R2 Portaal

Polariseeriv veebiruum muutis 5G eluohtlikuks

23.10.17 ... Kaasajal pole polariseeriva diskussiooni elushoidmiseks palju vaja. Piisab, kui mainida tõendite puudumist ja käimasolevaid uuringuid. Halvimal juhul võib märkimisväärne osa planeedi elanikkonnast seetõttu uue põlvkonna andmesidest, 5G-st lähiaastatel ainult und näha, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Google'i sõsarettevõte asub rajama Toronto külje alla tulevikulinna

19.10.17 ... Milline võiks näha infole ja sensoritele üles ehitatud tulevikulinn? Maailm võib seda õige pea teada saada. Google'i sõsarettevõte Sidewalk Labs sõlmis kokkuleppe Kanadas asuva Toronto linnaga selle kaguosa üles vuntsimiseks. Inimesed ei pruugi aga tarklinnaks valmis olla, nentis R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Turvaviga muutis ühe hoobiga ebaturvaliseks pea kõik WiFi-seadmed

18.10.17 ... Paari päeva eest raputas maailma teade, et laialt kasutatavas turvaprotokollis on viga, mis muutis ühe hoobiga haavatavaks praktiliselt kõik WiFi-seadmed. Nii on inimestel aeg harjuda, et erinevalt pärisloodusest, kus vesi on alati märg, ei tähenda parima turvalisusega lahendus kunagi parimat turvalisust, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

See tunne, kui saatsid kogemata valele adressaadile piinliku kirja

17.10.17 ... Milline võiks olla kõige kehvem infotehnoloogia põhjustatud tunne? Keset tööd arvuti hangumine? Failide kadumine? Aga kuidas oleks järgmine pärast nupuvajutust saabuv tunne? See on hetk kui oled vajutanud send-nupule ja tabad siis, et saatsid kirja vale(de)le inimes(t)ele.

Saatmata sõnum võib asendada testamenti

16.10.17 ... Siit ilmast lahkunud inimese mustandina salvestatud sõnum või kiri lauasahtlis, mis väljendab lahkunu tegelikku soovi, võib olla testamendina tähtsamgi kui testament. Selle kohaselt võiks Apple kuuluda Google'ile, nagu eelmisel nädalal uudistest lugeda võis.

Kübermaailm vajab süütute kaitsmiseks Genfi konventsiooni

12.10.17 ... Inimkond ja maailma riigid on sõlminud sõja inimlikumaks muutmiseks terve rea erinevaid konventsioone. Kahtlused viirusetõrje tarkvara tootva Kaspersky Labi kübersõjas osalemisest viitavad vajadusele sõlmida kokkulepe ka soovimatult kübersõtta kaasatud arvutite tervise kaitsjate kaitseks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kasvav mõjuvõim paneb maailma IT-hiiud nõutult kukalt kratsima

11.10.17 ... Inimkonnal puudub kogemus, mis juhtub, kui mõned firmad kasvavad nii suurteks ja keerulisteks, et neis tärkab iseseisev elu, mis tallab elama õppides kohmakalt riikide huvidel. Kindel on aga see, et mäesuuruste kollidega võitlemiseks enda isakonnana õhu ahmimisest lihtsalt ei piisa, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Like'i nupu leiutaja saatis ühismeedia tervistkahjustava mõju tõttu pikalt

10.10.17 ... Facebooki meeldimisnupu leiutaja Justin Rosenstein lasi oma vaimse võimekuse hääbumise hirmus kustutada suurema osa oma sotsiaalmeedia kontodest ja piirata oluliselt oma nutiseadme kasutusõigusi, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Robotid võiksid juba täna ära teha pooled inimeste töödest

09.10.17 ... Juba täna suudaksid masinad ja tarkvara ära teha peaaegu pooled inimeste tööülesannetest, selgub hiljutisest analüüsist. Inimeste senise uuendusmeelsuse põhjal võib aga arvata, et robotite ajastu saabub pigem hiljem kui varem, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kohtuprotsessist, kus kaotaja saab 15 miljardit dollarit

05.10.17 ... IT-maailma suurettevõtteid võõrustavad väikeriigid ilmutavad nende käest raha nõudmisel erakordset tõrksust. Halenaljaka tulemina võib Iirimaa kohtuvaidluse tulemusel kaotaja rolli jäädes saada karistuseks 15 miljardit dollarit, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

General Motorsi märgiline otsus kannustab bensiiniajastu vaevalist lõppu

04.10.17 ... USA autotööstuse hiid General Motors teatas hiljuti, et keskendub edaspidi vaid elektriautode arendamisele. Kuigi tegu on terves maailmas märgilise otsusega, ei pruugi bensiinilõhnaline ajastu kaduda veel niipea, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Facebooki nägu pole vaatamata patukahetuskõnele muutunud

03.10.17 ... Vaatamata Mark Zuckerbergi septembri lõpus avaldatud kahetsustest tulvil kirjale, lubab Facebooki kirikus pastor kogukonna liikmeid endiselt sõimata ja ässitada, kui vaid selle eest piisavalt makstakse, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hirm katastroofide ees kuulutab analoograadio tagasitulekut

03.10.17 ... Tehnoloogia arengust ja kasumiahnusest toituv äri muutis kümnekonna aasta eest telefonid analoograadio signaalide suhtes tummaks. Nüüd võivad looduslikud analoogprotsessid, nagu USA-d tabanud orkaanid Harvey ja Maria, selle taas varjusurmast äratada, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tee maailmale teene ja lahku sotsiaalmeediast

28.09.17 ... Ajal, mil tõe ja faktide äri vaevleb surmaagoonias, koguvad hoogu isiklike arvamuste ja kaupade signaalide levile rajatud ärimudelid. Muserdavast maailmast põgenemisest on võimalus olemas. Lõpeta inimeste sh iseenda jagamine rühmadesse ja lahku sotsiaalmeediast, soovitab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ütle mulle, kes on tema sõbrad ehk kuidas Kaspersky põlu alla sattus

27.09.17 ... Ütle mulle, kes on su sõbrad ja ma ütlen sulle, kes oled sina, teab rahvasuu. Mõnikord ei pea inimene ise selleks isegi oma suud lahti tegema. Nimeka infoturbefirma Kaspersky Lab väidetava koostöö tõttu Kremliga on kogunenud selle tuleviku kohale sünged murepilved, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Lõuna-Aafrika teadlased "leiutasid" brainterneti

26.09.17 ... Lõuna-Aafrika teadlastel õnnestus nende sõnul esimestena maailmas ühendada inimese aju reaalajas internetiga. Paraku on tegemist suhteliselt vanamoodsa tehnoloogia uuskasutamise juhtumiga ja ilmse sooviga olla lihtsalt esimene, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Inimeste käitumist küberruumis ei paranda miski muu kui üleilmne katastroof

25.09.17 ... Ühendkuningriigi küberturvalisuse keskuse juht Ian Levy hoiatab hiljutiste andmelekete valguses, et ettevõtete ja inimeste käitumist küberruumis ei paranda miski muu, kui seista silmitsi tervet maailma raputava pahandusega, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehnika areng muudab lõhnataju olulisemaks kui kunagi varem

21.09.17 ... Olgugi et inimesed ei nuusi juba enam ammu teiste sabaaluseid ega jalgu, pole haistmismeel oma tähtsust kaotanud. Tehnikast kubisevas keskkonnas on meie pikaajaline suhe lõhnadesse isegi mitmekesistumas, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ilmetu suhtlus muudab isesõitvad autod Spielbergi õudusfilmi peategelasteks

20.09.17 ... Muljetavaldava filmograafiaga Steven Spielbergi esimeseks täispikaks filmiks on 1971. aastal vändatud psühholoogiline põnevik "Duell". Film, kuidas normaalses inimeses tärkav hirm muutub agressiivseks vihaks kuni selle kulmineerumiseni tapatööks.

Tehnoloogiahiiud asuvad pakkuma üksikhingedele maailma vanima ameti teenust

19.09.17 ... Vaatamata inimeste ja erinevaid suhtlusviise pakkuvate rakenduste arvu kasvule on võrdväärse vestluspartneri leidmine paljude jaoks raskem kui kunagi varem. Laieneva üksilduse epideemia varjus on asunud inimeste vestlusnälga ja teisi erivajadusi rahuldama Apple ja maailma teised tehnoloogiahiiud, lohutab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Jaapanlaste sinine foorituli: lihtne jäärapäisus või märk intelligentsusest?

18.09.17 ... Kui inimesed ei teeks midagi rumalat, ei sünniks kunagi midagi intelligentset, teadis juba Wittgenstein. Nii võib näha ka jaapanlaste vastumeelsuses võtta kasutusele rohelist foorituld märki, et inimeste täielikult robotitega asendamine võib läbi kukkuda, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kas bitimündi ost on geniaalsus või lihtlabane ahnus?

14.09.17 ... Riikidest ja pankadest sõltumatu, internetikasutajate massiraha olemasolu ja kuuluvuse tõendamiseks rakendav krüptoraha Bitcoin on kujunemas tõsiseks väljakutseks nii poliitikutele, pankuritele kui ka tavakodanikele, tõdeb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Facebookil ja riidekapil pole palju vahet

13.09.17 ... Inimeste kalduvus koguda Facebooki sõpru nagu riideid riidekappi, võib kohati kurjalt kätte maksta ja mõjutada isegi kohtuprotsessi tulemusi, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Teleri sünnist möödus 90 aastat, maailmarahust võib endiselt vaid unistada

12.09.17 ... Keskmist eluiga arvestades veedab inimene tundide viisi ühel kohal istudes televiisori ekraani ees hinnanguliselt 15 aastat, tegemata maailmarahu saavutamiseks midagi rohkemat kui 90 aasta eest. Võib oodata, et sama peab paika ka televiisori leiutamise 180. juubelil, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Pariisi olümpiamängud kuulutavad autoajastu lõppu

11.09.17 ... Pariisi olümpiamängudele eelnevad ümberkorraldused linna ühistranspordis ja autoliikluses võivad kuulutada eduloo korral lõppu tervele autoajastusele, leiab Raadio 2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Geniaalsust tunneb lihtsate asjade täiustamisest

07.09.17 ... Keerulistest asjadest on lihtne unistada, lihtsaid asju aga keeruline innoveerida, tõdeb Kristjan Port saates "Portaal" ulmelise mahlapressi ehitanud ja 120 miljoni dollari suuruse kapitali kokku ajanud iduettevõtte Juicero pankroti valguses.

Hirm raadiolainete ees hoiab EL-i pealinna infotehnoloogilises keskajas

06.09.17 ... Kohalike hirm raadiolainete kahjuliku mõju ees takistab Brüsseli sideettevõtjatel kaasaegse mobiilisidevõrgu loomist. Infotehnoloogilises keskajas elamine võib mõjutada omakorda aga tervet Euroopa Liidu poliitikat kujundavate ametnike ja poliitikute otsuseid ja tegemisi, nendib R2 tehnoloogiakommentaaris Kristjan Port.

Isesõitvate autode pealetung võib viia välireklaami kadumiseni

05.09.17 ... Isesõitvate autode laiem levik tõotab muuta välireklaami tegemise mõttetuks ja suretada sellega välja terve tööstusharu. Inimestel ei õnnestu nautida reklaamivaba maailma aga ilmselt kuigi pikalt, ennustab R2 tehnoloogiakommentaaris Kristjan Port.

Häkkeri kuri käsi muudab südamestimulaatori tapamasinaks

04.09.17 ... Inimeste kalduvusel teha võimalusel vähem füüsilist tööd ja liikuda võivad olla kurvad tagajärjed. Mida sagedamini asendatakse selle mõjul kärbuvaid kehaosi, seda suurem on võimalus, et nad langevad juba lähitulevikus häkkerite rünnaku ohvriks, hoiatab R2 tehnoloogiakommentaaris Kristjan Port.

Kristjan Port: spikerdamine toidab sotsiaalset võrdõiguslikkust?

01.06.17 ... Liiga karmid spikerdamisele seatud reeglid võivad suurendada teatud valdkondades ühiskonna kihistumist, leiab Raadio 2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kristjan Port: tehisintellekti valitsetava maailmani on jäänud sajand

31.05.17 ... Suurem osa tehismõistuse arendamisega tegelevaid teadlasi arvab, et tehisintellekt suudab hakata tegema kõiki praegu inimese tehtavaid töid 120 aasta pärast.

Kristjan Port: aga kui sinu ema oleks robot?

30.05.17 ... Kaugel ei pruugi olla aeg, kus tuleb häda sunnil ilmale esimene robotite poolt ilmale toodud ja üles kasvatatud inimlaps, nendib Kristjan Port Raadio 2 tehnikakommentaaris.

Töö, mis reedab inimese

29.05.17 ... Kusagil kultuuriruumis liigutab sõnumituuleke tarkusetera, et kui tahad näha inimese tegelikku iseloomu anna talle alkoholi. Alaealistele ja karsklastele peaks sobima versioon, milles peab inimese une pealt üles ajama. Ka siis pidavat avanema võimalus näha ärkvel oldud ajal tähelepaneliku valve all enda teada hoitud ehtsamat palet.

Kristjan Port: Hiinast võib kümne aastaga taas sularaha kaduda

29.05.17 ... Hiina oli esimene paberraha kasutusele võtnud riik maailmas. Üllataval kombel võib saada sellest teist korda ka esimene riik maailmas, mis paberraha pärast käibele laskmist kõrvaldab, kirjutab Kristjan Port Raadio 2 tehnikakommentaaris.

Kristjan Port: mõistlik on väljendada palavat armastust Google'i vastu

24.05.17 ... Jumalolevuselt eeldatakse kõige nägemist, kõige teadmist ja kõiksuguseid võimeid maalastes kuulekuse esilekutsumiseks. Kõikse valitsejat pole nähtud, aga leidub neid kes väidavad, et on tema armu tunda saanud. Google’t on enamus näinud ja kogeda saanud, aga keegi pole veel tajunud selle mõju ekraanist kaugemal asuvas maailmas. Tõenäoliselt olukord muutub. Järelikult on kasvamas konflikt kõigevägevama tiitli üle.

Port: kas sotsiaalmeedia peaks olema riiklikult kontrollitav teenus?

23.05.17 ... Suitsupakil olev suurte tähtedega kiri hoiatab, et selle toote kasutamine võib kahjustada tervist. Esimesed tubakatoodete ohu teated ilmusid sigaretipakile umbes 40 aastat tagasi. Aastatega sõnumite intensiivsus kasvas ja 2001 aastal võttis Kanada esimene kasutusele suitsetamisest hurjutava koleda pildi kopsuvähist või muust tervisekahjustusest.

Tehisintellekt tunneb inimest paremini kui ta ise, et küsida kõrgemat hinda

22.05.17 ... Öeldakse, et ajalugu kordab ennast. Kui nii, siis peaks järgmistele dilemmadele leidma ajaloost lahendused. Kui neid sealt ei leidu, kas tegemist on jätkusuutliku arenguga? Kristjan Port arutleb selle üle, kas tehisintellekt tunneb inimest paremini kui inimene ise selleks, et küsida nõnda kõrgemat hinda?

Kristjan Port: kas kadedus võiks muuta eestlasi õnnelikumaks?

18.05.17 ... Igal aastal märtsi keskel tähistatakse ülemaailmset õnnelikkuse päeva. Meil sellest suurt ei räägita. Põhjus on arusaadav, sest 66. koht ÜRO maailma õnnelikkuse raportis kellelgi tuju ei tõsta. Taolist tulemust Facebooki sõpradele ei edastata. Suure tõenäosusega peidaksime oma sotsiaalmeedia lehel paremal järjel riikide hooplejate pildid. Miks tuju rikkuda?

Kristjan Port: WannaCry võib olla seotud lubamatu naljaga

17.05.17 ... Üle maailma arvutisüsteeme vigaseks muutnud WannaCry väljapressimistarkvara võib olla seotud komöödiafilmiga.

Kristjan Port: kas elu Maal asuvad juhtima tarkvaramaailma hiiud?

16.05.17 ... Kõik peavad kusagilt alustama. Kui kõik alustavad samast kohast, kas nad jõuavad ka sarnase lõpptulemuseni? Surma silmas pidades kindlasti. Kuid enne seda on võimalik olla näiteks USA president. Seniste presidentide varasemaid ameteid vaadates saab aimu, millega peaks taolise koha unistaja varakult arvestama.

Kristjan Port: kes peaks ära hoidma järgmise lunavararünnaku?

15.05.17 ... Interneti küpsusega saabuvad argielu idülli rikastavate hüvede kõrval mitmesugused probleemid. Nädalavahetuse algus pakkuski paljudele lõõgastumise asemel šokeeriva äratundmishetke arvutiekraanile ilmunud teatega, et sotsiaalmeedia, mängude ja muu arvuti pakutava töö või rõõmu võimaluse kasutamine pole enam raha maksmata võimalik.

Kristjan Port: autosõit muundub turismireisiks

11.05.17 ... Viimase saja aasta jooksul on inimeste ja asjade liikumise vajaduse lahenduseks kasutatud autot. Autol on olnud oluline mõju tehnoloogia, kultuuri, ühiskonna ja elude kujundamisel. Sellest reast kurvema näitena saab rahu ajal autode tõttu surma rohkem inimesi kui terrorismi ja relvastatud konfliktide tõttu.

Kristjan Port: milline firma on esimesena väärt triljon dollarit?

10.05.17 ... Millise maailma ettevõtte väärtus võiks olla kõige suurem? Sellele küsimusele oleks lihtne vastata, avades väärtpaberiturgude ülevaate. Seetõttu täpsustagem küsimust – millise ettevõtte väärtus saavutab esimesena triljoni dollari piiri?

Kristjan Port: Samsungi haaras isesõitvate autode kullapalavik

04.05.17 ... Isejuhtivate autodeta tulevikule mõtlemine muutus äsja endisest raskemaks ja mõte tänase autoga suhte pikenemisest kergemaks. Viimati oli uudiseks, et USA-s Californias kehtiva seaduse järgi peab iga juhita sõiduki testimisest huvitatud ettevõte end vastavas avalikus registris kirja panema.

Kristjan Port: targad linnad võivad inimestest hulluda

03.05.17 ... Möödunud reedel Vancouveris toimunud TED konverentsil avas Elon Musk pikas lavaintervjuus oma maailmapilti ja rääkis käimasolevatest projektidest.

Kristjan Port: pulsimõõtja lõhub abielusid ja saadab trellide taha

27.04.17 ... Kas eelistad pimekohtinguks valida kahekümne või nelja kandidaadi seast? Suurem valik tundub turvalisem. Meile meeldib valida ja võrrelda, soovides olla olukordade kontrollija.

Kristjan Port: inimlik ahnus hukutas maailma suurima raamatukogu

26.04.17 ... Välisel mälul on inimese arenguloos erakordne roll. See hoiab kokku aega. Igakord kui keegi avastab või kogeb midagi erakordset, levib see nii kaugele, kui võimaldavad tema sotsiaalsed kontaktid.

Kristjan Port: isesõitvate autode eest pagetakse lendautodesse

25.04.17 ... Loomade seast ainukesena on inimesele oluline nutika tegelase mulje. Tema usk oma ratsionaalsusesse on samaaegselt veetlev ja hämmastav.

Kristjan Port: mis Apple'i hauda ajab?

24.04.17 ... Metsa suurima puu elu ei ole kerge, olles ahvatlevaks sihtmärgiks igale kirveomanikule. Kirvetutele meeldiks vaadata suure puu laasimist. Vähemalt võrreldes selle tuima kasvamise ja tuule käes õõtsumise kaemisega. Sama võib öelda suurte ja edukate ettevõtete kohta.

Kristjan Port: Facebook loodab virtuaalreaalsusega nutitelefonid kaotada

20.04.17 ... Facebooki Mark Zuckerberg on korduvalt kinnitanud, et nende teenus on ja jääb kasutajatele tasuta kättesaadavaks. Põhjus klientidelt rahamure hajutamises on seotud teenuse väärtusega. Pakutavat tasuta suhtluse teenust peetakse vajalikuks seni kuni rahast ei räägita. Umbes nagu messidelt kogutud tasuta pastakad.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: