TV/Raadio

Antarktise jää alt leiti sadakond vulkaani

16.08.17 ... Antarktise jääkilbi alt on avastatud ligi sada vulkaani. Või vähemalt on need koonusjad pinnavormid teadlaste hinnangul üsna tõenäoliselt vulkaanid.

Kristjan Port: spikerdamine toidab sotsiaalset võrdõiguslikkust?

01.06.17 ... Liiga karmid spikerdamisele seatud reeglid võivad suurendada teatud valdkondades ühiskonna kihistumist, leiab Raadio 2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kristjan Port: tehisintellekti valitsetava maailmani on jäänud sajand

31.05.17 ... Suurem osa tehismõistuse arendamisega tegelevaid teadlasi arvab, et tehisintellekt suudab hakata tegema kõiki praegu inimese tehtavaid töid 120 aasta pärast.

Kristjan Port: aga kui sinu ema oleks robot?

30.05.17 ... Kaugel ei pruugi olla aeg, kus tuleb häda sunnil ilmale esimene robotite poolt ilmale toodud ja üles kasvatatud inimlaps, nendib Kristjan Port Raadio 2 tehnikakommentaaris.

Töö, mis reedab inimese

29.05.17 ... Kusagil kultuuriruumis liigutab sõnumituuleke tarkusetera, et kui tahad näha inimese tegelikku iseloomu anna talle alkoholi. Alaealistele ja karsklastele peaks sobima versioon, milles peab inimese une pealt üles ajama. Ka siis pidavat avanema võimalus näha ärkvel oldud ajal tähelepaneliku valve all enda teada hoitud ehtsamat palet.

Kristjan Port: Hiinast võib kümne aastaga taas sularaha kaduda

29.05.17 ... Hiina oli esimene paberraha kasutusele võtnud riik maailmas. Üllataval kombel võib saada sellest teist korda ka esimene riik maailmas, mis paberraha pärast käibele laskmist kõrvaldab, kirjutab Kristjan Port Raadio 2 tehnikakommentaaris.

Vaataja küsib: kas suurem mari on parem?

24.05.17 ... Televaataja saatis „Novaatorile“ küsimuse, kas suurem mari on parem, pidades sealjuures silmas suviseid maasikaid. Esitasime küsimuse kas suuremad maasikad ja tomatid on paremad kui väikesed Eesti maaülikooli emeriitprofessorile Anne Luigele.

Muusikafestivalil kõlari kõrval seismine mõjub kõrvale kui reaktiivlennuk

24.05.17 ... Mis oleks suvi ilma kontserdite või muusikafestivalideta? Teadustoimetus tahab, et vaatajad saaksid elamusi nautida ka pikemalt, niisiis uurisime Tallinna Ülikoolist, kuidas mürtsuvatest festivalidest tervete kõrvadega välja tulla.

Kristjan Port: mõistlik on väljendada palavat armastust Google'i vastu

24.05.17 ... Jumalolevuselt eeldatakse kõige nägemist, kõige teadmist ja kõiksuguseid võimeid maalastes kuulekuse esilekutsumiseks. Kõikse valitsejat pole nähtud, aga leidub neid kes väidavad, et on tema armu tunda saanud. Google’t on enamus näinud ja kogeda saanud, aga keegi pole veel tajunud selle mõju ekraanist kaugemal asuvas maailmas. Tõenäoliselt olukord muutub. Järelikult on kasvamas konflikt kõigevägevama tiitli üle.

"Teie olete siis see mees, kes saab palka komeedil maandumise eest?"

24.05.17 ... Täna õhtul on eetris selle hooaja viimane "Novaatori" teadussaade. Selle puhul meelitasime kaamera ette Rosetta missiooni juhtivteaduri Matt Taylori, kes tõesti saabki palka kosmoselaeva juhtimise ja komeedil maandumise eest.

Port: kas sotsiaalmeedia peaks olema riiklikult kontrollitav teenus?

23.05.17 ... Suitsupakil olev suurte tähtedega kiri hoiatab, et selle toote kasutamine võib kahjustada tervist. Esimesed tubakatoodete ohu teated ilmusid sigaretipakile umbes 40 aastat tagasi. Aastatega sõnumite intensiivsus kasvas ja 2001 aastal võttis Kanada esimene kasutusele suitsetamisest hurjutava koleda pildi kopsuvähist või muust tervisekahjustusest.

Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

22.05.17 ... Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Tehisintellekt tunneb inimest paremini kui ta ise, et küsida kõrgemat hinda

22.05.17 ... Öeldakse, et ajalugu kordab ennast. Kui nii, siis peaks järgmistele dilemmadele leidma ajaloost lahendused. Kui neid sealt ei leidu, kas tegemist on jätkusuutliku arenguga? Kristjan Port arutleb selle üle, kas tehisintellekt tunneb inimest paremini kui inimene ise selleks, et küsida nõnda kõrgemat hinda?

Kristjan Port: kas kadedus võiks muuta eestlasi õnnelikumaks?

18.05.17 ... Igal aastal märtsi keskel tähistatakse ülemaailmset õnnelikkuse päeva. Meil sellest suurt ei räägita. Põhjus on arusaadav, sest 66. koht ÜRO maailma õnnelikkuse raportis kellelgi tuju ei tõsta. Taolist tulemust Facebooki sõpradele ei edastata. Suure tõenäosusega peidaksime oma sotsiaalmeedia lehel paremal järjel riikide hooplejate pildid. Miks tuju rikkuda?

Kristjan Port: WannaCry võib olla seotud lubamatu naljaga

17.05.17 ... Üle maailma arvutisüsteeme vigaseks muutnud WannaCry väljapressimistarkvara võib olla seotud komöödiafilmiga.

Kristjan Port: kas elu Maal asuvad juhtima tarkvaramaailma hiiud?

16.05.17 ... Kõik peavad kusagilt alustama. Kui kõik alustavad samast kohast, kas nad jõuavad ka sarnase lõpptulemuseni? Surma silmas pidades kindlasti. Kuid enne seda on võimalik olla näiteks USA president. Seniste presidentide varasemaid ameteid vaadates saab aimu, millega peaks taolise koha unistaja varakult arvestama.

Mesilaste elu putukamürgi ja kahjuritega

15.05.17 ... Kui panna stetoskoobi ots tarusse on kuulda suminat. Koputamise peale läheb sumin kõvemaks. Nii tuleb mesitarude „tervist“ kontrollida mitu korda talve jooksul. Kui heli meenutab kuivanud lehtede kahinat, on mesilastel nälg. Kui on vaikus, pole enam midagi teha. „Osoon“ uuris, kuidas on mesilased talve üle elanud ja mis ootab ees kevadiste põllutööde ajal.

Kristjan Port: kes peaks ära hoidma järgmise lunavararünnaku?

15.05.17 ... Interneti küpsusega saabuvad argielu idülli rikastavate hüvede kõrval mitmesugused probleemid. Nädalavahetuse algus pakkuski paljudele lõõgastumise asemel šokeeriva äratundmishetke arvutiekraanile ilmunud teatega, et sotsiaalmeedia, mängude ja muu arvuti pakutava töö või rõõmu võimaluse kasutamine pole enam raha maksmata võimalik.

Kristjan Port: autosõit muundub turismireisiks

11.05.17 ... Viimase saja aasta jooksul on inimeste ja asjade liikumise vajaduse lahenduseks kasutatud autot. Autol on olnud oluline mõju tehnoloogia, kultuuri, ühiskonna ja elude kujundamisel. Sellest reast kurvema näitena saab rahu ajal autode tõttu surma rohkem inimesi kui terrorismi ja relvastatud konfliktide tõttu.

Teadusuuringute kokkuvõte: suhkrumaksu on uuritud enam kui 3000 artiklis

10.05.17 ... Eelmisel nädalal kirjutas Eesti Päevaleht suhkrumaksust. Muu hulgas mainiti, et sotsiaalministeerium tellis eelnõu suhkrumaksu mõjude kaardistamiseks, kuid ei ole nõus selle tulemusi avaldama. Kuna ERR Novaatori toimetajatele tundus taoline info kinni hoidmine veider, otsustasime teha oma ülevaate teadusuuringutest, mis on maailmas suhkrumaksu kohta tehtud.

Novaator ETVs: kui palju suhkrut sisaldab ketšup?

10.05.17 ... 10. mai „Novaator“ oli õige magus. Kas teadsite, et näiteks ketšup on üks magusamaid toiduaineid ning et suhkrut leidub ohtrasti ka leivas? ERRi teadustoimetajad tundsid huvi, kui palju on maailmas uuritud suhkrumaksu mõju ning ühtlasi rahuldasid oma uudishimu – kui palju lisasuhkrut sisaldavad toiduained, mida me tavaliselt soolase toiduna sööme?

Doktoritöö ulmest ilmsi ja ulmsi

10.05.17 ... Tartu ülikooli kirjandusteadlane on kirjutanud doktoritöö, mis uurib Eesti ulmekirjanduse žanreid ja nende poeetikat. Töö peamine eesmärk ongi analüüsida vastava kirjanduse nii põhi- kui ka alamžanreid.

Vaataja küsib, "Rakett 69" võitja vastab

10.05.17 ... Televaataja Rene küsis ERR Novaatorilt, kui joosta maratoni maakera pöörlemisele vastupidises suunas, kas siis jõuab finišisse kiiremini kui joosta pöörlemisega samas suunas?

Kristjan Port: milline firma on esimesena väärt triljon dollarit?

10.05.17 ... Millise maailma ettevõtte väärtus võiks olla kõige suurem? Sellele küsimusele oleks lihtne vastata, avades väärtpaberiturgude ülevaate. Seetõttu täpsustagem küsimust – millise ettevõtte väärtus saavutab esimesena triljoni dollari piiri?

Reportaaž: talupojatarkus aitab ka 20 minutiga roboti ehitada

08.05.17 ... Kohe näha, et vanad sõbrad! Gustav Adolfi gümnaasiumi 11.B klass korraldas kõigile GAGi ’raketlastele’ ehk saates „Rakett 69“ osalenud kooliõpilastele kohaliku raketiväärilise väljakutse: lennutada GAGi sõrmus 20 minuti pärast esimeselt korruselt neljandale.

Teraslinnud ja päris linnud Ämari lennuväebaasis

07.05.17 ... „Osooni“ võttemeeskond käis uurimas Ämari lennubaasi turvakaamera fotosid, et näha, millised linnud on lisaks suurtele teraslindudele kaitseväe territooriumil sisse seadnud.

Kristjan Port: Samsungi haaras isesõitvate autode kullapalavik

04.05.17 ... Isejuhtivate autodeta tulevikule mõtlemine muutus äsja endisest raskemaks ja mõte tänase autoga suhte pikenemisest kergemaks. Viimati oli uudiseks, et USA-s Californias kehtiva seaduse järgi peab iga juhita sõiduki testimisest huvitatud ettevõte end vastavas avalikus registris kirja panema.

Kristjan Port: targad linnad võivad inimestest hulluda

03.05.17 ... Möödunud reedel Vancouveris toimunud TED konverentsil avas Elon Musk pikas lavaintervjuus oma maailmapilti ja rääkis käimasolevatest projektidest.

Keskkonnafilm: kõrgklassi jahiturism õigustamas looduse hävitamist

02.05.17 ... "Kõige ebameeldivam on näha, kuidas inimene laseb looma maha ja tunneb sellest tohutu suurt rõõmu," ütleb zooloog Lennart Lennuk kommenteerides keskkonnakuu dokumentaalfilmi "Safari".

"Laboris" tutvustati parimat õpilasteadust

01.05.17 ... Teadlase kommentaaris vaatleb füüsik Els Heinsalu viimase aja olulisemaid ühiskonna- ja pereelu sündmusi teadlase pilguga.

Mai on ETV2-s taas keskkonnakuu

28.04.17 ... Teisipäeva ja neljapäeva õhtuti jõuab ETV2-s eetrisse üheksa värsket ja haaravat dokumentaalfilmi, mis avavad maailma seninägematul moel.

Kristjan Port: pulsimõõtja lõhub abielusid ja saadab trellide taha

27.04.17 ... Kas eelistad pimekohtinguks valida kahekümne või nelja kandidaadi seast? Suurem valik tundub turvalisem. Meile meeldib valida ja võrrelda, soovides olla olukordade kontrollija.

Vaataja küsib: kas taimed haigestuvad vähki?

26.04.17 ... Inimestel on taimedega kohati rohkem ühist kui arvata oskame. Üht Novaatori vaatajat huvitas, kas ka taimed haigestuvad vähki.

TTÜ teadlased võtavad laulukaarel "naha" maha

26.04.17 ... Tallinna laulukaar on suure suvise peo ootuses, ehkki kaare tervis jätab soovida. Õnneks on Tallinna tehnikaülikooli teadlased pidevalt hoidnud laulukaarel kätt pulsil ning teadusuuringute tulemusena on laulukaarel õige pea oodata noorenduskuuri.

Uuringud: naised on väärtuslikud juhid just kriisihetkedel

26.04.17 ... Hiljutistest Estonian Business Schooli (EBS) magistritööst välja kasvanud uuringust selgub, et kuigi Eesti ettevõtete juhtkondades ei hinnata mitmekesisust, peetakse naisjuhte ometi väga headeks otsustajateks just kriisihetkedel. Eesti ettevõtete juhtkondades on vaid 14 protsenti naisi, mis jääb oluliselt alla Euroopa keskmisele. Miks see nii on?

Kristjan Port: inimlik ahnus hukutas maailma suurima raamatukogu

26.04.17 ... Välisel mälul on inimese arenguloos erakordne roll. See hoiab kokku aega. Igakord kui keegi avastab või kogeb midagi erakordset, levib see nii kaugele, kui võimaldavad tema sotsiaalsed kontaktid.

Kristjan Port: isesõitvate autode eest pagetakse lendautodesse

25.04.17 ... Loomade seast ainukesena on inimesele oluline nutika tegelase mulje. Tema usk oma ratsionaalsusesse on samaaegselt veetlev ja hämmastav.

Kristjan Port: mis Apple'i hauda ajab?

24.04.17 ... Metsa suurima puu elu ei ole kerge, olles ahvatlevaks sihtmärgiks igale kirveomanikule. Kirvetutele meeldiks vaadata suure puu laasimist. Vähemalt võrreldes selle tuima kasvamise ja tuule käes õõtsumise kaemisega. Sama võib öelda suurte ja edukate ettevõtete kohta.

"Laboris" anti ülevaade kõnetuvastuse ja masintõlke viimastest saavutustest

23.04.17 ... Noore universumi kiirpaisumise ehk inflatsiooni ajajägu õige matemaatilise mudeli otsimisest kõneleb Tartu ülikooli füüsikateoreetik Laur Järv, kes avaldas sel teemal koos teiste Eesti kolleegidega artikli mainekas teadusajakirjas Physical Review Letters.

Läänemeri – hüljeste poegimisturismi sihtkoht

22.04.17 ... Varakevadine Saaremaa. “Osooni” teekond viib Nasvalt Liivi lahes asuva väikese Kerju saare poole. Soov on teada saada, kuidas on läinud sellel aastal hallhüljeste poegimine.

Reportaaž linnurallilt: laulust ja lindudest kihav Tallinn

22.04.17 ... Kell on 5 hommikul ja “Osoon” on Kadrioru pargis. On linnade linnuvaatluse võistlus ja eesmärk on järgmise kaheksa tunni jooksul märgata ja kirja panna võimalikult palju linnuliike. Linnuralli on alanud.

Kristjan Port: Facebook loodab virtuaalreaalsusega nutitelefonid kaotada

20.04.17 ... Facebooki Mark Zuckerberg on korduvalt kinnitanud, et nende teenus on ja jääb kasutajatele tasuta kättesaadavaks. Põhjus klientidelt rahamure hajutamises on seotud teenuse väärtusega. Pakutavat tasuta suhtluse teenust peetakse vajalikuks seni kuni rahast ei räägita. Umbes nagu messidelt kogutud tasuta pastakad.

Vaataja küsib: Millal inimesed üksteist nimepidi kutsuma hakkasid?

19.04.17 ... Eesti keele instituudi peakeelekorraldaja Peeter Pällu sõnul sellele küsimusele vist täpselt vastata ei saagi, kuna me ei tea ka seda, millal täpselt inimesed omavahel kõnelema hakkasid.

Kristjan Port: Apple asub arendama isesõitvaid autosid

19.04.17 ... Enam-vähem täpselt aasta tagasi kevadel oli Apple'i raamatupidamises vabade vahendite kontol 233 miljardit dollarit. Raha on rahutu iseloomuga ja nõuab, et sellega tehtaks midagi, eeldatavalt kasulikku.

5. osa: kuulsatest Rootsi süntesaatoritest leiab tükikese Eesti loodusest

18.04.17 ... Osaühing Turba puukoda on juba kümme aastat väärindanud Eesti kaske ning teinud sellest elemente süntesaatorile Nord. “Osoon” käis vaatamas, milliseid osasid klahvpillidele Turbas toodetakse. 

4. osa: Eesti puitmajad, mis panevad Skandinaavia külamehed imestama

18.04.17 ... Puit on olnud aastasadu eelkõige ehitusmaterjal ja see traditsioon pole Eestis kadunud. Siit võib otsida ka põhjust, miks on Eesti Euroopa suurim puitmajade tootja - meie metsades on veel palju ürgseid puid, mis metsamajanduslikust vaatenurgast on küll ülekasvanud, kuid neist vanadest puudest saab luua ehitusmaterjali, mida ei leia ühestki teisest Euroopa riigist.

3. osa: ahjusoe puitgraanul valmib kõigest poole tunniga

18.04.17 ... Eesti puit pole ainult oluline tooraine erinevatele tööstustele, vaid sellest saab energia tootmiseks vajalikku kütust. Sestap toodab Eesti tervelt 1,3 miljonit tonni puidugraanulit ja sellest 90 protsenti turustatakse välisriikidesse.

2. osa: vineeritehas, mis töötleb kümme veokitäit puitu päevas

18.04.17 ... Eesti puuliikide esikolmikus asuv kask ei ole saetööstuse ega paberitootmise lemmik tooraine, kuid kaske väärindavad peaasjalikult vineeritehased. Nii kasutab Latvijas Finiersi gruppi kuuluv Kohila Vineer umbes 130 000 tihumeetrit kaske aastas, mis on kolmandik kogu Eestis mahavõetavatest kasepuudest.

1. osa: okaspuu tagab Eesti saetööstuse jätkusuutlikkuse

18.04.17 ... Eesti saetööstuste populaarseim tooraine on praeguseni kuusk, millele järgneb mänd ning lehtpuu kask jääb saetööstuse tooraine eelistuste pingereas kolmandaks. Osaühing Combimill Sakala tegevjuht Aimar Kreevald tõdeb saates “Osoon”, et just okaspuidu töötlemine laseb Eesti ettevõtetel teha investeeringuid.

Kristjan Port: nutiseade rikub laste une

18.04.17 ... Väikelaste vanemate igapäevasest meeleolust leidub kindlasti rõõmsa ootuse noote. Sünniga lükati käima kordumatu eksperiment. Selle edus pole põhjust kahelda, sest endal on veel meeles, mida tegid omad vanemad hästi ja õigesti. Samuti see, mis põhjustas vaidlusi. Nagu ka see, mida nemad ei teadnud, aga teab uus põlvkond, näiteks nutiseadmed.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.