga all asuva bioloogilise anduri abil juhitakse vastavalt pea ja enamasti ka keha asendit, arvestades muu hulgas silmade ja lihaste tööga.

Kristjan Port: valeuudiste levitajat ähvardab 50 miljoni euro suurune trahv

06.04.17 ... Seoses poliitilistel eesmärkidel tahtlikult moonutatud uudisvooga tegi eelmise aasta lõpus Saksamaa sotsiaaldemokraatliku partei esimees Thomas Oppermann ettepaneku karistada online-meedias vale levitamises osalevaid veebiteenuseid nagu Google või Facebook poole miljoni euro suuruse trahviga iga levisse jõudva valeuudise eest.

Kristjan Port: Rootsi iduettevõte loodab kiibistada 150 töötajat

05.04.17 ... Lemmikloomadel on emotsionaalne ühendus oma perega ja vastupidi. Kui koer või kass mingil põhjusel ära eksib, pole teineteise leidmisel sellest seosest kasu. Siin tuleb appi naha alla paigutatud mikrokiip, millesse talletatud numbri põhjal omanik üles leitakse.

Kristjan Port: kapitalism sünnitab tarbetut tööd

04.04.17 ... Tööl peaks olema suurem väärtus, kui selle eest makstaval palgal. Vastasel juhul ei tasuks tööandjal tööd pakkuda. Töö ja palga suhet saab muuta soodsamaks makstes väikest töötasu või selle automatiseerimisega. Ometi paistab koos tehnoloogia võidukäiguga inimeste töökoormus kasvavat. Nähtust on kerge märgata, aga raske mõista.

Kristjan Port: virtuaalmaailm õgib inimhingi

03.04.17 ... Sajandi eest köitis avalikkuse meeli inimese kehaline suutlikkus. Keha sai proovile panna äsja käima lükatud kaasaegsetel olümpiamängudel, Euroopas kogusid populaarsust jalgrattavõistlused jne. Kuid tõenäoliselt laiema publiku meeli köitsid Aafrika džunglisse kadunud Greystoke'i krahvi John Claytoni ehk Tarzani lood.

Kristjan Port: Trumpi kabinet leiutas ajamasina

30.03.17 ... Kujuta mõtteeksperimendi korras ette väljakut, millel töötab tuhat inimest. Näiteks 25 reas ja 40 kaupa veerus. Järgmiseks mana silmade ette, et platsile ilmub üks tüüpiline tööstusrobot, mis teeb sama tööd, mida kirjeldatud töölised. Mitu töölist jääb töötuks?

Kristjan Port: Elon Muski üheksa ametit

29.03.17 ... JRR Tolkieni "Sõrmuste Isanda" lugude üks keskseid tegelasi Bilbo Baggins iseloomustas pikale veninud elu raskust õhukese ja väljavenitatud tundena, nagu püüaks kaapida võid mööda liiga suurt leivaviilu. Huvitav, mis tunne valdab töönädala lõpus kaasaja suurt seiklejat Elon Muski?

Kristjan Port: halastamatud masinad vabastavad ametnikud vastutusest

27.03.17 ... Vabadust oluliseks hindavate inimeste elust leiab üllatavalt suur osa aset järgides reegleid. Tegutseme ise reeglipäraselt, sõlmime omavahelisi reegleid ja eeldame teistelt käitumist, mis oleks etteaimatav. Igal nähtusel on hea ja halb külg, nii ka reeglitega. Küsimus on mõistlikus tasakaalus. Selle äratundmine võib olla raske ja mattuda huvirühmade jõukatsumiste alla.

Kristjan Port: kas peljata töötust või pensionipõlve?

23.03.17 ... USA pangandusturul JPMorgan Chase`i järel suuruselt teine Bank of America esitas 2013 aastal patendiametisse taotluse pealkirjaga "Näo pensionile saatmise tööriist".

Kristjan Port: GPS-i kasutamine vähendab ajuaktiivsust

22.03.17 ... Inimese aju on nähtusena erakordne. Samuti on seda inimese suhe oma ajuga. Me ei tea, millal koostöö toimib ja millal teeme mõtlemisraalile karuteene. Näiteks võõras kohas orienteerumisega.

Kristjan Port: tualettpaberivargus ajas hiinlased meeleheitele

21.03.17 ... Mõnede hinnangute põhjal peetakse 20. sajandi inimeste jaoks enesestmõistetavaks kujunenud heaolu edendavate leiutise seas kõige olulisemateks toitainete sügavkülmutamist, tõmblukku ja tualettpaberit. Seejuures on tualettpaber neist ülekaalukalt esimesel kohal.

Kristjan Port: masina ja inimese ühtesulandumiseni on jäänud 12 aastat?

20.03.17 ... Oodata on jäänud 12 aastat. Ennustus pakub ärevust nii tähtaja kartjatele kui ka ootajatele, kuid ka parastajatele. Neile, kellele meeldiks, kui Ray Kurzweil lõpuks suu kinni paneks.

Kristjan Port: Yahoo allakäik raputab maailma veel aastaid

16.03.17 ... Internetiga seotud äri kuldsel kasvuajastul üheksakümnendate lõpus oli üheks tuntuimaks ja suurimaks online-maailma tegijaks Yahoo.

Kristjan Port: selfi ütleb isikuomaduste kohta imevähe

15.03.17 ... Vene kirjanik Anton Tšehhov pidas oluliseks, et inimestes oleks neli kena tahku – tema nägu, tema riided, tema hing ja tema mõtted. Psühholooge on inimestes huvitanud nähtus nimega "pareidolia", mille sisuks on meie võime ja kalduvus näha asjades ja mustrites inimese nägu.

Kristjan Port: segaduses arvesti kasvatab energiat säästes elektriarvet

14.03.17 ... Raske on kohata maksumaksjat, kes ei pea kodust elektriarvet liiga kõrgeks. Sama raske on kujutada ette kaasaegset elu ilma elektrita. Kuna tegemist on nähtamatu teenusega, mille eest küsitakse tasugi enamasti nähtamatult, võib arvega kohtumine esile kutsuda üllatuse ja seejärel ärrituse.

Kristjan Port: WWW leiutaja loodab kolme teesiga veebi päästa

13.03.17 ... Märtsis 28 aasta eest avalikustas Tim Berners-Lee interneti füüsilistele võimalustele rajatud andmete ja info vahetuse rakenduse. See oli vaid üks mitmest võimalikust interneti andmevahetust kasutavast lahendusest. Autor nimetas oma pakutavat maailma katvaks võrguks ehk suupärasemalt "veebiks" ja sellisena on nähtus kirjas ka õpikutes.

Kristjan Port: vaimse tervise ja videomängude suhted jäävad segaseks

09.03.17 ... Inimesele emotsionaalselt häiriva sisuga pilte näidates ja uurides samal ajal tema ajutegevust, on kõrvaltvaatajal võimalik ajus aktiveerunud keskuste põhjal hinnata uuritava emotsionaalset reaktsiooni.

Kristjan Port: Itkev Ingel muudab teleri hiidlutikaks

08.03.17 ... Internetiteenuste ajalugu on suhteliselt lühike ja selle kulgu võib mõõta mitmel moel. Üheks olulise muutuse tähiseks võiks pidada Edward Snowdeni juhtumit. Snowden tutvustas maailmale USA riikliku julgeoleku poolt andmeruumis neid huvitava, kuid teiste poolt mittejagatava info traalimiseks kasutatavaid tööriistu.

Kristjan Port: Uber kihutab uljalt kraavi suunas

07.03.17 ... Andmete ja inimeste uudse transpordikorraldusega vanu ärimudeleid purustav Uber kihutab nii tormakalt ja hoolimatult, et võib lõpetada sõidu kraavis. Uskudes viimase aja märke pööritavad rattad sileda asfaldi asemel juba teeserva kruusa.

Kristjan Port: kuidas must luik interneti katki tegi

06.03.17 ... Kuidas nimetada midagi, mis peab olemas olema ja töötama, aga mille toimimisest ega sisust sa ise suurt midagi ei tea? Arvatavasti on enim levinud sõnana kasutusel "see", mis on suupärasem kui "seesamune".

Kristjan Port: ma tean, mis PIN-koodi sa armastad

23.02.17 ... Suure tõenäosusega võib väita, et sinu enda poolt määratud neljakohaline PIN-kood pole 8068. Ilmselt ei ole see ka 7637, 6835, 8093 või 9629. Nendes kombinatsioonides ei ole midagi iseäralikku, aga ometi neid tavaliselt ei valita.

Kristjan Port: internet muudab murdeea ängi elustiiliks

22.02.17 ... Murdeea kohta on palju öelda. Pääsu pole kellelgi st ei rääkimisest ega eluperioodist. Tüüpiliselt kogetakse seda elus kaks korda. Teine kord lapsevanema või kõrvaltvaataja rollis. Järelikult on kõigil õigus nähtuse kohta midagi arvata.

Kristjan Port: Facebookistan asub inimesi õnnelikuks tegema

21.02.17 ... Maailma rikaste edetabelis kuuendale kohale jõudmiseks on Mark Zuckerberg pidanud nägema kõvasti vaeva. Enamus töötajaid loovad oma töise tegevusega vähem jõukust. Samas võib neid Zuckerbergiga võrrelda, sest põhimõtteliselt on lõpptulemus töövõit.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.