Tervis

Uudne meetod kasutab maohaavade raviks mullimootorit

18.08.17 ... Selleks, et ravim paremini raviks, on teinekord tarvis talle juurde anda veidi vurtsu. Nüüd ongi Ameerika teadlased välja töötanud uudse ravimi kohaletoimetamise viisi, kus väikesed ravimit sisaldavad kerakesed liiguvad patsiendi kõhus ringi mullimootori abil.

Alternatiivmeditsiiniga piirdumine kasvatab vähihaigete suremust kordades

17.08.17 ... Vähi vastu alternatiivmeditsiinist abi otsivate inimeste suremusrisk ületab tavameditsiiniga piirduvate patsientide suremust kohati enam kui viis korda, viitab värske uuring. Tulemuste kohaselt puudub kasutatavatel ravivõtetel sageli soovitud mõju või on need organismile otseselt kahjulikud.

Üksildus võib tappa sama agaralt kui sigaretid või ülekaal

16.08.17 ... Inimesed on sotsiaalsed elukad. Kümneid tuhandeid aastaid oli ellujäämise üheks pandiks just inimeste omavaheline koostöö. Ühe populaarse hüpotees kohaselt aitas seda kannustada sotsiaalsuhete vastand – üksildus ja sellega seonduv ebamugavustunne. Mündi teisi küljena võib üksildus ja sotsiaalne isolatsioon tappa tänapäeval inimesi sama tõhusalt kui suitsetamise või rasvumise kõrvalmõjud.

"Tervislik" ülekaal kergitab südamehaiguste riski

15.08.17 ... Muude tervisenäitajate poolest tervete, kuid kergelt ülekaaluliste inimeste risk haigestuda südamehaigusse on normaalkaalus olevatest inimestest enam kui neljandiku võrra kõrgem. Uurimuse autorid näevad täelepanekut järjekordsena märgina, et nn tervisliku ülekaalu näol on tegu pigem müüdi kui tegelikkusega.

HIV kaoks Eestist ühe inimpõlvega, kuid inimesed pole laborihiired

12.08.17 ... Tänapäevane meditsiin on Eestis epideemiaks muutunud HI-viiruse ravis nii kaugele arenenud, et rakubioloog Rein Sikuti hinnangul oleks kogu haigus võimalik maailmast ühe inimpõlve jooksul täiesti kaotada. Paraku pole inimesed laborihiired ning Eestis on HIV muutumas süstivate narkomaanide haigusest üha enam tavaliste keskealiste pereinimeste tõveks, selgus arvamusfestivali arutelul.

Hemofiilia on ravitav, kuid ravi kvaliteet on kalliduse tõttu ebaühtlane

11.08.17 ... Hemofiilia on üks veritsustõbedest, keda enamus meist mäletab ajaloo tunnist kui Euroopa kuninglikes perekondades ringi liikunud ja surma toonud haigust. Vere hüübimisfaktorite puudust on juba mõned aastakümned võimalik meditsiiniliselt kompenseerida – sellegipoolest on haigus endiselt problemaatiline. Tartu ülikooli külastas Oxfordi ülikooli Hemofiiliakeskuse juht, professor Paul Giangrande, andmaks oma hinnangut olukorrale Eestis.

Lähis-Ida ähvardab vaimsete häirete epideemia

10.08.17 ... Sõda austab haruharva lahinguvälja piire. Käsikäes Lähis-Idas otsese sõjategevuse tõttu hukkunute arvuga on kasvanud hüppeliselt enesetappude hulk ning välditavate krooniliste haiguste ja vaimsete häirete esinemissagedus, näitab uus raport. "Kadunud sugupõlvest" on saamas sada aastat pärast esimese maailmasõja lõppu taas paratamatu reaalsus.

Uuring: biogaasijaamad võivad aidata takistada superbakterite teket

09.08.17 ... Tartu ülikooli keskkonnatehnoloogia doktorant Kärt Kanger uurib antibiootikumresistentsust inimesega seotud keskkondades näiteks nagu reoveepuhastus- või biogaasijaamades.

Geenimuundus noorendab hiire ajutegevust

09.08.17 ... Vanemas eas kipub ajutegevus paindlikkust kaotama. Nõrgenevad õpivõime, mälu ja kohastumusvalmidus.

Lääne teismelisi tõukab kuritegevusele kultuuriruum, mitte ajukeemia

07.08.17 ... Teismeliste kalduvus kuritegevusele polegi nii tugevalt seotud puberteediealise aju eripäraga, selgub värskest uuringust. See lükkab ümber varasema teadmise ning paneb põhjusi otsima kultuurikeskkonnast.

Enneaegsetel lastel on hilisemas elus rohkem ülekaaluga seotud haigusi

07.08.17 ... Enneaegne sündimine jääb mõjutama kogu edasist elu. Aga seda teavad paljud lapsevanemad ilma värske teadusuuringutagi. Nüüd on aga Iisraeli teadlaste uuringu andmetele tuginedes võimalik öelda, et enneaegsena sündimine kõrgendab riski saada diabeet või mõni ülekaalulisusega seotud tervisehäda.

Erakordne operatsioon: Eesti mehele siirdati Helsingis uus süda

04.08.17 ... Juulis tehti Helsingi ülikooli keskhaiglas ajalugu, kui sealse haigla kardiokirurg prof Karl Lemström ja regionaalhaigla kardiokirurg Günter Taal siirdasid ühiselt 54-aastasele Eestist pärit mehele uue südame.

Teadlased muutsid eluohtliku haiguse ennetamiseks kümnete inimembrüote DNAd

02.08.17 ... Võimalus muuta inimesest inimese tegevat DNA-d pole juba enam ammu ulme. Seejuures tehtavate vigade hulk on manitsenud aga seni teadlasi inimgenoomi häkkimisel ettevaatusele. Ameerika ja korea teadlased teatavad nüüd, et neil õnnestus 42 inimembrüos asendada eluohtlikku pärilikku haigust põhjustav geenilõik.

Teadus rinnapiimast: tugeva tervise garantiid asendab üha enam kunsttoit

02.08.17 ... Augusti alguses tähistatakse rahvusvahelist rinnaga toitmise nädalat. ERR Novaator otsis selle puhul andmebaasidest välja hulga erinevaid rinnapiima ja imetamisega seotud artikleid. Vahendame nende uuringute leide, mis on teadusringkondades enimtsiteeritud või pakuvad üha enam kõneainet.

600 eesti eaka veri aitab arendada vananemist pidurdavat ravimit

01.08.17 ... Meie veres on biomarkerid, mis annavad viis või isegi kümme aastat varem märku organismi vananemisest, n-ö suremisprotsessi algusest. Mis oleks, kui suudaksime seda protsessi edasi lükata ehk pidurdada vananemist? Me ei tea, mis siis täpselt oleks, küll aga on USA idufirma liikunud Eesti Geenivaramu teadlaste abiga sammu sellele lähemale.

Pesukäsnad kubisevad bakteritest, steriliseerimisest pole kasu

31.07.17 ... Köögis kraani kõrval lebav pesukäsn on bakteripesa. Nüüd tuleb välja, et svammis ei ela mitte ainult sadu tuhandeid kordi rohkem baktereid kui WC-poti kaanel, vaid ka katsetest seda steriliseerida pole erilist kasu. See kasvatab ainult potentsiaalselt haigusi tekitavate bakterite osakaalu.

Haigekassa raport: tööriist, mis sattus valedesse kätesse

28.07.17 ... Nädal pärast seda, kui Haigekassa ravikvaliteeti hindav raport avalikuks sai, on mitmed haiglad endiselt täpsustavate andmete ootel, sest raport on järelduste tegemiseks puudulik. Kõige suurema kriitika alla langevad raporti tegemiseks kogutud andmed - vaid raviarvetele toetuv statistika on reaalsusest kaugel ja teeb ülekohut. Et taolist raportit üldse koostatakse, on haiglate hinnangul tänuväärne, samuti oodatakse igasügisest kokkusaamist haigekassaga, kuis raportis olev üksipulgi läbi arutatakse.

Terviseamet kutsub inimesi üles hepatiidi suhtes testima

28.07.17 ... Reedese ülemaailmse hepatiidipäeva puhul juhivad tervise arengu instituut ja terviseamet tähelepanu hepatiiti haigestumise riskidele ning kutsuvad inimesi end hepatiidi suhtes testima ja nakatumist teadlikult ennetama.

Uuring: liigne suhkur kasvatab meeste depressiooniriski

27.07.17 ... Kas depressioon tekitab magusaisu või on suhkur hoopis probleemi põhjuseks? Briti teadlaste uuring vihjab, et iga päev näiteks 1,5 topsi magusa jogurti söömine kasvatab võrreldes magustatud toodetega piiri pidamisega meeste riski haigestuda järgnevatel aastatel depressiooni või kannatada teiste levinud vaimsete probleemide all pea neljandiku võrra.

Lääneriikide meeste viljakus väheneb ehmatavalt kiiresti – tulevik on tume

27.07.17 ... Lääneriikides elavate meeste spermide arvukus on langenud viimase 40 aastaga enam kui kaks korda, järeldab sadade eelnevate tööde tulemused kokku võtnud teadlasrühm. Kuigi meeste keskmine spermatosoidide hulk jääb endiselt normi piiridesse, tuleks teadlaste hinnangul võtta seda kui häirekella.

Lõuna-Aafrika poiss seljatas HIV-i, Eesti teadlased kahtlevad

26.07.17 ... Teateid selle kohta, et imikute varane antiretroviiruse ravi võib aastateks edasi lükata HI-viiruse paljunemist kehas, on tulnud viimase kaheksa aasta jooksul paaril korral. Rahvusvahelisel AIDS-i Ühingu aastakonverentsil esitleti nüüdseks kolmandat sellise ravi juhtumit. Eesti teadlased on selle leiu suhtes skeptilised ning usuvad jätkuvalt, et HIV-i ei ole maailmas veel keegi päriselt seljatanud.

Uuring: lapsed on hakanud täiskasvanutest kiiremini rasvuma

25.07.17 ... Ülekaalulisuse määr on alates 1980. aastast kahekordistunud 73 riigis ja märgatavalt kasvanud kõigis teistes riikides, selgub ajakirjas The New English Journal of Medicine avaldatud uuringust „Health Effects of Overweight and Obesity in 195 Countries over 25 years“. Kuigi lapseea rasvumise osakaal on olnud kolme kümnendi jooksul madalam kui täiskasvanuea rasvumine, on esimene hakanud viimasest jõudsamalt kasvama.

Eesti inimesed osalevad 218 ravimi katsetamises Uuendatud 10:36

25.07.17 ... Tuhanded nimesed osalevad ravimite katsetamises ja seda peetakse valdavalt kasulikuks, kuna uurimisaluste arstlik jälgimine on tihedam ja põhjalikum ning aitab patsiendil oma haiguse kohta rohkem teada saada.

Tartu ülikool hakkab tehisintellekti abil vähirakke uurima

21.07.17 ... Tehisintellektid, masinõpe ja tehisnärvivõrgud ei ole vaid ulmefilmide ja robotsõdalastega seotud tulevikutehnoloogia. Tartu ülikooli arvutiteaduste instituut asub tuhandeid inimrakke kujutavaid mikroskoobipilte analüüsima uusima iseõppiva tehnoloogiaga, selleks et varasemast kiiremini ja täpsemalt näiteks vähirakke tuvastada.

Tehnoloogiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

17.07.17 ... Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

17.07.17 ... Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Bakterid ujuvad karjas nagu kalad või loomad

17.07.17 ... Paljudel loomadel esineb karjakäitumist ning kaladel parves ujumist, kuid Rootsi teadlaste värskest uuringust selgub, et parves ujumist harrastavad ka mitmed mikroorganismid.

Kehvad peresuhted imikueas põhjustavad lapsel ärevust ja depressiooni

14.07.17 ... Erinevad laste arengut käsitlevad teooriad leiavad, et väga varajase lapsepõlve ajal kogetud pereliikmete vahelised suhted mõjutavad laste emotsionaalset arengut. Samas pole need teooriad saanud seni kinnitust, kuna see nõuab väga pikaajalist uurimist. Nüüd on aga olemas uuring, mis pani selle väite paikapidavuse proovile pikaajalise uuringuga.

Kesine uni keskeas põhjustab hiljem Alzheimeri tõbe

13.07.17 ... Värskest uuringust selgub, et vaid üks magamata öö põhjustab keskealistel inimestel beeta-amüloid hulga tõusu ajus ning seda ka täiesti tervete inimeste puhul.

Vanavanemad tagasid inimese eellaste rahuliku ööune

12.07.17 ... Eakamate inimeste ööuni on sageli lühem ja kergem kui noorematel. See, mida me praegu tõlgendame vanemate puhul unehäiretena võib aga olla pika aja jooksul välja kujunenud ellujäämismehhanism.

Depressioon mõjutab naiste ja meeste ajusid erinevalt

11.07.17 ... Teadlased uurisid depressiooni all kannatavate teismeliste poiste ja tüdrukute ajusid ning leidsid, et nende ajud reageerivad erinevalt. See teadmine tähendab, et ka nende ravile tuleks seega läheneda soopõhiselt ehk neid tuleks ravida erinevalt.

Musklijõud sõltub rohkemast kui vaid raskuste tõstmisest

11.07.17 ... Kas kasulikum on tõsta kergemaid või raskemaid raskusi? Uus uuring ütleb, et oluline roll on hoopis meie ajul, mis määrab ära, kuidas meie lihased töötavad.

Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

10.07.17 ... Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

10.07.17 ... Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Elu mõte tagab rahulikuma ööune

10.07.17 ... Kuidas hindaksite 10 palli skaalal väidet: „Ma tunnen end hästi kui mõtlen minevikus tehtule ja tegevustele, mida kavatsen tulevikus teha“? Mida kõrgema ehk väitega nõustuvama hinde sellele väitele annate, seda rohkem on teie elus mõtet, mis ühtlasi annab teile rahulikuma ööune. Seega tasub harjutada end tegutsema ja neist tegevustest positiivselt mõtlema.

Isikustatud vähivaktsiin tõrjus inimkatsetes edukalt nahavähki

06.07.17 ... Kasvajarakkude DNA põhjal loodud vähivaktsiin aitas kahes kliinilises katses tosinal melanoomi põdenud patsiendil ennetada vähi naasmist vähemalt kahe aasta vältel, teatavad kaks sõltumatut teadlasrühma. Hetkel jääb aga veel ebaselgeks, kui palju personaliseeritud vähivaktsiinid maksma hakkaks ja millal need argikasutusse jõuavad.

Tartu teadlased: haiguste geneetiline risk sõltub inimese päritolust

06.07.17 ... Kui konkreetse inimese geneetilist päritolu mitte arvesse võtta, võib tema DNA põhjal saadud haiguse riski hinnang olla tegelikkusele vastupidine, näitasid Tartu teadlased ajakirjas PLOS ONE ilmunud artiklis.

Suveks vormi? Keha koostise parandamiseks sobivad erinevad dieedid

04.07.17 ... Lai valik erinevaid dieete, madala rasvasisaldusest kuni madala süsivesikusisalduseni ja kõik vahepealne, võivad toimida kehakoostise parandamiseks sama hästi, järeldavad toitumisteadlased uues ülevaateuuringus. Teadmine võimaldab toitumise planeerimises suuremat paindlikkust.

Tuntud vähiuurija Tartus: verevähk pole enam surmatõbi

04.07.17 ... Sageduselt teine verevähi vorm müeloomtõbi, tuntud ka kui müelomatoos või lihtsalt luuüdivähk, ei ole “surma diagnoos”. Kuid paraku pakub aastakümneid kasutusel olnud keemiaravi sellele vaid leevendust, mitte tervenemist. 

Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

03.07.17 ... Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

Õiguskantslerile teeb muret Eesti laste vaktsineerituse tase

02.07.17 ... Vaktsineeritusega hõlmatus väheneb Eestis aasta-aastalt, mistõttu võiks riigikogu õiguskantsleri hinnangul kaaluda meetmeid, kuidas saavutada kõrgemat vaktsineerimisega hõlmatuse taset.

Mutandist õllepärm avastab surmavaid haigustekitajaid

29.06.17 ... Seened pole vaid soustimaterjal. Mõned panevad õlle käima, teised laostavad viljapõlde ja kolmandad tekitavad inimestel potentsiaalselt surmaga lõppevaid haigusi. Rühm teadlasi on nüüd välja mõelnud, kuidas muuta harilik pärm biosensoriks, millega otsida ohtlikke haigustekitajaid.

Kellega spordiäpp Endomondo minu andmeid jagab? Magistritöö otsib vastust

28.06.17 ... Nutikellad ja mobiilsed tervise- ja spordirakendused aitavad meil kontrollida enda tervisekäitumist ja kujundada tervislikumaid eluviise. Kuid mis on nende sageli “tasuta” rakenduste tegelik hind, küsib Tartu ülikooli magister Nele Nisu.  

Magistritöö: sünnitusel osalemine võib mehele olla paras katsumus

28.06.17 ... Millised on meeste kogemused perekeskse sünnitusabiga, uuris Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas kaitstud magistritöös Käthlin Vahtel. 

Enne päästmist taga omaenda ohutus

27.06.17 ... Eluga riskides teisi kaasinimesi päästvad kangelased ei olegi hädaolukorras kõige kasulikumad tegelased, selgub värskest teadustööst.

Hea toitumus noorena annab rahulikuma elu ja parema mälu

26.06.17 ... Noores eas tuleb korralikult süüa, siis on täiskasvanuna elu rahulikum ja mälu parem. Niisuguse järelduse võib teha prantsuse teadlaste katsetest, mille tegid nad – tõsi küll – hiirtega.

Austraalias hakati müüma Eestis arendatud piimhappebakteriga toidulisandit

26.06.17 ... Tartu ülikooli patenteeritud piimhappebakter Lactobacillus fermentum ME-3 kogub maailmas üha enam populaarsust. Siiani olid ME-3 sisaldavad toidulisandid müügil 12 riigis, aprillis jõudis uus toidulisand ka Austraalia turule. Teadlased otsivad sõbralikule bakterile üha uusi kasutusalasid. 

Teaduspõhine test: mida tead depressioonist?

21.06.17 ... Märtsi alguses avaldatud Eesti tervisepoliitika analüüsi vahearuanne maalis sünge pildi – vaimsete probleemide osakaal liigub jõudsalt ülespoole. Toome näite – psüühikahäirete tõttu määrati püsiv töövõimetus 2015. aastal 2300 inimesele, kellest enamus olid alla 44-aastased.

Eestlanna arendab Šotimaal verehaigustega võitlemiseks erilist rakuravi

19.06.17 ... Eestlanna kaitses mainekas Edinburghi ülikoolis doktoritöö, millega arendab verehaigustega võitlemiseks personaalset rakuravi. Doktoritöö valmis koostöös Rotterdami Erasmus meditsiini keskusega ja Mari-Liis Kauts andis sellega suure panuse personaalse rakuravi arengusse. 

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

16.06.17 ... Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.