TV/Raadio

Google'i sõsarettevõte asub rajama Toronto külje alla tulevikulinna

19.10.17 ... Milline võiks näha infole ja sensoritele üles ehitatud tulevikulinn? Maailm võib seda õige pea teada saada. Google'i sõsarettevõte Sidewalk Labs sõlmis kokkuleppe Kanadas asuva Toronto linnaga selle kaguosa üles vuntsimiseks. Inimesed ei pruugi aga tarklinnaks valmis olla, nentis R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Turvaviga muutis ühe hoobiga ebaturvaliseks pea kõik WiFi-seadmed

18.10.17 ... Paari päeva eest raputas maailma teade, et laialt kasutatavas turvaprotokollis on viga, mis muutis ühe hoobiga haavatavaks praktiliselt kõik WiFi-seadmed. Nii on inimestel aeg harjuda, et erinevalt pärisloodusest, kus vesi on alati märg, ei tähenda parima turvalisusega lahendus kunagi parimat turvalisust, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

See tunne, kui saatsid kogemata valele adressaadile piinliku kirja

17.10.17 ... Milline võiks olla kõige kehvem infotehnoloogia põhjustatud tunne? Keset tööd arvuti hangumine? Failide kadumine? Aga kuidas oleks järgmine pärast nupuvajutust saabuv tunne? See on hetk kui oled vajutanud send-nupule ja tabad siis, et saatsid kirja vale(de)le inimes(t)ele.

Myanmaris tuli päevavalgele trobikond gekoliike

16.10.17 ... Mõnikord juhtub, et uusi loomaliike avastatakse korraga terve trobikond. Nii on see nüüd juhtunud Myanmaris, sooja kliimaga Kagu-Aasia maal, mida tuntakse ka Birma nime all, kus teadlased on avastanud ühest üsna väikesest piirkonnast tervet 19 senitundmata gekoliiki.

Saatmata sõnum võib asendada testamenti

16.10.17 ... Siit ilmast lahkunud inimese mustandina salvestatud sõnum või kiri lauasahtlis, mis väljendab lahkunu tegelikku soovi, võib olla testamendina tähtsamgi kui testament. Selle kohaselt võiks Apple kuuluda Google'ile, nagu eelmisel nädalal uudistest lugeda võis.

Kübermaailm vajab süütute kaitsmiseks Genfi konventsiooni

12.10.17 ... Inimkond ja maailma riigid on sõlminud sõja inimlikumaks muutmiseks terve rea erinevaid konventsioone. Kahtlused viirusetõrje tarkvara tootva Kaspersky Labi kübersõjas osalemisest viitavad vajadusele sõlmida kokkulepe ka soovimatult kübersõtta kaasatud arvutite tervise kaitsjate kaitseks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kasvav mõjuvõim paneb maailma IT-hiiud nõutult kukalt kratsima

11.10.17 ... Inimkonnal puudub kogemus, mis juhtub, kui mõned firmad kasvavad nii suurteks ja keerulisteks, et neis tärkab iseseisev elu, mis tallab elama õppides kohmakalt riikide huvidel. Kindel on aga see, et mäesuuruste kollidega võitlemiseks enda isakonnana õhu ahmimisest lihtsalt ei piisa, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Like'i nupu leiutaja saatis ühismeedia tervistkahjustava mõju tõttu pikalt

10.10.17 ... Facebooki meeldimisnupu leiutaja Justin Rosenstein lasi oma vaimse võimekuse hääbumise hirmus kustutada suurema osa oma sotsiaalmeedia kontodest ja piirata oluliselt oma nutiseadme kasutusõigusi, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Robotid võiksid juba täna ära teha pooled inimeste töödest

09.10.17 ... Juba täna suudaksid masinad ja tarkvara ära teha peaaegu pooled inimeste tööülesannetest, selgub hiljutisest analüüsist. Inimeste senise uuendusmeelsuse põhjal võib aga arvata, et robotite ajastu saabub pigem hiljem kui varem, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kohtuprotsessist, kus kaotaja saab 15 miljardit dollarit

05.10.17 ... IT-maailma suurettevõtteid võõrustavad väikeriigid ilmutavad nende käest raha nõudmisel erakordset tõrksust. Halenaljaka tulemina võib Iirimaa kohtuvaidluse tulemusel kaotaja rolli jäädes saada karistuseks 15 miljardit dollarit, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

General Motorsi märgiline otsus kannustab bensiiniajastu vaevalist lõppu

04.10.17 ... USA autotööstuse hiid General Motors teatas hiljuti, et keskendub edaspidi vaid elektriautode arendamisele. Kuigi tegu on terves maailmas märgilise otsusega, ei pruugi bensiinilõhnaline ajastu kaduda veel niipea, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Facebooki nägu pole vaatamata patukahetuskõnele muutunud

03.10.17 ... Vaatamata Mark Zuckerbergi septembri lõpus avaldatud kahetsustest tulvil kirjale, lubab Facebooki kirikus pastor kogukonna liikmeid endiselt sõimata ja ässitada, kui vaid selle eest piisavalt makstakse, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hirm katastroofide ees kuulutab analoograadio tagasitulekut

03.10.17 ... Tehnoloogia arengust ja kasumiahnusest toituv äri muutis kümnekonna aasta eest telefonid analoograadio signaalide suhtes tummaks. Nüüd võivad looduslikud analoogprotsessid, nagu USA-d tabanud orkaanid Harvey ja Maria, selle taas varjusurmast äratada, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Virtuaaltuur: Tallinna loomaaia jääkarud said viimaks uue kodu

02.10.17 ... Eestis leidub käputäis inimesi, kes on jääkarusid nende õiges elupaigas Arktikas näinud. Timo Palo, Tartu ülikooli polaaruurija on üks neist, kes maismaa suurima kiskjaga ka lähedalt kokku puutunud. Jääkarude kaitsmine on praegu väga valuline, ent oluline küsimus, milles on oma roll ka loomaaedadel, leiab Palo.

Galerii: Teadussaade "Labor" tähistas 12. sünnipäeva

29.09.17 ... Vikerraadio teadussaade "Labor" tähistas neljapäeval oma 12. sünnipäeva avaliku salvestusega.

Tee maailmale teene ja lahku sotsiaalmeediast

28.09.17 ... Ajal, mil tõe ja faktide äri vaevleb surmaagoonias, koguvad hoogu isiklike arvamuste ja kaupade signaalide levile rajatud ärimudelid. Muserdavast maailmast põgenemisest on võimalus olemas. Lõpeta inimeste sh iseenda jagamine rühmadesse ja lahku sotsiaalmeediast, soovitab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ütle mulle, kes on tema sõbrad ehk kuidas Kaspersky põlu alla sattus

27.09.17 ... Ütle mulle, kes on su sõbrad ja ma ütlen sulle, kes oled sina, teab rahvasuu. Mõnikord ei pea inimene ise selleks isegi oma suud lahti tegema. Nimeka infoturbefirma Kaspersky Lab väidetava koostöö tõttu Kremliga on kogunenud selle tuleviku kohale sünged murepilved, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Lõuna-Aafrika teadlased "leiutasid" brainterneti

26.09.17 ... Lõuna-Aafrika teadlastel õnnestus nende sõnul esimestena maailmas ühendada inimese aju reaalajas internetiga. Paraku on tegemist suhteliselt vanamoodsa tehnoloogia uuskasutamise juhtumiga ja ilmse sooviga olla lihtsalt esimene, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Vikerraadio teadussaade "Labor" kutsub maailma päästmise plaane arutama

25.09.17 ... Tosin aastat toimetanud Vikerraadio teadussaade "Labor" kutsub sünnipäeva puhul kõiki huvilisi avalikule salvestusele – sel neljapäeval, 28. septembril arutlevad kuus väljapaistvat teadlast ja teaduse populariseerijat Tallinna vanalinnas Labori baaris teemal, kas teadus päästab maailma?

Inimeste käitumist küberruumis ei paranda miski muu kui üleilmne katastroof

25.09.17 ... Ühendkuningriigi küberturvalisuse keskuse juht Ian Levy hoiatab hiljutiste andmelekete valguses, et ettevõtete ja inimeste käitumist küberruumis ei paranda miski muu, kui seista silmitsi tervet maailma raputava pahandusega, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Iidse Kurese küla maapõues peitub 3000 aasta jagu Eesti ajalugu

23.09.17 ... Pärnumaa iidse Kurese küla maapõuest võib leida hulga üllatusi, sest asum on vähemalt 2500 aastat vana. Kuigi praeguseks on küla mahajäetud, loodab küla taastaja Urmas Vahur, et see muudetakse muinsuskaitsealaks, mis aitaks unikaalset loopealset säilitada tulevastele põlvedele.

Tehnika areng muudab lõhnataju olulisemaks kui kunagi varem

21.09.17 ... Olgugi et inimesed ei nuusi juba enam ammu teiste sabaaluseid ega jalgu, pole haistmismeel oma tähtsust kaotanud. Tehnikast kubisevas keskkonnas on meie pikaajaline suhe lõhnadesse isegi mitmekesistumas, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ilmetu suhtlus muudab isesõitvad autod Spielbergi õudusfilmi peategelasteks

20.09.17 ... Muljetavaldava filmograafiaga Steven Spielbergi esimeseks täispikaks filmiks on 1971. aastal vändatud psühholoogiline põnevik "Duell". Film, kuidas normaalses inimeses tärkav hirm muutub agressiivseks vihaks kuni selle kulmineerumiseni tapatööks.

Tehnoloogiahiiud asuvad pakkuma üksikhingedele maailma vanima ameti teenust

19.09.17 ... Vaatamata inimeste ja erinevaid suhtlusviise pakkuvate rakenduste arvu kasvule on võrdväärse vestluspartneri leidmine paljude jaoks raskem kui kunagi varem. Laieneva üksilduse epideemia varjus on asunud inimeste vestlusnälga ja teisi erivajadusi rahuldama Apple ja maailma teised tehnoloogiahiiud, lohutab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Jaapanlaste sinine foorituli: lihtne jäärapäisus või märk intelligentsusest?

18.09.17 ... Kui inimesed ei teeks midagi rumalat, ei sünniks kunagi midagi intelligentset, teadis juba Wittgenstein. Nii võib näha ka jaapanlaste vastumeelsuses võtta kasutusele rohelist foorituld märki, et inimeste täielikult robotitega asendamine võib läbi kukkuda, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kas bitimündi ost on geniaalsus või lihtlabane ahnus?

14.09.17 ... Riikidest ja pankadest sõltumatu, internetikasutajate massiraha olemasolu ja kuuluvuse tõendamiseks rakendav krüptoraha Bitcoin on kujunemas tõsiseks väljakutseks nii poliitikutele, pankuritele kui ka tavakodanikele, tõdeb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Piltmõistatus: Kas tunned ära, milline kuulus muusik osales "Heureka" eksperimendis

13.09.17 ... Teadussaate "Heureka" uus hooaeg tuleb põnevate katsete ja teemadega. Ühes eksperimendis lõi kaasa tuntud Eesti muusik, kas tunned ära?

Facebookil ja riidekapil pole palju vahet

13.09.17 ... Inimeste kalduvus koguda Facebooki sõpru nagu riideid riidekappi, võib kohati kurjalt kätte maksta ja mõjutada isegi kohtuprotsessi tulemusi, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Teleri sünnist möödus 90 aastat, maailmarahust võib endiselt vaid unistada

12.09.17 ... Keskmist eluiga arvestades veedab inimene tundide viisi ühel kohal istudes televiisori ekraani ees hinnanguliselt 15 aastat, tegemata maailmarahu saavutamiseks midagi rohkemat kui 90 aasta eest. Võib oodata, et sama peab paika ka televiisori leiutamise 180. juubelil, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Pariisi olümpiamängud kuulutavad autoajastu lõppu

11.09.17 ... Pariisi olümpiamängudele eelnevad ümberkorraldused linna ühistranspordis ja autoliikluses võivad kuulutada eduloo korral lõppu tervele autoajastusele, leiab Raadio 2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Geniaalsust tunneb lihtsate asjade täiustamisest

07.09.17 ... Keerulistest asjadest on lihtne unistada, lihtsaid asju aga keeruline innoveerida, tõdeb Kristjan Port saates "Portaal" ulmelise mahlapressi ehitanud ja 120 miljoni dollari suuruse kapitali kokku ajanud iduettevõtte Juicero pankroti valguses.

Hirm raadiolainete ees hoiab EL-i pealinna infotehnoloogilises keskajas

06.09.17 ... Kohalike hirm raadiolainete kahjuliku mõju ees takistab Brüsseli sideettevõtjatel kaasaegse mobiilisidevõrgu loomist. Infotehnoloogilises keskajas elamine võib mõjutada omakorda aga tervet Euroopa Liidu poliitikat kujundavate ametnike ja poliitikute otsuseid ja tegemisi, nendib R2 tehnoloogiakommentaaris Kristjan Port.

Isesõitvate autode pealetung võib viia välireklaami kadumiseni

05.09.17 ... Isesõitvate autode laiem levik tõotab muuta välireklaami tegemise mõttetuks ja suretada sellega välja terve tööstusharu. Inimestel ei õnnestu nautida reklaamivaba maailma aga ilmselt kuigi pikalt, ennustab R2 tehnoloogiakommentaaris Kristjan Port.

Erkki Truve: nii hallitus, puravik kui bakter on inimese sugulased

04.09.17 ... Tallinna tehnikaülikooli professor Erkki Truve rääkis „Labori“ teadlase kommentaaris sellest, et kuigi inimese genoom on väga suures ulatuses sarnane nii šimpansi, hiire kui ka hallitusega, siis oleme siiski erinevad, kuid just see erinevus on meeldetuletus vastutusest ka nende kaugete sugulaste ees.

Eesti taimede lehesuuruse määrab ööjahedus

04.09.17 ... Taimede lehtede suurust mõjutab temperatuur ja vesi. Kuna troopikataimedel on nii sooja kui vett küllaldaselt, kasvatavad nad oma lehed suureks. Ka Eestis on vett rohkesti, kuid siinsete taimede lehed ei kasva nii suureks – miks? Eesti teadlase Ülo Niinemetsa osalusel valminud rahvusvaheline uuring annab sellele vastuse, mis on bioloogidele üle maailma suureks üllatuseks.

Häkkeri kuri käsi muudab südamestimulaatori tapamasinaks

04.09.17 ... Inimeste kalduvusel teha võimalusel vähem füüsilist tööd ja liikuda võivad olla kurvad tagajärjed. Mida sagedamini asendatakse selle mõjul kärbuvaid kehaosi, seda suurem on võimalus, et nad langevad juba lähitulevikus häkkerite rünnaku ohvriks, hoiatab R2 tehnoloogiakommentaaris Kristjan Port.

Miks on troopika monstera lehed suuremad kui Eestis kasvava taime omad?

02.09.17 ... Sama taimeliigi lehed võivad üleilmselt võrreldes olla väga erinevad. Mõelge kasvõi toalille monstera peale, mille lehed Eesti kliimas on üsna väikesed võrreldes troopikas kasvava liigikaaslasega.

Tarkvarateadlane: inforevolutsiooni uus laine teeb inimese üha abitumaks

28.08.17 ... Inforevolutsiooni teine laine ei too endaga küll kaasa düstoopilist maailma, kus vajatakse vaid piiratud arvul insenere ja mänedžere, kuid ilmselt jõuame ära näha töönädala pikkuse vähendamise, kodanikupalga jm tööhõivet vähendavad meetmed. Samal ajal muudab revolutsioon oluliselt inimeste argielu, leiab saates "Labor" kõlanud teadlase kommentaaris Tallinna tehnikaülikooli tarkvarateaduse instituudi vanemteadur Andri Riid.

Musta auku langev tume aine annab kosmilisi sähvatusi

21.08.17 ... Musta auku langev tume aine võib olla mõnede lühiajaliste raadiokiirgussähvatuste allikas. Need mõistatuslikud raadiolainepahvakud kanduvad meieni miljardite valgusaastate kauguselt ja ega keegi täpselt ei tea, kuidas nad tekivad.

Antarktise jää alt leiti sadakond vulkaani

16.08.17 ... Antarktise jääkilbi alt on avastatud ligi sada vulkaani. Või vähemalt on need koonusjad pinnavormid teadlaste hinnangul üsna tõenäoliselt vulkaanid.

Kristjan Port: spikerdamine toidab sotsiaalset võrdõiguslikkust?

01.06.17 ... Liiga karmid spikerdamisele seatud reeglid võivad suurendada teatud valdkondades ühiskonna kihistumist, leiab Raadio 2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kristjan Port: tehisintellekti valitsetava maailmani on jäänud sajand

31.05.17 ... Suurem osa tehismõistuse arendamisega tegelevaid teadlasi arvab, et tehisintellekt suudab hakata tegema kõiki praegu inimese tehtavaid töid 120 aasta pärast.

Kristjan Port: aga kui sinu ema oleks robot?

30.05.17 ... Kaugel ei pruugi olla aeg, kus tuleb häda sunnil ilmale esimene robotite poolt ilmale toodud ja üles kasvatatud inimlaps, nendib Kristjan Port Raadio 2 tehnikakommentaaris.

Töö, mis reedab inimese

29.05.17 ... Kusagil kultuuriruumis liigutab sõnumituuleke tarkusetera, et kui tahad näha inimese tegelikku iseloomu anna talle alkoholi. Alaealistele ja karsklastele peaks sobima versioon, milles peab inimese une pealt üles ajama. Ka siis pidavat avanema võimalus näha ärkvel oldud ajal tähelepaneliku valve all enda teada hoitud ehtsamat palet.

Kristjan Port: Hiinast võib kümne aastaga taas sularaha kaduda

29.05.17 ... Hiina oli esimene paberraha kasutusele võtnud riik maailmas. Üllataval kombel võib saada sellest teist korda ka esimene riik maailmas, mis paberraha pärast käibele laskmist kõrvaldab, kirjutab Kristjan Port Raadio 2 tehnikakommentaaris.

Vaataja küsib: kas suurem mari on parem?

24.05.17 ... Televaataja saatis „Novaatorile“ küsimuse, kas suurem mari on parem, pidades sealjuures silmas suviseid maasikaid. Esitasime küsimuse kas suuremad maasikad ja tomatid on paremad kui väikesed Eesti maaülikooli emeriitprofessorile Anne Luigele.

Muusikafestivalil kõlari kõrval seismine mõjub kõrvale kui reaktiivlennuk

24.05.17 ... Mis oleks suvi ilma kontserdite või muusikafestivalideta? Teadustoimetus tahab, et vaatajad saaksid elamusi nautida ka pikemalt, niisiis uurisime Tallinna Ülikoolist, kuidas mürtsuvatest festivalidest tervete kõrvadega välja tulla.

Kristjan Port: mõistlik on väljendada palavat armastust Google'i vastu

24.05.17 ... Jumalolevuselt eeldatakse kõige nägemist, kõige teadmist ja kõiksuguseid võimeid maalastes kuulekuse esilekutsumiseks. Kõikse valitsejat pole nähtud, aga leidub neid kes väidavad, et on tema armu tunda saanud. Google’t on enamus näinud ja kogeda saanud, aga keegi pole veel tajunud selle mõju ekraanist kaugemal asuvas maailmas. Tõenäoliselt olukord muutub. Järelikult on kasvamas konflikt kõigevägevama tiitli üle.

"Teie olete siis see mees, kes saab palka komeedil maandumise eest?"

24.05.17 ... Täna õhtul on eetris selle hooaja viimane "Novaatori" teadussaade. Selle puhul meelitasime kaamera ette Rosetta missiooni juhtivteaduri Matt Taylori, kes tõesti saabki palka kosmoselaeva juhtimise ja komeedil maandumise eest.

Port: kas sotsiaalmeedia peaks olema riiklikult kontrollitav teenus?

23.05.17 ... Suitsupakil olev suurte tähtedega kiri hoiatab, et selle toote kasutamine võib kahjustada tervist. Esimesed tubakatoodete ohu teated ilmusid sigaretipakile umbes 40 aastat tagasi. Aastatega sõnumite intensiivsus kasvas ja 2001 aastal võttis Kanada esimene kasutusele suitsetamisest hurjutava koleda pildi kopsuvähist või muust tervisekahjustusest.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: