Psüühika

Kõrgeid kontsi kandvad naised on seksikamad - puhas vale

14.12.17 ... Meedias laia kõlapinda leidnud prantsuse psühholoogi tööd põhinevad küsitaval statistikal ning kompavad meetodite poolest kohati hea maitse ja eetikapiire. Pahateadusele jälile saanud teadlaste hinnangul pole tegu üksikjuhtumiga.

Tööalane ebaõiglus paneb haiguspäevi välja võtma

09.12.17 ... Õiglus on inimese jaoks tähtis. Võiks öelda, et lausa eluliselt, aga värske teadusuuringu järgi vähemalt terviseliselt ja seejuures ka töökohal.

Jõulurõõmu tume külg: kärgperede lapsed ja üksikud eakad

05.12.17 ... Olete kunagi mõelnud, mida tunnevad jõulude ajal kärgperede lapsed, kes peaksid korraga veetma aega mitme pere ringis? Või kuidas veedavad jõulud üksikud eakad, kelle lähedased on pühade ajal oma peredega? Või kuidas tunnevad ennast ületöötanud inimesed, kes veedaksid kohustusliku töökohajõulupeo pigem üksi või töökoormust kergendades?

Analüüs: male- ja pillimäng ei arendagi aju

29.11.17 ... Aju on plastiline. Selles pole mingit kahtlust. Samas napib tõendeid, et töömälu treenimisest või malemängu õppimisest oleks kasu kuskil mujal, kui konkreetse või sellega väga lähedalt seotud ülesande lahendamisel, nendivad Briti teadlased.

Magnet muudab muusika nauditavust

21.11.17 ... Kes meist ei armastaks muusikat! Isegi väga paljud armastavad. Paljud isegi väga. Mõned veidi vähem ja päris vähesed üldsegi mitte. Nüüd on Kanada teadlased leidnud ajust üles just selle koha, mis on muusikaarmastuse aluseks.

Usklikkus ei tulene ratsionaalse mõtlemise nõrkusest

09.11.17 ... Miks on nii, et mõni inimene on usklik, teine aga mitte? Rahvusvaheline teadlasrühm vaidleb vastu viimasel ajal levinud seletusele, et usklikkust soodustab intuitiivne mõtlemine ja pärsib analüütiline mõtlemine.

Eestis napib psühhiaatreid, arendada võiks ennetustööd

08.11.17 ... Igal aastal jõuab psühhiaatrite juurde pisut enam inimesi. See on hea, sest üha enam muresid saab lahendatud, teadvus probleemidest tõuseb. Paraku on psühhiaatrid ülekoormatud, ennetustöö aga pole veel süsteemseks muutunud.

Väsimus teeb närvisignaalid nõrgaks ja aeglaseks

08.11.17 ... Kui oleme magamata ja väsinud, siis võib olla raske keskenduda ja ka näiteks mälu võib aeg-ajalt alt vedada. Nüüd on teadlased näinud selle nähtuse arvatavat alust raku tasandil: väsinud inimese närvirakud suhtlevad omavahel aeglaselt ja loiult.

Stress väljendub varjatult inimese kõnepruugis

07.11.17 ... Kui inimene räägib, siis annab ta edasi rohkem infot, kui ta isegi aru saab. Ameerika teadlased on välja selgitanud, et inimesele endalegi teadvustamata muutused sõnavalikus annavad märku tema stressitasemest.

Seos talvemasenduse ja sügiskaamose vahel võib osutuda müüdiks

07.11.17 ... Taas on käes aeg, mil suur osa eestlastest näeb päeva jooksul päikest hea õnne korral vaid aknast. Teisi kimbutab kaamos nii tugevalt, et sünkpimedus tekitab neis vähemalt nende enda väitel isegi depressiooni. Seos meeleoluhäirete ja valgusnappuse vahel ei pruugi olla aga sedavõrd selge, kui esmapilgul paistab.

Pia Ruotsala: ahistamisest ja selle ennetamisest

01.11.17 ... Ahistamise vähendamine ja ennetamine on meie kõigi ühine vastutus, kirjutab Pia Ruotsala, EELK Perekeskuse juhataja Pia Ruotsala ja räägib konkreetselt, mida saaks iga lapsevanem teha selleks, et tema lapsest ei saaks ahistaja või ahistatav.

Anna-Kaisa Oidermaa: panustaks vaimsesse tervisesse 2 protsenti SKTst

30.10.17 ... Oktoober oli vaimse tervise kuu, mis keskendus seekord vaimsele tervisele töökohal. Vaimset tervist vaadeldakse reeglina „pehme“ teemana. Räägitakse sallivamast, nutikamast ja hoolivamast ühiskonnast, võitlemisest häbimärgistamise ja vähese teadlikkuse vastu. Sel aastal oleks põhjust juttu teha ka sellest, et tegemist on osaga elust, mis mõjutab tugevalt majandust tervikuna.

Kuidas oma unenägu kontrollida? Teadlane jagab näpunäiteid

27.10.17 ... Eksperimentide tegemine pole ainult teadlaste pärusmaa. Neist kõige tähtsamat teeb nimeka teadvusteadlase Giulio Tononi sõnul igaüks öösel unenägusid nähes. Nüüd on Austraalia teadlased välja nuputanud, kuidas anda neile kõige tõhusamalt veel täiendav mõõde. Piisavalt harjutades saab kasvatada oluliselt võimalust näha kirkaid unenägusid ja mõjutada nende kulgu teadlikult.

Vandenõuteooriate eripära ehk miks Kennedy mõrv inimestele rahu ei anna

26.10.17 ... USA rahvusarhiiv avaldas neljapäeval tuhandeid uusi Ameerika Ühendriikide presidendi John F. Kennedy mõrva uurimist puudutavaid dokumente. Lisanduvale materjalile vaatamata on ebatõenäoline, et sündmusele selgitavad vandenõuteooriad hoobilt välja surevad. Inimloomuse eripärade põhjal võib oodata vastupidist.

Kui kodu on metsa lähedal, on mandeltuumad tervemad

24.10.17 ... Paljud juba teavad, et loodus kosutab hinge. Teavad ka mõned teadlased, omal teaduslikul moel. Nüüd on Saksa teadlased avastanud, kuidas paistab looduslähedus mõjutavat lausa aju ehitust ja talitlust.

Hea juht kuulab oma töötajaid ja märkab nende probleeme esimesena

23.10.17 ... Inimeste tööga seonduv terviseteadlikkus on viimastel aastatel oluliselt paranenud. Psühholoogilistest ja sotsiaalsetest probleemidest ei söandata aga endiselt sageli rääkida, sedastavad Tallinna tehnikaülikooli teadlased. Juhtide tähelepanelikkus ja valmisolek alluvaid kuulata tuleks aga kasuks nii töötajatele kui ka ettevõttele tervikuna.

Lift ja kinganinad – kogu tõde personaalsest ruumist

20.10.17 ... Sõnuseletamatu ebamugavustunne, tahe põgeneda kaugele-kaugele, ehk isegi soov virutada sinust kümne sentimeetri kaugusel seisvale inimesele vastu vahtimist – meid ümbritseva nähtamatu mulli sisse tungimine võib viia meeleheitlike mõteteni! Tehku seda liftis eelmise päeva pohmaka järele lehkav turjakas hiiglane või õhtusel kokteilipeol ühe klaasi liiga palju võtnud modell. Kuid mis meid oma liigikaaslaste läheduse juures ikkagi nii palju heidutab?

Titaga rääkimise tämber on kõigis keeltes sama

13.10.17 ... Kogu maailma emad võtavad oma väikeste lastega rääkides kasutusele veidike ninnu-nännutava ehk nunnutava kõnemaneeri. Teate ju küll. Natuke justkui muusikaline, kõrgetooniline, samas liialdavalt üles-alla kõikuva tooniga ja pisut tobegi, kui võrrelda täiskasvanute omavahelise kõnega.

TÜ teadlased aitavad uudse tehnoloogiaga päästa lapsi koolikiusamisest

11.10.17 ... Tartu ülikooli teadlased kasutavad edukalt uue põlvkonna tehnoloogiat – puutetundlikke ekraane ja virtuaalreaasust –, et julgustada väheste  sotsiaalsete oskustega lapsi suhtlema.

Ajakirjaniku läbipõlemise juhtum: vastutuse peab võtma tööandja

10.10.17 ... Ajakirjanik Mart Niineste rääkis „Terevisioonis“ enda läbipõlemise kogemusest, kus karmimatel hetkedel viis kiirabi teda haiglasse.

Suure osa läbipõlemisest põhjustab pikaajaline positiivne stress

10.10.17 ... Stressi on kaht liiki: positiivne ja negatiivne stress. Enamik inimesi on kuulnud negatiivsest stressist, aga mitte positiivsest. Kuid just positiivse stressi tõttu läbipõlemist esineb tänapäeval üha rohkem.

Virtuaalreaalsus aitab vabaneda esinemisärevusest

10.10.17 ... Tartu ülikooli psühholoogia instituudis kaitstud magistritöö näitas, kuidas virtuaalreaalsuses harjutamine aitab esinemishirmu vähendada.

Näita lapse püsivuse arendamiseks, et miski ei tule elus kergelt

24.09.17 ... Mis esimesel korral ei õnnestu, seda tasub uuesti proovida – uuesti ja uuesti. Eriti kui parasjagu on vaateväljas mõni laps. Kümnete maimikutega tehtud katsed viitavad, et mida rohkem täiskasvanud ülesannete lahendamisel vaeva näevad, seda suuremat püsivust ilmutavad sarnaste väljakutsete korral väikelapsed.

Hajuv tajusignaal ei jõua teadvusse

23.09.17 ... Aju otsustab meie eest paljugi. Näiteks seda, kas me ka teadlikult näeme mõnda neist kujutistest, mis tekivad maailma vaadates silma võrkkestale. Nüüd on Saksa teadlased lähemalt uurinud, kuidas mõned nägemissignaalid aju närvijuhteteedes hajuvad, teadvusse jõudmata.

Soojade värvitoonide kohta on keeltes rohkem sõnu

19.09.17 ... Inimsilm suudab vahet teha miljonitel värvitoonidel, aga inimkeeles on värvide kohta sõnu märksa vähem. Mõnes keeles on ainult kolm värvisõna: meie mõistes must, valge ja punane; väljakujunenud kultuurkeeltes on laiemalt kasutatavaid värvisõnu tavaliselt 10–12.

Matemaatika on saksa keeles lihtsam kui prantsuse keeles

18.09.17 ... Arvutamine ei ole lihtsalt arvutamine. Tuleb välja, et üks ja sama inimene võib arvutada ühes keeles paremini kui teises.

Tants kleidi ümber 2 : Eesti eri ehk miks inimesed värve erinevalt näevad

14.09.17 ... Kõigepealt kontrollküsimus, kas ülaloleval pildil nähtav kleidike on sinine või roheline? Ehk vastate hoopis diplomaatiliselt, et ühe teisele eelistamine on mõttetu. Tegu on hoopis türkiisi või mõne teise vahepeale värvitooniga!

Rõõmuküllane muusika ergutab loovust

07.09.17 ... Vajad uusi ideid, ootad inspiratsiooni? Pane taustal käima rõõmus muusika! Sellise soovituse võiks anda Hollandi ja Austraalia teadlaste uurimistöö põhjal.

Inimesi innustab rindejoonel surema usk oma väärtuste ülimlikkusesse

05.09.17 ... Võid tappa mehe, kuid mitte tema ideed. Aga kui raske on tappa meest, kellel on idee? Vangivõetud ISIS-e liikmete ja nende vastu sõdiva koalitsiooni sõdurite hingeelu uurinud teadlased leidsid, et edu pandiks on eeskätt vaimse üleoleku tunne ja valmidus ohverdada rühma kõrgemate väärtuste nimel isegi oma perekond.

Inimtegelastega lugude moraal on mõjusam kui loomajuttudel

05.09.17 ... On heaks tavaks saanud, et iga jutu sees võiks olla õpetlik iva. Ka lastejuttude autorid püüavad tihtilugu oma loomingusse pisut moraalset juhatust poetada. Kuid nüüd selgub Kanadas tehtud teadusuuringust, et õpetlik iva ja moraalijuhatus jõuab lapsele paremini kohale siis, kui jutu tegelasteks on inimesed. Loomajuttudest lapsed nii kergesti õppust ei võta.

Hüperaktiivsus võib tulla unepuudusest

04.09.17 ... Tänapäeval laste seas väga levinud aktiivsus- ja tähelepanuhäire võib teadlaste sõnul olla tingitud unepuudusest.

Unepuudus teeb riskialtiks

29.08.17 ... Tänapäeva kiire elutempo juures kipub meist paljudel unetundidest puudu jääma. Tulemuseks on päevane unisus ja vähenenud keskendumisvõime. Nüüd tuleb välja, et kroonilisel unetusel on veel üks kõrvalmõju, mida võib pidada enamjaolt tänapäeva kontekstis negatiivseks – kõrgenenud riskivalmidus.

Hallutsinatsioone võib tekitada aju ennustusmasina rike

11.08.17 ... Kui ma ei saa oma meeli alati usaldada, siis kuidas saan ma eristada illusioone reaalsusest? Häiriva küsimuse esitas juba 300 aasta eest prantsuse filosoof René Descartes. Värske töö vihjab, et selles mängib võtmerolli aju võime seada oma uskumusi ja ootusi pidevalt kahtluse alla. Meelepetete ja hallutsinatsioonide näol võib olla tegu häiretega selleks kasutatava masinavärgi töös.

Isegi ateistid peavad oma kaasmõtlejaid usklikest amoraalsemateks

08.08.17 ... Ateistid on ebamoraalsed ja neid ei saa usaldada. Nii arvavad 13 eriilmelises ühiskonnas tehtud uuringu põhjal isegi ateistid ise. Tulemused viitavad, et ateistide suhtes tuntavad eelarvamused on paljudes maailma riikides sügavalt ühiskonda juurdunud.

Meditatsioon ei vii tingimata stressi vähenemiseni

28.07.17 ... Viimastel kuudel on psühholoogiahuviliste ringkondades levinud kahe teadlase, Miguel Fariasi ja Catherine Wikholmi kriitiline arvamuslugu mediteerimisest ja “mindfulness”-tehnikatest – tuues välja vaimsete praktikatega kaasnevat pahupoolt ja võimalikke riske. Tartu ülikooli õppejõud ja Ambromed Kliiniku psühholoog Jorgen Matsi kommenteerib teemat.

Imekivi tšaroiiti leidub maailmas vaid ühes kohas

27.07.17 ... Kivimaailmas harvaesineva violetse ja sirelililla värvusega poolvääriskivi leidub vaid ligi kümne ruutkilomeetrisel väga raskesti ligipääsetaval alal.

Õnnelikkuse valem: osta asjade asemel aega

25.07.17 ... Raha õnnelikuks ei tee, teab rahvasuu. Värskest uuringust selgub aga, et küsimus on pigem selles, mida sellega tehakse. Kroonilise ajanappuse ajastul kergitab inimeste rahulolu olulisel määral nädalas juba paari koduse kohustuse võõraste hoolde usaldamine.

Video: kuidas kujunevad alfaisased

18.07.17 ... Vaimne vastupidavus ning varasemad kogetud võidud mängivad olulist rolli sotsiaalse domineerimise kujunemisel. Seni on aga jäänud selgusetuks, milline on närvivõrgu roll nende sisemiste ja väliste faktorite mõju edasiandmisel.

Kehvad peresuhted imikueas põhjustavad lapsel ärevust ja depressiooni

14.07.17 ... Erinevad laste arengut käsitlevad teooriad leiavad, et väga varajase lapsepõlve ajal kogetud pereliikmete vahelised suhted mõjutavad laste emotsionaalset arengut. Samas pole need teooriad saanud seni kinnitust, kuna see nõuab väga pikaajalist uurimist. Nüüd on aga olemas uuring, mis pani selle väite paikapidavuse proovile pikaajalise uuringuga.

Statistika kõneleb: kes läheb rahulolevana aega teenima?

03.07.17 ... Kaitseressursside ameti kodulehekülje järgi on 2017. aasta 27. nädalaks ajateenistusse kokku kutsutud 1807 noort inimest. 2016. aasta ajateenijate pealt on teada, et neist umbes pooled (48 protsenti) asuvad aega teenima hästi meelestatuna ning on valmis oma kohust täitma, ülejäänud pooled on ajateenistuse suhtes negatiivsemalt meelestatud.

Laste kehaline karistamine jäägu minevikku

01.07.17 ... Füüsiline karistamine õpetab pigem vägivalla heakskiitmist kui vastutustundlikku ja teistega arvestavat käitumist ning läbirääkimistel põhinevat probleemide lahendamist, kirjutab Kadri Soo kultuurilehes Sirp. Kadri Soo on Tartu ülikooli ühiskonna­teaduste instituudi sotsiaalpoliitika assistent.

Ausus aitab tööd saada

01.07.17 ... Omaaegses menufilmis "Saatan kannab Pradat" oli stseen, kus moeajakirjas ajakirjanikutööd sooviva naise kohta selgub tööintervjuul, et teda üleüldse ei huvitagi mood ega riietus. Seepeale võetakse ta otsekohe tööle. Tuleb välja, et ka päriselus pole oma puuduste sõnaselge tunnistamine sugugi nii rumal tegu, kui arvata võiks.

Magistritöö: sünnitusel osalemine võib mehele olla paras katsumus

28.06.17 ... Millised on meeste kogemused perekeskse sünnitusabiga, uuris Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas kaitstud magistritöös Käthlin Vahtel. 

Teaduspõhine test: mida tead depressioonist?

21.06.17 ... Märtsi alguses avaldatud Eesti tervisepoliitika analüüsi vahearuanne maalis sünge pildi – vaimsete probleemide osakaal liigub jõudsalt ülespoole. Toome näite – psüühikahäirete tõttu määrati püsiv töövõimetus 2015. aastal 2300 inimesele, kellest enamus olid alla 44-aastased.

Kas menukad näpuvurrid tõesti aitavad keskenduda ja alandavad ärevust?

13.06.17 ... Kas menukad näpuvurrid ehk fidget spinnerid suudavad tõesti alandada ärevust ja parandada keskendumisvõimet, nagu kiidavad edasimüüjad? Mida laste ja noorte seas populaarsust koguvatest spinneritest oodata ja mida mitte, selgitab Tartu ülikooli koolipsühholoogia ja eripedagoogika lektor Astra Schults.

Ajuteadlase Jaan Aru 5 praktilist soovitust nutinarkomaaniast vabanemiseks

08.06.17 ... Meie e-ühiskonnas on peaaegu tabu rääkida nutiseadmetega kaasnevatest probleemidest, aga asi on lihtne: liiga palju head pole hea. Liiga palju vitamiine tekitab kehas vastureaktsiooni, liiga palju päikest ei ole hea nahale, liiga palju maasikaid teeb kõhule liiga. Samuti on nutiseadmetega: need teevad elu lihtsamaks, toovad teabe meieni kiiresti, aga vastutasuks võtavad üle meie mõistuse.

Soome meeste iseloom läheb üha paremaks

07.06.17 ... Juttudel põlvkondadevahelistest erinevustest võibki olla tõsi taga. Soome teadlased on analüüsinud isiksuseomaduste küsitlusandmeid enam kui 400 000 Soome mehe kohta, keson pidanud sõjaväeteenistuses, ligi 20 aasta vanuses täitma isiksusetesti.

Ahvi ajust paistab, kelle nägu ta vaatab

03.06.17 ... Kui ahv vaatab inimese nägu ja kui teine inimene vaatab samal ajal ahvi aju, võib see teine inimene ahvi ajuaktiivsuse alusel esimese inimese näokujutise väga täpselt taasluua.

Endel Talvik: mehed elavad naiste maailmas, naised ei vaja enam kaitsmist

31.05.17 ... „Me elame kogu aeg matriarhaadis – see maailm on naiste tahtmise järgi, kujundatud naiste järgi, mis on tehtud meeste poolt, kuid naiste jaoks. Kui elaksime meeste maailmas, kukuks see üsna kiiresti kokku,“ tõi välja psühhoanalüütik Endel Talvik. Sealt tulenevad ka paljud probleemid.

Kliimamuutus viib une

31.05.17 ... Kliimamuutusel on palju tõsiseid tagajärgi. Nüüd tuleb välja, et lisaks merepinna tõusule ähvardab inimesi veel unetus. Ameerika teadlased on välja rehkendanud, et sajandi keskpaigaks võib unetuse üle kaebavate inimeste arv Ameerika Ühendriikides kahekordistuda ja seda just kliima pärast.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: