Haridus

Testi, kuidas vihane Eva või rõõmus Tõnu uudiseid loevad

17.10.17 ... Tänu teadustööle saavad kõnepuudega inimesed oma emotsioone lisaks sõnavalikule ka häälega väljendada.

Erakoolide "karbikulude" hüvitamise eelnõu jõuab riigikogu suurde saali

09.10.17 ... Riigikogu kultuurikomisjon saatis erakoolidele lisarahastust ettenägeva seaduse arutelu edasi riigikogusse 18. oktoobriks esimesele lugemisele.

Reps: füüsika- ja keemiaõpetajatest on tõsine puudus

07.10.17 ... Pärnu kontserdimajas toimunud aasta õpetaja auhinnagalal oli nominentide hulgas palju noori õpetajaid ning ise tõdesid noored, et õpetajaamet on vahva ja pakub iga päev positiivseid emotsioone. Siiski on õppeaineid, mille õpetajatest on puudus käes ja kuhu just noori oodatakse.

Aasta haridusteoks kuulutati tehnoloogia ja disaini hackathon'id

07.10.17 ... Laupäeva õhtul toimunud galaõhtul tänas haridus- ja teadusministeerium aasta parimaid õpetajaid, tublimaid õpilasi ja hariduselu sõpru. Samuti kuulutati välja aasta tegu Eesti hariduses.

Eestimaa õpib ja tänab: haridusasutuse aasta teo nominendid

06.10.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame haridusasutuse aasta teo nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile

Jaak Aaviksoo: paar fakti tasulise kõrghariduse asjus

05.10.17 ... Viktor Trasbergi kommentaaris kõrghariduse rahastamisest on hoiakud ja hinnangud võrreldes argumentidega ilmselges ülekaalus, kirjutab Tallinna tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta hariduse sõbra nominendid

04.10.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta hariduse sõbra nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Birgy Lorenz, Swedbank AS ja Mart Noorma.

Tartu tervishoiu kõrgkool tutvustas Baltikumis ainulaadset anatoomialauda

03.10.17 ... Tartu tervishoiu kõrgkool tutvustas Baltikumis ainulaadset uut 4D tehnoloogial põhinevat anatoomialauda, mida võib sisuliselt nimetada ka virtuaalseks lahkamislauaks. Anatoomialaual saab virtuaalselt tutvust teha kõigi inimese elunditega, neid lõikuda, pöörata ja igast suunast vaadata. 

Eestimaa õpib ja tänab: aasta kutseõppeasutuse õpetaja

02.10.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta kutseõppeasutuse õpetaja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Andres Veel, Liis Läll ja Merille Hommik.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta suunaja nominendid

02.10.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta suunaja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Juhan-Mart Salumäe, Ruuda Lind ja Saima Tell.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta õppeasutuse juhi nominendid

02.10.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta õppeasutuse juhi nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Lii Jairus, Riina Läll ja Veiko Rohunurm.

ENTA: teadus kui haridusuuenduse toetuspunkt, vundament, vaade ja garantii

30.09.17 ... Ülikoole ja teadlasi kritiseeritakse tihti liiga kitsaste uurimisteemade valimise pärast, millest pole vähemalt näiliselt argiprobleemide lahendamisel mingit erilist kasu. Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmed näitavad aga haridusteaduse näitel, et täpselt seatud kitsas teadustöö fookus on teinekord mitmetahuliste probleemide lahendamiseks hädavajalik.

Tööturu kapriise leevendaks andmepõhine asjatundlikkuse hindamine

29.09.17 ... Olukorras, kus tööturu ootused muutuvad kiiremini, kui jõuavad areneda ülikoolide õppekavad, otsivad Tallinna ülikooli haridustehnoloogid andmepõhiseid lahendusi, mis võimaldaks tulevast töötajat ja tööandjat tuua üksteisele lähemale juba õppetöö käigus.

Maaülikooli rektorina jätkab Mait Klaassen

29.09.17 ... Eesti Maaülikooli rektoriks valiti uueks ametiajaks senine rektor Mait Klaassen, kes ainsana üles seatud rektorikandidaadina kogus 129 valimiskogu liikme poolthääle.

Tartu gümnaasiumide direktorid ei taha ministri soovitud lävendit

29.09.17 ... Praegune haridusminister käis välja, et tulevikus võiksid gümnaasiumisse sisse saada vaid need õpilased, kelle keskmine hinne on 3,75. Ülejäänud peavad minema kutsekooli. Mida arvavad ministri soovist Tartu gümnaasiumide juhid?

Ministrite sõnul on õigusteaduse koondumine Tartusse kokkuleppe küsimus

26.09.17 ... Õigusteaduse õpetamise lõpetamine teistes avalik-õiguslikes koolides peale Tartu Ülikooli on kokkuleppe küsimus ning riik ei saa kedagi keelata õpetada, on justiitsminister Urmas Reinsalu ja haridusminister Mailis Reps ühel meelel. Küll aga on seaduse järgi võimalik anda Tartu Ülikooli õigusõppele võrreldes teistega rohkem kaalu ja sellest tulenevalt ka mingil määral lisaraha.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta õppejõu nominendid

26.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta õppejõu nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Kristjan Liivamägi, Maido Merisalu ja Mari Karm.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta gümnaasiumiõpetaja nominendid

22.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame gümnaasiumiõpetaja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Agne Kosk, Eda Piisang ja Aleksandr Kirpu.

Euroakadeemias lõppeb mitmes õppekavas tudengite vastuvõtt

21.09.17 ... Valitsus kinnitas kõrgharidusstandardi muudatused, millega andis Euroakadeemiale tähtajalise õppe läbiviimise õiguse sotsiaalteaduste rakenduskõrgharidusõppes ning ärinduse ja halduse magistriõppes.

Riik võtab erakoolide kõik "karbikulud" taas enda kanda

19.09.17 ... Haridusministeerium on valmis kirjutanud erakooliseaduse muutmise eelnõu, mis taastab erakoolide tegevuskulude täies mahus katmise riigieelarvest.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta põhikooli aineõpetaja nominendid

20.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab järgmise kuu aja jooksul lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame põhikooli aineõpetaja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Lauri Vilibert, Peeter Jõeloo ja Tiivi Rüütel.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta klassijuhataja nominendid

19.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta klassijuhataja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Aivar Vinne, Evely Siimsoo ja Hille-Made Varul.

Sebastian Pikand: Eesti vajab Tiigrihüpe 2.0i

15.09.17 ... Tänapäeva koolid on endiselt modelleeritud 19. sajandi industriaalühiskonna järgi ning õpetavad tehasetöölistele omast „jälgi tulukest ja vajadusel vajuta nuppu“ distsipliini. Riik peaks sekkuma ja looma digipädevustega õpetajate ja kvaliteetse riistvaraga ühtse keskkonna, enne kui ka digivõimekuses tekib n-ö esimene ja teine Eesti, kirjutab Sebastian Pikand.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta klassiõpetaja nominendid

14.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta klassiõpetaja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Merike Silm, Sirle Persidski ja Triinu Järvalt.

OECD raport: hariduse raha kipub õpetajate rahakoti asemel jõudma betooni

12.09.17 ... Eesti investeerib riigieelarvest haridusse OECD riikide võrdluses tubli keskmiku jagu raha, kuid kui vaadata, kuhu raha kulub, siis näib, et see jõuab betooni, kuid mitte otse õpilaste harimisse.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta lasteaiaõpetaja nominendid

11.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Alustame aasta lasteaiaõpetaja nominentidest – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Gladi Sivard, Kaidi Lahe ja Marika Moks.

Repsi hariduskvoodiga jääks gümnaasiumiukse taha pea 900 noort

11.09.17 ... Läinud õppeaastal astus gümnaasiumisse 855 õpilast, kelle keskmine lõpuhinne oli madalam kui 3,75 ning kelle koht haridusminister Mailis Repsi esialgse ettepaneku järgi võiks olla kutsekoolis.

Eestis väljatöötatud õppemetoodika võib jõuda Vene koolidesse

08.09.17 ... Venemaa koolides võivad lapsed tulevikus hakata õppima Eestis väljatöötatud metoodika alusel.

Humanitaarteadlastel tuleb endale veel selgitada, mis asi on teadusuuring

07.09.17 ... Humanitaarteaduste välishindamisel ilmnes, et on teadlasi, kes teevad palju ja rahvusvaheliselt tipptasemel teadust, kuid on ka neid, kelle teadustöö on vähene ning küsitava kvaliteediga. Samuti on ülikoole ja teadusasutusi, mille puhul soovitavad hindajad teha ennekõike endale selgeks, milles nende jaoks teaduslik uuring seisneb.

Enamik TÜ Pärnu kolledži lektoritest ei omanda aasta alguseks nõutud doktorikraadi

04.09.17 ... Enamik Tartu ülikooli Pärnu kolledži lektoritest ei täida nõuet omandada tuleva aasta alguseks doktorikraad. Õppejõutööd saavad nad siiski edasi teha, jätkates assistendina või mõnel muul ametikohal. Kolledži direktor lubab ka, et palgas keegi ei kaota.

Tartu ülikoolis on tänavu iga üheksas tudeng välisüliõpilane

04.09.17 ... Tartu ülikool avas hommikul akadeemilise õppeaasta piduliku avaaktusega. Kõigi õppeastmete peale kokku alustab ülikoolis tänavu neli tuhat uut tudengit, neist iga üheksas on välisüliõpilane.

Saaremaa esimeses erakoolis asus õppima üheksa last

01.09.17 ... Kuressaares alustas sel aastal tegevust Saaremaa esimene erakool, kus asus õppima üheksa last.

Interaktiivne kontrolltöö: testi õpikuteadmisi 12 kooliaastast

01.09.17 ... Sellel õppeaastal alustas Eestis kooliteed ligikaudu 15 570 koolijütsi. Mida nad järgmisel 12 aastal vähemalt praegu kehtiva õppekava järgi õppima peavad, sellest saab aimu ERR Novaatori koolialguse soojendusviktoriini vahendusel.

Õppeaasta arvudes: haridustee algab 15 570 koolijütsi jaoks

01.09.17 ... Õppurite arv on viimastel aastatel Eestis märgatavalt kasvanud. Koolis käimisega peavad hakkama tänasest taas harjuma enam kui 147 000 noort ja täiskasvanut, mida on pea 9000 võrra rohkem kui seitsme aasta eest. Kasv on siiski ajutine.

Vilistlased on kõrgkoolidega rahul, praktikavõimalused jätavad soovida

31.08.17 ... Valdav enamik vilistlastest on omandatud kõrgharidusega rahul, selgub Eesti kõrgkoolide vilistlaste uuringust. Oluliselt annaks parandada aga praktikakorraldust, samuti suhtuvad lõpetatud kõrgkooli kriitilisemalt välisüliõpilased.

Reps: haldusreformiga tekivad tõsised arutelud koolide arvu üle

30.08.17 ... Kuigi üldhariduskoolide õpilaste arv jätkab veel mõni aasta kasvamist, hakkavad esimesed klassid juba järgmisest aastast taas kahanema, tõdes haridusminister Mailis Reps. Haldusreformiga tekkivates uutes suurvaldades tekib tema sõnul aga tõsine arutelu, kui palju koole nelja aasta jooksul Eestis alles jääb.

Haridusministeerium: algav õppeaasta toob lasteaiaõpetajatele palgalisa

30.08.17 ... Algaval kooliaastal loodab haridusministeerium tõsta madalapalgaliste lasteaiaõpetajate töötasu, toetada paremini erivajadusega õpilasi ja tagada ühtlasemalt tugispetsialisti teenus lasteaiast üldharidus- ja kutsekoolini.

Aaviksoo: lapsed võiks kooli minna 1. augustist

30.08.17 ... Endine haridusminister Jaak Aaviksoo ütles ERR-i saates "Otse uudistemajast" saatejuht Ainar Ruussaarele, et tema hinnangul võiks lapsed kooliteed alustada juba 1. augustist.

Noorte õpetajate osakaal on langenud Eestis sajandiga enam kui kolm korda

29.08.17 ... Viimase 95 aastaga on meesõpetajate osakaal vähenenud Eestis enam kui kolm korda. Võrreldaval määral on langenud ka noorte õpetajate osakaal, selgub läheneva koolialguse ja Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul avaldatud Statistikaameti ajaveebi postitusest.

Tartus pole nõudlust ühiselamukohtade järele vähendanud ka hinnatõus

28.08.17 ... Uue kooliaasta algusega jõuab igal aastal kätte ka väheste ühiselamukohtade probleem. Praegu on Tartu ülikoolis järjekorras ühiselamukohta ootamas umbes 300 tudengit, eelkõige puudutab mure esmakursuslasi.

Ministeerium muudab kehalise kasvatuse ainekava kaasaegseks liikumisõpetuseks

26.08.17 ... Ligi kolmveerand 7-13aastastest noortest ei liigu koolipäeva jooksul piisavalt, selgub Tartu ülikoolis kaitstud doktoritööst. Ennast ei liigutata piisavalt ka kehalise kasvatuse tunnis ning olukorra parandamiseks on haridusministeerium asunud kujundama kehalise kasvatuse ainekava ümber kaasaegseks liikumisõpetuseks.

Graafik: kõrgharidus tagab parema palga, poolik magistriõpe aga veel parema

23.08.17 ... Haridus- ja teadusministeerium avaldas täna Eesti hariduse ja teaduse ülevaate, milles muu hulgas analüüsiti kõrharitute edukust tööturul. Lõpetatud kõrgharidus tagab tõesti kõrgema palga kui pooleli jäetud kõrgharidus, kuid erandiks on magistriõpe, mille katkestajate palk on lõpetanute omast mõnevõrra suurem.

Tartu ülikool tõusis maailma ülikoolide edetabelis järgmise saja hulka

17.08.17 ... Möödunud aastal esmakordselt kuulsasse Academic Ranking of World Universities (ARWU) ehk Shanghai edetabelisse pääsenud Tartu ülikool (TÜ) kerkis tänavu edetabelis kohtadele 301-400.

Saksa meedia: erinevalt Eestist kestab Saksamaa koolides "kriidiajastu"

13.08.17 ... Bremeni päevaleht Weser-Kurier kirjutab enda võrguväljaandes, et kui Eesti koolides algab töö tahvelarvutitega juba esimeses klassis, siis Saksamaal kestab jätkuvalt kriidiajastu.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat

09.08.17 ... Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Psühholoog: haridus suunaku mõnna-mõnna põlvkond ka vastikuid töid tegema

08.08.17 ... Vahetab tihti töökohti, pelgab rutiini ja tahab paindlikkust – need on mõned elemendid, mis iseloomustavad kaasaja noort tööturule astujat. Aga pakutav on üksjagu teistsugune, sest nagu kirjeldavad noortega tegelevad karjäärispetsialistid, pole tööturg selliste noorte jaoks veel päriselt küps. Samal ajal küsib hariduspsühholoog, mida saab ära teha üldharidus, et tuua noored ametite juurde, mis ei ole nii mõnusad – või on suisa vastikud.

Reps pakub Tallinna riigigümnaasiumi asukohaks rahandusministeeriumi hoonet

21.07.17 ... Aastaks 2021 avatakse Tallinnas kaks riigigümnaasiumit ning haridusminister Mailis Reps näeb ühe võimaliku asukohana kahe nädala pärast uude hoonesse koliva rahandusministeeriumi alt vabanevat kinnistut Endla ja Lõkke tänaval.

Avatud materjalidega kontrolltöö pole kerge õpilasele ega õpetajale

21.07.17 ... Kontrolltöid tunneb Eesti kool hästi. Samas on arusaam kontrolltööst kaunis kitsas ja ei kasutata ära teadmiste kontrollimise vorme, mis vastaksid palju paremini praeguse aja nõuetele selles osas, kuidas on tegelikult mõttekas õppida ja mida on vaja hiljem teada või osata, kirjutab Tallinna Saksa gümnaasiumi õpilane Roosi Lilles.

Usklikkus ja intelligentsus – kas religioossus mõjutab matemaatikateadmisi?

10.07.17 ... Ligikaudu sada aastat on psühholoogid püüdnud leida vastust küsimusele, kas usk jumalasse ja igavesse ellu mõjutab üldist intelligentsust, teiste hulgas õppeedukust. Värske uuring lisab sellele uue vaatenurga, mis läheb varasemate arusaamadega veidi vastuollu.

Suur graafikulugu: Eesti ülikoolide kõige populaarsemad erialad

06.07.17 ... Kuigi vastuvõtt veel teatud erialadele käib, on vastuvõtuperiood suuremates Eesti ülikoolides tänaseks lõppenud. ERR Novaator tegi ülevaate, millistele erialadele oli sel aastal tung Eesti maaülikoolis, Tallinna ülikoolis, Tallinna tehnikaülikoolis ja Tartu ülikoolis sel aastal kõige suurem.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: