Tervis

Nahaarst: päikesekreemide peale lootma jääda ei saa

29.05.17 ... Soojade ilmade ja selge taeva mõjul on kannatada saanud juba ilmselt nii mõnegi eestlase hell nahk. Ainult päikesekreemide kaitsvale mõjule Ida-Tallinna keskhaigla nahaarst Pille Konno sõnul loota ei tohiks.

Haiguspäevade reform oli edukas, kuid kaotajaks on jälle madalapalgalised

29.05.17 ... Kaheksa aastat tagasi kehtima hakanud uus haiguspäevade hüvitamise kord on vähendanud haiguse tõttu töölt puudumisi kolmandiku võrra.

Suhe suhkru ja vähi vahel võib olla arvatust magusam

26.05.17 ... Texase ülikooli teadlased Dallases leidsid, et teatud tüüpi vähk on suhkrust sõltuvam kui teised. See võib tähendada uut suunda tulevastes ravivõimalustes, kus toitumisalaste muutustega võiks ehk olla võimalik vähi progresseerumist aeglustada.

Muusikafestivalil kõlari kõrval seismine mõjub kõrvale kui reaktiivlennuk

24.05.17 ... Mis oleks suvi ilma kontserdite või muusikafestivalideta? Teadustoimetus tahab, et vaatajad saaksid elamusi nautida ka pikemalt, niisiis uurisime Tallinna Ülikoolist, kuidas mürtsuvatest festivalidest tervete kõrvadega välja tulla.

Šerpadel aitab kõrgmäestikus elada eriline ainevahetus

23.05.17 ... Himaalaja mäestikus elavatel šerpadel on ainevahetus kohanenud kõrgmäestiku tingimustega ehk madala õhurõhu ja vähese hapnikuga.

Doktoritöö heidab valgust nanoosakeste mõjule inimese organismis

23.05.17 ... Tallinna ülikoolis kaitseb doktoritööd Tiina Titma, kes uuris erinevate biomolekulidega kaetud metalliliste nanoosakeste füsioloogilist mõju esmasel kokkupuutel imetaja, näiteks inimese organismiga.

Pokaal veini päevas tugevdab südant – nii must-valge see siiski pole

23.05.17 ... Paljud inimesed usuvad, et klaas veini õhtusöögi kõrvale või väike kogus mistahes alkoholi iga päev kaitseb neid südamehaiguste eest. Värskest teadusartiklist tuleb aga välja siiski muud: ükski uuring pole nii mustvalge, et taolist seost väita.

Zika viiruse plahvatusliku leviku taga võib olla üks geenimutatsioon

19.05.17 ... Viimase kümne aasta jooksul viiruse pärilikkusaines tekkinud mutatsioon võimaldas viirusel nakatada varasemast kergemini Zika viirust levitavaid sääski, mis võib selgitada, miks viiruse levik järsult kiirenes.

Akadeemiline loeng heitis vigastuste epideemiale kirurgi pilgu

18.05.17 ... Tartu ülikooli kirurgiliste haiguste professor Peep Talving rääkis inauguratsiooniloengul üleilmsest traumaatiliste vigastuste arengutest, ravivõimalustest ja tulevikuväljavaadetest.

Naharakkudest loodud veri leevendab tulevikus luuüdi nappust

18.05.17 ... Teadlased on suutnud pärast aastaid kestnud katsetusi muuta inimeste keharakud jagunemisvõimelisteks vererakkudeks. Saavutus võiks aidata kaugemas tulevikus leukeemia ja teiste verehäirete all kannatavaid patsiente, kellele pole suudetud leida luuüdidoonoreid.

Lähitulevik toob 3D-prinditud munasarjad

17.05.17 ... Keharakkudega täiendatud želatiinist munasarjad võimaldasid saada viljatutel emashiirtel terveid järeltulijaid. Uuringu taga olevad teadlased loodavad, et inimkatsetes jõutakse sama tulemuseni vähem kui kümne aastaga.  

Analüüs: suhkrumaks valimislubaduseks ei sobi

16.05.17 ... Rohke suhkru ja suhkrustatud jookide tarbimine rikub hambad ja viib ülekaalulisuse vahendusel mitmete krooniliste tervisehädadeni. Selles pole teadusuuringute alusel mingit kahtlust. Samuti võib oodata, et täiendava maksu mõjul väheneb suhkrujookide tarbimine. Järgmiste valimiste ajaks inimeste tervis selle arvelt aga oluliselt paraneda ei jõua, rõhutavad teadlased.

Madalast vaktsineerimisteadlikkusest võib kujuneda viitsütikuga pomm

16.05.17 ... Täiskasvanud eestlaste teadlikkus vaktsineerimisest on madal, märgivad arstid ja sotsiaalministeerium. Osalt ongi riiklik vaktsineerimiskava ning selle propageerimine laste ja alaealiste poole kaldu, kuid kuna vaktsineerimisandmed on veel enamasti paberil, on ka vaktsineerimisinfo võrdlemisi kättesaamatu.

Mitokonder toimetab palavikulises soojas

15.05.17 ... Inimese kehatemperatuur püsib tavaliselt 37 °C juures, kuid tuleb välja, et ka siis, kui palavikku ei ole, võib temperatuur raku sees tõusta ligi 50 °C'ni.

Ülevaateartikkel: jutt inimeste kehvast lõhnatajust on 19. sajandi müüt

12.05.17 ... Inimesed ei paiguta end liike lõhnataju järgi ritta pannes tavaliselt kuigi kõrgele kohale. Ajakirjas Science ilmunud ülevaateartiklist selgub aga, et inimeste kehva lõhnataju näol on tegu suuresti müüdiga ja tõenäoliselt on see sama hea kui suuremal osal teistel imetajatel.

Eestlaste geenihaiguste uurimine muutus paremaks. Kuidas nad seda tegid?

11.05.17 ... Tartu ülikooli Eesti geenivaramu doktorandid Mario Mitt ja Mart Kals, bioinformaatika ja genoomika teadur Priit Palta ning bioinformaatika vanemteadur Reedik Mägi on ambitsioonikad noorteadlased, kes viivad edasi varamu visiooni: teha igale geenidoonorile geenikaart, mis näitab, millised haigused võivad neid ohustada või millised ravimid neile ei sobi.

Uuring: ibuprofeen suurendab südameinfarkti riski juba esimese nädalaga

11.05.17 ... Väljaandes British Medical Journal avaldatud uuringu kohaselt võib käsimüügis olevate põletikust tingitud valu ja palavikku alandavate ravimite - näiteks ibuprofeeni - tarbimine suurendada südameinfarkti tõenäosust.

Uuring: Soomes on üha rohkem puuke ning nad kannavad ka uut nakkushaigust

11.05.17 ... Turu ülikoolis läbi viidud uuringu kohaselt on puugid levinud Soomes suuremale territooriumile kui seni arvati ning lisaks on puugid hakanud levitama ka kolmandat haigust peale borrelioosi ja puukentsefaliidi.

Teadusuuringute kokkuvõte: suhkrumaksu on uuritud enam kui 3000 artiklis

10.05.17 ... Eelmisel nädalal kirjutas Eesti Päevaleht suhkrumaksust. Muu hulgas mainiti, et sotsiaalministeerium tellis eelnõu suhkrumaksu mõjude kaardistamiseks, kuid ei ole nõus selle tulemusi avaldama. Kuna ERR Novaatori toimetajatele tundus taoline info kinni hoidmine veider, otsustasime teha oma ülevaate teadusuuringutest, mis on maailmas suhkrumaksu kohta tehtud.

Novaator ETVs: kui palju suhkrut sisaldab ketšup?

10.05.17 ... 10. mai „Novaator“ oli õige magus. Kas teadsite, et näiteks ketšup on üks magusamaid toiduaineid ning et suhkrut leidub ohtrasti ka leivas? ERRi teadustoimetajad tundsid huvi, kui palju on maailmas uuritud suhkrumaksu mõju ning ühtlasi rahuldasid oma uudishimu – kui palju lisasuhkrut sisaldavad toiduained, mida me tavaliselt soolase toiduna sööme?

Geenivaramu hakkab 17 aastat pärast sündi tagasisidet andma

10.05.17 ... Eesti geenivaramu on rahvuslik superteadusprojekt, kuhu koguti üle 52 000 inimese ehk viie protsendi Eesti elanikkonna geeniproovid. Nüüd – 17 aastat pärast idee sündi ja kohati okkalist teekonda – hakkab Eesti geenivaramu esimesena maailmas andma enda vere ja infoga panustanud inimestele andma personaalset tagasisidet.

Lapsepõlves kogetud kiusamine võib tulevikus tuua kaasa tervisehädasid

09.05.17 ... Lapsepõlves kogetud kiusamisel võib olla pikaajaline järelmõju, mis tõstab südame- ja veresoonkonna haiguste riski täiskasvanueas. Risk ähvardab ka kiusajaid.

Suhkrujoogid on kogu maailmas üha kättesaadavamad

08.05.17 ... Suhkrujoogid on Eestis praegu poliitilised päevakangelased, aga teema on üleilmne. Nüüd selgub Ameerika Vähiliidu äsja avaldatud uuringust, et suhkruga magustatud joogid on peaaegu kõikjal maailmas saanud inimestele üha kättesaadavamaks.

Nanosaaste tungib verre

08.05.17 ... Õhusaaste kahjulikkus on hästi teada. Nüüd on selle põhjused teada senisest paremini. Õhus hõljuvad nanoosakesed jõuavad üsna kergesti verre ja kogunevad veresoonte seinte juba varem kahjustatud kohtadesse.

Doktoritöö küsib: miks ühed narkomaanid haigestuvad HIV-sse ja teised mitte

07.05.17 ... Kas ja kuidas mõjutab narkootikumide süstimine narkomaani immuunsüsteemi rakke? Seda uuris Eveli Kallas, kes kaitses Tartu ülikoolis möödunud kuul arstiteaduse erialal doktorikraadi. 

Zika viirus võib USA-le tähendada enam kui miljardi dollari suurust kulu

05.05.17 ... USA poliitikakujundajad arutavad Zika viiruse võimalike majanduslike mõjude üle. Ajakirjas PLOS Neglected Tropical Diseases avaldatud mudeli alusel arvutati välja, et sõltuvalt sellest, kui laialdaselt viirus levib, võib see minna USA-le maksma 183 miljnist dolarist kuni 1,2 miljardi dollarini.

Diabeeti saab leevendada nutitelefoni ja valgustundlike rakkudega

04.05.17 ... Diabeedi kontrolli all hoidmine võib muutuda tulevikus kergemaks. Hiina teadlased näitavad, et valgustundlikuks muudetud insuliini tootvate rakkude tööd saab mõjutada nutitelefoni rakendusega. Kuigi esialgu tehti katseid hiirtega, saaks kasutada sarnast lahendust ka inimeste puhul.

Elektrood tuvastab, kas tita sai haiget

04.05.17 ... Titt nutab, aga miks? On tal kõht tühi või on ta saanud haiget? Kuniks imik rääkida ei oska, ei saa temalt seda ka küsida. Nüüd on briti teadlased leidnud võimaluse, kuidas aru saada, et titel on valus.

Vähkkasvajaga laste haigus ja keemiaravi mõjutab tervet peret

27.04.17 ... Kas vähkkasvaja ravi mõjutab haigestunud laste käitumist ja psüühikat? Kuidas see väljendub? Mis neid muutusi põhjustab? Need olid küsimused, mis kerkisid Kris Marii Jaansonil, kui ühel tema kolmest nooremast õest diagnoositi vähkkasvaja ja toona alla aastasel lapsel tuli läbi teha pikk keemiaravi. Ravi jooksul ja pärast ravi täheldas Kris Marii õe käitumises aspekte, mis teiste selle pere laste puhul silma ei olnud hakanud.

Kemikaalikokteil muudab kondid läbipaistvaks

27.04.17 ... Mõne aasta eest muutsid teadlased oskuslikult valitud kemikaalidega läbipaistvaks hiirte ajud ja neerud. Värske töö kohaselt saab samalaadse tehnikaga piiluda aga ka kontide sisemusse. Meetod võiks kiirendada luuhaiguste raviks kasutatavate ravimite väljatöötamist.

Kuidas avastati allergiad ja mis kasu meil nendest teadmistest praegu on?

25.04.17 ... Arusaam, et inimese veres peab leiduma molekul, mis on seotud allergiliste reaktsioonide tekkega ning mille kaudu võib allergia “üle kanduda” ühelt inimeselt teisele, tekkis juba 20. sajandi alguses, kirjutab Tartu Ülikooli allergoloogia-immunoloogia resident Maire Link tänavuse immunoloogia päeva lävel.

Kunstlikud magusained tapavad vee-elustikku ja reostavad põhjavett

21.04.17 ... Viimase viie aastaga on plahvatuslikult kasvanud kunstlike magusainete levik looduses, näiteks põhjavees. Kuna magusainete lagunemisel tekkivad ained kahjustavad vetikaid ja putukaid, mis omakorda on toiduks kaladele, aitab inimeste tehismagusa isu kaude kaasa veeorganismide kahjustamisele.

Noorte vereplasma võib pidurdada vaimset allakäiku

20.04.17 ... Vastsündinute ja nooremas eas inimeste vereplasmas leiduv valk parandab vanade hiirte mälu ja vaimset võimekust. Teadlased loodavad, et sama valk aitab pidurdada ka inimeste vaimset allakäiku.

Mis on Mehhiko uuring, mille üle "Suud puhtaks" saates vaieldi?

20.04.17 ... Eilses "Suud puhtaks" otse-eetris läks Eesti toiduainetööstuse liidu juhataja Sirje Potisepa ja Tartu ülikooli lastehaiguste professori Vallo Tillmanni vahel tuliseks aruteluks, kas ja kuidas tõlgendada Mehhikos tehtud uuringust. Lahtiseks jäi seegi, kellel viimaks õigemad andmed olid. Vaatame lähemalt, millest uuring räägib ja kes kuidas seda tõlgendas.

Euroopa haiglates antakse beebidele sageli ohtlike abiainetega ravimeid

20.04.17 ... Euroopa vastsündinutele manustatakse sageli ravimeid, milles sisalduvad abiained võivad neile ohtlikud olla. Samas pole väikelastele kõrvaltoimeid põhjustada võivate abiainete kasutamine ravimis alati hädavajalik. 

Puuduvad geenid juhatavad uute ravimiteni

18.04.17 ... Sugulasabielude poolest tuntud pakistanlasi uurinud teadlased leidsid tuhatkond geeni, mille rivist välja löömine ei näi avaldavat tervisele nähtavat kahjulikku mõju. Puuduvad geenid aitavad paremini mõista erinevate geenide ülesandeid ja annavad vihjeid uute ravimite loomiseks.

Transrasvade piirangud vähendasid infarktiga haiglasse sattunute hulka

18.04.17 ... Piirkondades, kus transrasvade sisaldusele toiduainetes on seatud piirangud, on inimestel vähem infarkte ja insulte kui neil, kes elavad kohtades, kus transrasvade isaldust toiduainetes ei piirata.

Kui vana on hambavalu?

17.04.17 ... Inimesele, kes pole kunagi tundnud hambavalu, tundub teiste poolt kirjeldatu kui väljamõeldis. Hambavalu võib muuta elu talumatuks ning sundida isegi muidu tugevad mehed põlvili, kirjutab Tartu ülikooli Kliinikumi Lehes suu-, näo- ja lõualuukirurgia eriala arst-õppejõud Aili Tuhkanen. 

Geenmuundatud hiired aitavad gripiviiruse arengut prognoosida

11.04.17 ... Hiired tõttavad appi ehk saksa teadlased on aretanud geneetiliselt muundatud hiired, kelle peal on võimalik teatud määral ette ennustada, milliseks muundub gripiviiruse tüvi.

Varajane kokkupuude antibiootikumidega võib jätta ajju püsiva jälje

06.04.17 ... Kokkupuude antibiootikumidega enne ja vahetult pärast sündi võib kutsuda esile pikaajalisi muutusi käitumises ning ajukeemias, teatavad hiirepoegade emadele väikeses koguses penitsiliini manustanud teadlased.

Teadlased: pere peaks õpetama eakale digiühiskonnas pensionil olemist

05.04.17 ... Iga kahe aasta tagant küsitlevad Tallinna ülikooli (TLÜ) rahvastikuteadlased enam kui 6000 üle 50-aastast eesti elanikku. SHARE nime kandev eakateuuring tunneb praegu käimas olevas küsitluslaines huvi inimese lapsepõlve, töö ja lähisuhete vastu. Koos teiste riikide teadlastega otsitakse vastust küsimusele, miks pole Eestis kasvanud tervena elatud aastate arv. Kuid lahendamist vajab ka hoolduse ja digitehnoloogiatega toimet tulemise küsimus.

Gripp on nõudnud sel hooajal 43 inimese elu

05.04.17 ... Kui varasemate aastate gripisuremus on jäänud Eestis 20-22 surmajuhu juurde, siis sel hooajal on gripist tingitud tüsistuste tõttu surnud 43 inimest.

Uudne biomarker annab aimu, milliseks rinnavähk kujuneb

04.04.17 ... Kui mammograafiuuringus tuvastatakse naisel rinnas kasvaja, saadetakse ta pea alati operatsioonile ja/või kiiritusravisse. Seda igasugust tüüpi kasvajate puhul, ka nende puhul, mis tegelikult ei ole pahaloomulised ega vajaks seetõttu opereerimist.

Vesipiibutubaka kuumutamise viis kasvatab oluliselt suitsu tapvat mõju

04.04.17 ... Vesipiibus on võimalik tubakat kuumutada söetüki või elektrilise plaadi abil, kuid selgub, et just kuumutamise meetodi valikuga võib piibutarvitaja endale veel suuremat kahju teha.

Paastupäevik | kirjutab Rain: olen inimesena justkui tihenenud

01.04.17 ... Märts kannab Eesti rahvakalendris muu hulgas paastukuu nime. Ja kuna selle aasta paastuaeg algas täpselt 1. märtsil, siis ongi tänaseks terve esimene paastukuu mööda saanud. Neli nädalat ja mõned päevad peale on juba päris pikk aeg, et muutused võrreldes tavapärasega selgemalt välja joonistuks.

Kust leida uusi antibiootikume?

28.03.17 ... Hiljutise raporti kohaselt saab ainuüksi USA-s igal aastal rohkem kui kaks miljonit inimest ravimiresistentse bakteriaalse nakkuse ning nendest 23 000 juhtumit lõpevad patsiendi surmaga. Antibiootikumide liigse ja väära kasutamise vältimatu kaasnähtusene leviva ravimiresistentsuse vastu võitlemiseks tuleb teadlastel leida uusi antibiootikume ja ravivõimalusi.

Miks on vaja toita mikroorganisme meie kõhus?

28.03.17 ... Tallinna tehnikaülikooli keemia ja biotehnoloogia instituudi laboris uuritakse, kuidas on omavahel seotud kiudaineterikas toit, jämesoolebakterid ja inimese tervis. Ütlemine, et see, kes sa oled, sõltub paljuski sellest, mida sööd, peab täiesti paika!

TÜ teadlased lõid tõhusa vaktsiinikandidaadi ohtliku troopikahaiguse vastu

28.03.17 ... Troopilist päritolu ja Zika viiruse infektsioonist oluliselt raskemini kulgev Chikungunya viiruspalavik ei huvitanud kuni 2005. aastani kedagi. Siis toimus aga India ookeani saartel massiline nakatumine. Järgnesid ulatuslikud epideemiad Indias ja Sri Lankal, Kariibi mere saartel. 

Debatt vähi tekkepõhjuste üle tõotab taas hoogu koguda

24.03.17 ... Ligi kaks kolmandikku vähini viia võivatest mutatsioonidest tekivad DNA kopeerimise käigus tehtavate vigade tõttu, vihjab värske uuring.

Nutiseade diagnoosib sekunditega meeste viljatusprobleeme

23.03.17 ... Meeste spermakvaliteedi ja spermid arvukuse hindamine võib muutuda lähiaastatel oluliselt lihtsamaks. Uus nutitelefonil ja 3D-prinditaval liidesel põhinev seade tõestab, et kulukaid analüüse saab teha kodus 98 protsendini küündiva täpsusega.