Tervis

Kunstlikud magusained tapavad vee-elustikku ja reostavad põhjavett

21.04.17 ... Viimase viie aastaga on plahvatuslikult kasvanud kunstlike magusainete levik looduses, näiteks põhjavees. Kuna magusainete lagunemisel tekkivad ained kahjustavad vetikaid ja putukaid, mis omakorda on toiduks kaladele, aitab inimeste tehismagusa isu kaude kaasa veeorganismide kahjustamisele.

Noorte vereplasma võib pidurdada vaimset allakäiku

20.04.17 ... Vastsündinute ja nooremas eas inimeste vereplasmas leiduv valk parandab vanade hiirte mälu ja vaimset võimekust. Teadlased loodavad, et sama valk aitab pidurdada ka inimeste vaimset allakäiku.

Mis on Mehhiko uuring, mille üle "Suud puhtaks" saates vaieldi?

20.04.17 ... Eilses "Suud puhtaks" otse-eetris läks Eesti toiduainetööstuse liidu juhataja Sirje Potisepa ja Tartu ülikooli lastehaiguste professori Vallo Tillmanni vahel tuliseks aruteluks, kas ja kuidas tõlgendada Mehhikos tehtud uuringust. Lahtiseks jäi seegi, kellel viimaks õigemad andmed olid. Vaatame lähemalt, millest uuring räägib ja kes kuidas seda tõlgendas.

Euroopa haiglates antakse beebidele sageli ohtlike abiainetega ravimeid

20.04.17 ... Euroopa vastsündinutele manustatakse sageli ravimeid, milles sisalduvad abiained võivad neile ohtlikud olla. Samas pole väikelastele kõrvaltoimeid põhjustada võivate abiainete kasutamine ravimis alati hädavajalik. 

Puuduvad geenid juhatavad uute ravimiteni

18.04.17 ... Sugulasabielude poolest tuntud pakistanlasi uurinud teadlased leidsid tuhatkond geeni, mille rivist välja löömine ei näi avaldavat tervisele nähtavat kahjulikku mõju. Puuduvad geenid aitavad paremini mõista erinevate geenide ülesandeid ja annavad vihjeid uute ravimite loomiseks.

Transrasvade piirangud vähendasid infarktiga haiglasse sattunute hulka

18.04.17 ... Piirkondades, kus transrasvade sisaldusele toiduainetes on seatud piirangud, on inimestel vähem infarkte ja insulte kui neil, kes elavad kohtades, kus transrasvade isaldust toiduainetes ei piirata.

Kui vana on hambavalu?

17.04.17 ... Inimesele, kes pole kundagi tundnud hambavalu, tundub teiste poolt kirjeldatu kui väljamõeldis. Hambavalu võib muuta elu talumatuks ning sundida isegi muidu tugevad mehed põlvili, kirjutab Tartu ülikooli Kliinikumi Lehes suu-, näo- ja lõualuukirurgia eriala arst-õppejõud Aili Tuhkanen. 

Geenmuundatud hiired aitavad gripiviiruse arengut prognoosida

11.04.17 ... Hiired tõttavad appi ehk saksa teadlased on aretanud geneetiliselt muundatud hiired, kelle peal on võimalik teatud määral ette ennustada, milliseks muundub gripiviiruse tüvi.

Varajane kokkupuude antibiootikumidega võib jätta ajju püsiva jälje

06.04.17 ... Kokkupuude antibiootikumidega enne ja vahetult pärast sündi võib kutsuda esile pikaajalisi muutusi käitumises ning ajukeemias, teatavad hiirepoegade emadele väikeses koguses penitsiliini manustanud teadlased.

Teadlased: pere peaks õpetama eakale digiühiskonnas pensionil olemist

05.04.17 ... Iga kahe aasta tagant küsitlevad Tallinna ülikooli (TLÜ) rahvastikuteadlased enam kui 6000 üle 50-aastast eesti elanikku. SHARE nime kandev eakateuuring tunneb praegu käimas olevas küsitluslaines huvi inimese lapsepõlve, töö ja lähisuhete vastu. Koos teiste riikide teadlastega otsitakse vastust küsimusele, miks pole Eestis kasvanud tervena elatud aastate arv. Kuid lahendamist vajab ka hoolduse ja digitehnoloogiatega toimet tulemise küsimus.

Gripp on nõudnud sel hooajal 43 inimese elu

05.04.17 ... Kui varasemate aastate gripisuremus on jäänud Eestis 20-22 surmajuhu juurde, siis sel hooajal on gripist tingitud tüsistuste tõttu surnud 43 inimest.

Uudne biomarker annab aimu, milliseks rinnavähk kujuneb

04.04.17 ... Kui mammograafiuuringus tuvastatakse naisel rinnas kasvaja, saadetakse ta pea alati operatsioonile ja/või kiiritusravisse. Seda igasugust tüüpi kasvajate puhul, ka nende puhul, mis tegelikult ei ole pahaloomulised ega vajaks seetõttu opereerimist.

Vesipiibutubaka kuumutamise viis kasvatab oluliselt suitsu tapvat mõju

04.04.17 ... Vesipiibus on võimalik tubakat kuumutada söetüki või elektrilise plaadi abil, kuid selgub, et just kuumutamise meetodi valikuga võib piibutarvitaja endale veel suuremat kahju teha.

Paastupäevik | kirjutab Rain: olen inimesena justkui tihenenud

01.04.17 ... Märts kannab Eesti rahvakalendris muu hulgas paastukuu nime. Ja kuna selle aasta paastuaeg algas täpselt 1. märtsil, siis ongi tänaseks terve esimene paastukuu mööda saanud. Neli nädalat ja mõned päevad peale on juba päris pikk aeg, et muutused võrreldes tavapärasega selgemalt välja joonistuks.

Kust leida uusi antibiootikume?

28.03.17 ... Hiljutise raporti kohaselt saab ainuüksi USA-s igal aastal rohkem kui kaks miljonit inimest ravimiresistentse bakteriaalse nakkuse ning nendest 23 000 juhtumit lõpevad patsiendi surmaga. Antibiootikumide liigse ja väära kasutamise vältimatu kaasnähtusene leviva ravimiresistentsuse vastu võitlemiseks tuleb teadlastel leida uusi antibiootikume ja ravivõimalusi.

Miks on vaja toita mikroorganisme meie kõhus?

28.03.17 ... Tallinna tehnikaülikooli keemia ja biotehnoloogia instituudi laboris uuritakse, kuidas on omavahel seotud kiudaineterikas toit, jämesoolebakterid ja inimese tervis. Ütlemine, et see, kes sa oled, sõltub paljuski sellest, mida sööd, peab täiesti paika!

TÜ teadlased lõid tõhusa vaktsiinikandidaadi ohtliku troopikahaiguse vastu

28.03.17 ... Troopilist päritolu ja Zika viiruse infektsioonist oluliselt raskemini kulgev Chikungunya viiruspalavik ei huvitanud kuni 2005. aastani kedagi. Siis toimus aga India ookeani saartel massiline nakatumine. Järgnesid ulatuslikud epideemiad Indias ja Sri Lankal, Kariibi mere saartel. 

Debatt vähi tekkepõhjuste üle tõotab taas hoogu koguda

24.03.17 ... Ligi kaks kolmandikku vähini viia võivatest mutatsioonidest tekivad DNA kopeerimise käigus tehtavate vigade tõttu, vihjab värske uuring.

Nutiseade diagnoosib sekunditega meeste viljatusprobleeme

23.03.17 ... Meeste spermakvaliteedi ja spermid arvukuse hindamine võib muutuda lähiaastatel oluliselt lihtsamaks. Uus nutitelefonil ja 3D-prinditaval liidesel põhinev seade tõestab, et kulukaid analüüse saab teha kodus 98 protsendini küündiva täpsusega.

Kopsud toodavad verd

23.03.17 ... Kopsud ei ole ainult hingamiseks. Neis tekib ka verd. Ameerika teadlased avastasid videomikroskoobiga elavat hiire kopsu vaadeldes, et just kopsudes tekib hiirel suurem osa tema vereringes ringlevatest vereliistakutest ehk trombotsüütidest, mille ülesanne on aidata verel vajadusel hüübida ja parandada veresoonte vigastusi.

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

22.03.17 ... Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Energiajoogi ja alkoholi koos tarbimine suurendab vigastuste saamise riski

21.03.17 ... On inimesi, kes tarbivad pidudel alkoholi koos energiajookidega või kes võtavad keha ergutamiseks energiajooki vahetult alkoholi tarbimise järel. Kuid kõrge kofeiinisisaldusega energiajoogid varjutavad alkoholi mõju ning nii suureneb oht sattuda õnnetustese, mis lõppevad vigastusega.

"Pealtnägija": platseebo parandab sporditulemusi ja tervist

16.03.17 ... Idee valuvaigistamiseks suhkrutableti neelamisest pole uus. Arstide ja teadlaste hoole all tehtud katsed näitavad nüüd, et platseebo parandab muu hulgas ka sporditulemusi ja leevendab Parkinsoni tõve sümptomeid.

Antibiootikumid võivad kahjustada väikelapse kopse

13.03.17 ... Antibiootikumidega liialdada ei tasu ja ka värskelt valminud teadusuuring võimaldab sedastada, et liiga suur kokkupuude nende arstimitega looteeas loob eeldusi kopsuhaiguste kujunemiseks.

Paastupäevik | kirjutab Rain: uni sügavam, katsumused ületatud… peaaegu

11.03.17 ... Poolteist nädalat paastu on selja taga. Esimese kümne päeva kokkuvõtteks võib tõdeda, et tänapäeval on paastumine vähemalt mitmekesise toidu kättesaadavuse poolest tõeliselt lihtne ja maitsev, kuid mitte kõige odavam tegevus.

Uuring: väikegi kehalise aktiivsuse kasv vähendab ärevust ja depressiooni

10.03.17 ... Kümnes Euroopa riigis tehtud uuringus, mille töörühma kuulus ka Tallinna ülikooli sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask, hinnati noorte kehalist aktiivsust ja selle seost vaimse tervisega. Uuringu tulemusel selgus, et juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv omab olulist positiivset mõju vaimsele tervisele, kusjuures olulisel kohal on mõõdukus.

Paastupäevik | kirjutab Allan: iga algus on raske ja konarlik

07.03.17 ... Eelmisel nädalal algas paastuaeg, mille puhul korraldab ERRi teadusportaal Novaator eksperimendi, kuidas kaks ERRi ajakirjanikku Rain Kooli ja Allan Rajavee 40-päevase katsumusega hakkama saavad. Oma esimeste päevade kohanemislugu jagab teiega katsealune Allan Rajavee, kelle jaoks on paast alanud üpris keerukalt.

Tartu viroloogid levitavad agaralt Zikat, tõhus ravimikandidaat on leitud

07.03.17 ... “Zika levitamises oleme maailmas praegu sääskede järel teisel kohal,” naerab Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits rahulolevalt, “teadusringkondades oleme arvatavasti lausa esimesed.”

Suitsetamine ajab kohvitama

06.03.17 ... Kes palju suitsetab, see joob tihtilugu ka rohkesti kohvi. See ei ole nii mitte tingimata lihtsalt harjumusest või komberuumist, vaid teadlased on nüüd leidnud suitsetamise ja kohvitamise vahel lausa geneetilise seose.

Aju saab õpetada valu ümber tõlgendama

05.03.17 ... Üks ajutreeningu viis, neurotagasiside, annab lootust, et on võimalik leevendada vähki põdenute kemoteraapiaga kaasneva närvikahjustuse sümptomeid ehk neuropaatiat.

Volkswageni pettus põhjustab Euroopas üle tuhande enneaegse surma

03.03.17 ... Kaks aastat tagasi jäi maailma suurim autotootja Volkswagen Group vahele seadmega, mis pettis ära heitgaasi nõuetele vastavust testiva laboritehnika. Teadlased leidsid, et Euroopas sureb selle tagajärjel ligikaudu 1200 inimest, kaotades kümme aastat oma elust.

Bakteritel põhinev kreem tõrjub ekseemi

02.03.17 ... Vähemalt kaks loomulikult inimese naha pinnal kasvavat bakteriliiki sünteesivad ravimresistentsete mikroobide tõrjumiseks sobivaid mikroobide vastaseid ühendeid. Teadlastel õnnestus kasulike bakteriga täiendatud kehakreemiga ohjata kroonilist ekseemi

Video: algas Novaatori seitsmenädalane paastueksperiment

01.03.17 ... Tuhkapäevast, mis langes tänavu märtsi algusesse, algab 40-päevane paast, mille on otsustanud kaasa teha ERR-i ajakirjanikud Allan Rajavee ja Rain Kooli. Rain ja Allan käisid paastueksperimendist rääkimas Raadio 2 päevakajasaates "Agenda".

Puu- ja köögivilja tasub süüa kümme portsjonit päevas

25.02.17 ... Kui küsimus on selles, mida järgmiseks põske pista, siis tervislik valik oleks kindlasti puu- või köögivili. Nüüd tuleb välja, et seda valikut sobiks teha isegi kaks korda sagedamini, kui meist on mõned seni piisavaks pidanud.

Kardioloog: Eesti inimesed on tervemad kui 99 aastat tagasi

24.02.17 ... Eesti inimesed on tänapäeval tervemad kui olid vabariigi algusaastail, ütles kardioloog Jaan Eha vabariigi aastapäeval ETV-le antud intervjuus.

Tänavune Ernst Jaaksoni stipendiumi laureaat on sporditeadlane Martin Mooses

23.02.17 ... Tartu ülikooli kergejõustiku didaktika lektorit Martin Moosest tunnustatakse 15 000 euro suuruse Ernst Jaaksoni stipendiumiga. Tartu ülikooli sihtasutus annab stipendiumi üle täna ülikooli aulas toimuval Eesti Vabariigi kontsertaktusel.

Eesti lapsed istuvad koolis ülemäära palju, teadlased pakuvad lahenduse

23.02.17 ... Kümme Tartu kooli on koos Tartu ülikooli liikumislaboriga kaasa tegemas Liikuma Kutsuva Kooli programmi. Kes mäletab kooliajast seda, et koridoris jooksmine on keelatud, on meeldivalt üllatunud, nähes kuidas praegu lapsi vahetundides jooksma, tantsima või suisa turnima meelitatakse.

Kas ööund on võimalik magada 40 minutiliste tsüklitena?

21.02.17 ... Soolopurjetajad, kes üksinda purjelaeva roolis ookeane ületavad, väidavad, et on. Ja selle tõestuseks teevad nad seda kuude kaupa. Kuidas mõjub tsükliline magamine inimese tervisele ja kas seda on ohutu harrastada ka igapäevaelus? Uneekspertide hinnangul on see ohtlik ja tervistkahjustav, kuid võimalik.

Peentolm põhjustab enneaegseid sünde

20.02.17 ... Ainuüksi 2010. aastal sai maailmas õhureostusega seostada vähemalt 2,7 miljonit enneaegset sündi.

"Vana" toit lühendab eluiga

19.02.17 ... Hallid juuksed, kortsud ja kiilaspäisus – märgid vananemisest on tihti kõigile näha. Suur osa elusorganisme surmani tõukavatest muutustest tekib aga silmale nähtamatul tasandil. Eluea pikkust võivad uue uurimuse kohaselt lühendada isegi toidus peituvad molekulaarsed kahjustused.

Teaduslikult disainitud paast vähendab ohtlike haiguste riski

17.02.17 ... Toitumises suuremaid muudatusi tegemata on võimalik langetada eluohtlike haiguste ohtu. Selleks tuleb kõigest iga paari kuu järel teha viiepäevane eriline dieet.

Treeningujärgne lihasvalu on ohumärk

15.02.17 ... Harjumatult koormavale treeningule või muule kehalisele tegevusele järgnev lihasvalu on keha sõnum, et vigastuste vältimiseks tuleks nüüd puhata.

Eesti teadlased tegid läbimurde papilloomiviiruse ravimite arenduses

10.02.17 ... Tartu ülikooli ja selle spin-off-ettevõtte Icosagen Cell Factory teadlased avastasid uudse viisi, mis võib oluliselt kiirendada inimese papilloomiviiruse vastase ravimi väljatöötamist. Uus rakuline seiresüsteemi aitab jälgida inimese papilloomiviiruse kasvu ja ravimite mõju viirusele, seda tutvustati teadusajakirjas PLOS Pathogens.

Prinditav mikrokiip diagnoosib haigusi vähem kui sendi eest

09.02.17 ... Haiguste diagnoosimiseks tuleb sageli arstidel teha analüüse, mis nõuab üksikute rakkude omaduste uurimist. See võib maksta halvimal juhul sadu eurosid. Stanfordi ülikooli teadlased esitlevad nüüd 20 minutiga prinditavat mikrokiipi, mille omahind jääb alla ühe sendi.

Biokeemik: kõik kiiret kaalulangetust lubavad dieedid on kahjulikud

08.02.17 ... Ükskõik, milline dieet, mis imekiiret kaalulangetust lubab, võib küll toimida, kuid pikas perspektiivis mõjub see tervisele kahjulikult, sest nii ränk muutus on organismile raske, rääkisTartu ülikooli meditsiinilise biokeemia professor, meditsiinidoktor Mihkel Zilmer. Ühtlasi vastab professor küsimustele kaalulangetusest, treenimisest ja taimetoitlusest.

Lahutus mõjub küpses eas naise tervisele hästi

07.02.17 ... Kui varasemad uuringud on toonud välja abielu või kooselu üldiselt positiivse mõju tervisele, siis värskest USA ülikoolide teadlaste uuringust selgub, et oma roll on mängida vanusel ning menopausi läbi teinud naiste tervisele mõjub lahkuminek hoopis positiivsena, abiellumisel on aga mõju kehakaalule ja alkoholitarbimisele.

Salmonella parandab ohvri söögiisu

01.02.17 ... Salmonelloosi tekitavad bakterid suudavad tõsta ohvrite söögiisu, näitavad hiirtega tehtud katsed. Teadlased loodavad, et seose lähem uurimine annab vihjeid ainevahetushäirete raviks ja aitab leida alternatiive antibiootikumravile.

Antibiootikum kiirendab bakterite paljunemist

01.02.17 ... Antibiootikumid on mõeldud bakterite tapmiseks, aga tuleb välja, et lisaks resistentsusele, mille paljud bakterid on antibiootikumide suhtes omandanud, võivad antibiootikumid bakterite paljunemisele lausa hoogu anda.

Ott Kiivikas: enda muutmine algab treenimisest

31.01.17 ... Tänases Vikerraadio saates ''Huvitaja'' rääkis kulturist Ott Kiivikas jõusaalispordist ja sellest, mida spordi harrastamisel silmas peaks pidama.

Alkoholireklaam tõesti tõukabki noori rohkem purjutama

31.01.17 ... Noored, kes puutuvad keskmisest rohkem kokku alkoholireklaamiga, purjutavad teistest rohkem ning õhutavad ka kaaslasi jooma, selgub värskest rahvusvahelisest ülevaateuuringust.
unustasid vaadata teadussaadet?