Uudised

Otse: täielik päikesevarjutus USA-s Uuendatud 18:30

21.08.17 ... Eesti aja järgi täna õhtul näeb Põhja-Ameerikas üle hulga aja täielikku päikesevarjutust. Kellel järgneva poole päeva jooksul USA-sse sõitmiseks raha või aega napib, võib vaatemängust osa saada ERR Novaatori vahendusel.

Musta auku langev tume aine annab kosmilisi sähvatusi

21.08.17 ... Musta auku langev tume aine võib olla mõnede lühiajaliste raadiokiirgussähvatuste allikas. Need mõistatuslikud raadiolainepahvakud kanduvad meieni miljardite valgusaastate kauguselt ja ega keegi täpselt ei tea, kuidas nad tekivad.

Eneseabi ja esoteerikaga tegelevad ettevõtted teenivad kuuekohalist kasumit

21.08.17 ... Holistiline treening – 2665 eurot, teadliku muutuse kunsti kursus ettevõtjatele – 490 eurot, rohelisest aventuriinist Buddha-kujuline väeese – 345 eurot. Need on mõned tooted-teenused Eesti kõige kasumlikumatest eneseabikoolitusi ja esoteerikakaupasid pakkuvatest ettevõtetest. Selle raha eest lubatakse muu hulgas “õpetust inimeste energiaväljast ja tšakratest”, “õpetada eristama oma sisemaailmas toimuvaid protsesse” ja “püüda informatsiooni läbi meie eeterkeha”. Ja inimesed maksavad, sest viimastel aastatel on selliste ettevõtete kasum hüppeliselt kasvanud, tuues parimatel juhtudel sisse sadu tuhandeid eurosid.

Engelbrecht teadusrahast: Eestis käib ringi projektitont

19.08.17 ... Kas viimaste aastate tendents teadusasutusi vägisi liita ja kokku pressida on süsteemi elujõulisusele kasuks või kahjuks tulnud? Akadeemik Jüri Engelbrecht leiab, et olukord võiks palju parem olla.

Veebidokk: elu eluaegse närvihaigusega

19.08.17 ... Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Lindude pesakast on aiapidaja liitlane võitluses kahjuritega

18.08.17 ... Hiljuti Tartu ülikooli zooloogide avaldatud video must-kärbsenäpi pesakastist annab elavalt aimu, millised on need putukate ja potentsiaalsete kahjurite kogused, mis linnupoegadele agarate vanemate poolt sisse söödetakse. Kui tõhus selline biorelv igapäevases aiapidamises tegelikult on? Vastab video autor, Tartu ülikooli linnuökoloogia teadur, Marko Mägi.

Probiootikum aitab ennetada imikutel eluohtlike põletike teket

18.08.17 ... Imikute soolestikku õigel ajal õigete bakteritega täiendades on võimalik ennetada eluohtliku tervet keha haarava põletiku teket, näitab tuhandeid vastsündinuid haaranud katse. Uuring viitab, et probiootikumid võivad kohati tõesti tervist tugevdada. Samas näib sõltuvat kõik kasutatavast bakteritüvest.

Ekvaatoriaaljää parandab väljavaateid Marsilt elu leidmiseks

18.08.17 ... Marssi uurivad teadlased leidsid planeedi ekvaatori lähistel jälgi vahetult selle pinna all laiuvatest liustikest. Tähelepanek turgutab astrobioloogide lootust leida Marsilt elu ja võib mõjutada kosmosefanattide plaane luua planeedil isemajandav koloonia. Kliimateadlastele valmistab aga nende olemasolu selgitamine vähemalt esialgu parajat peavalu.

Uudne meetod kasutab maohaavade raviks mullimootorit

18.08.17 ... Selleks, et ravim paremini raviks, on teinekord tarvis talle juurde anda veidi vurtsu. Nüüd ongi Ameerika teadlased välja töötanud uudse ravimi kohaletoimetamise viisi, kus väikesed ravimit sisaldavad kerakesed liiguvad patsiendi kõhus ringi mullimootori abil.

Meediauurija 5 soovitust Jänku-Jussi paroodiate taolise sisuga toimimiseks

18.08.17 ... Noored ei loo parodeerivat sisu peamiselt raha teenimise eesmärgil, vaid soovist saada eakaaslaste tähelepanu, heakskiitu või ärritust, leiab Tartu ülikooli sotsiaalmeedia lektor Maria Murumaa-Mengel. See muudab omakorda keerulisemaks taolise sisuga ilmnevate probleemide ennetamise ja lahendamise.

ERR.ee veebidokkide sari: seitse vaadet ravikindlustusele

18.08.17 ... Haigekassa saab veerandsaja aastaseks. ERR.ee küsis läbi seitsme videoloo, kas ja kuidas on ravikindlustusest Eesti inimestele kasu olnud. Sestap palusime oma lugu jagada seitsmel tavalisel inimesel üle Eesti. Nad on meditsiinitöötajad, pereemad, pensioniealised ja noored, kes on seisnud või seisavad siiani silmitsi mõne raske haigusega.

Alternatiivmeditsiiniga piirdumine kasvatab vähihaigete suremust kordades

17.08.17 ... Vähi vastu alternatiivmeditsiinist abi otsivate inimeste suremusrisk ületab tavameditsiiniga piirduvate patsientide suremust kohati enam kui viis korda, viitab värske uuring. Tulemuste kohaselt puudub kasutatavatel ravivõtetel sageli soovitud mõju või on need organismile otseselt kahjulikud.

Tartu ülikool tõusis maailma ülikoolide edetabelis järgmise saja hulka

17.08.17 ... Möödunud aastal esmakordselt kuulsasse Academic Ranking of World Universities (ARWU) ehk Shanghai edetabelisse pääsenud Tartu ülikool (TÜ) kerkis tänavu edetabelis kohtadele 301-400.

Maakera lumepallistumine tõukas loomade arengu käima

17.08.17 ... Kuidas on juhtunud, et Maa peal elavad loomad, nende seas ka meie, inimesed? Millised ootamatud kokkusattumused on loonud soodsad tingimused nõnda keerukate olendite kujunemiseks? Rühm teadlasi eesotsas Jochen Brocksi ja Amber Jarrettiga Austraalia rahvusülikoolist väidab, et on jõudnud nende põhjapanevate küsimuste lahendamisele tähtsa sammu võrra lähemale.  

Üksildus võib tappa sama agaralt kui sigaretid või ülekaal

16.08.17 ... Inimesed on sotsiaalsed elukad. Kümneid tuhandeid aastaid oli ellujäämise üheks pandiks just inimeste omavaheline koostöö. Ühe populaarse hüpotees kohaselt aitas seda kannustada sotsiaalsuhete vastand – üksildus ja sellega seonduv ebamugavustunne. Mündi teisi küljena võib üksildus ja sotsiaalne isolatsioon tappa tänapäeval inimesi sama tõhusalt kui suitsetamise või rasvumise kõrvalmõjud.

Uuring: miks "Rakett 69" võib olla nakkav

16.08.17 ... Teaduslikku mõtteviisi populariseeriv saade „Rakett 69“ on toonud Eestisse mõisted raketipõlvkond, rakettlased, raketi-poiss jt. USAs tehtud värske uuring, mis küll ei analüüsinud seda saadet, ütleb, et teadus on nakkav, kui on teaduslikult nakatavad klassikaaslased.

Energiasäästlik renoveerimine tasub ära, järgida tuleb aga selgeid reegleid

16.08.17 ... Korterelamute energiasäästlikuks renoveerimine kogub Eestis hoogu. Korteriühistuid on toetatud seejuures KredExi vahendusel juba üle kümne aasta. Vähem on teada tõsiasi, et vastavate toetusmeetmete kujundamisse on kaasatud ka teadlased.

Antarktise jää alt leiti sadakond vulkaani

16.08.17 ... Antarktise jääkilbi alt on avastatud ligi sada vulkaani. Või vähemalt on need koonusjad pinnavormid teadlaste hinnangul üsna tõenäoliselt vulkaanid.

"Tervislik" ülekaal kergitab südamehaiguste riski

15.08.17 ... Muude tervisenäitajate poolest tervete, kuid kergelt ülekaaluliste inimeste risk haigestuda südamehaigusse on normaalkaalus olevatest inimestest enam kui neljandiku võrra kõrgem. Uurimuse autorid näevad täelepanekut järjekordsena märgina, et nn tervisliku ülekaalu näol on tegu pigem müüdi kui tegelikkusega.

Kevadised suurveed saabuvad Baltimaades pea kuu aega varem

15.08.17 ... Kevadised suurveed saabuvad Baltimaades ja Euroopa kirdeosas viimase 40 aasta jooksul toimunud kliimamuutuste tõttu pea kuu aega varem, viitavad 38 riigis tehtud mõõtmised.

YouTube võimaldab ka linnuteadust teha

15.08.17 ... Mitmete väljaspool Põhja-Ameerikat ja Euroopat levinud õgijaliikide (Lanius sp.) ökoloogia ning bioloogia kohta on teada väga vähe ja just interneti avarustes võib leiduda väärtuslik info lünkade täitmiseks. Näiteks õgijate tava torgata saak oksa või oga otsa paelub sageli juhuslike möödujate tähelepanu, kes selle videoklipina salvestavad ning sotsiaalmeediasse laevad.

Neonikotinoidid ähvardavad hävitada kimalased

15.08.17 ... Põllutaimede putukkahjurite vastu kasutatavad ained neonikotinoidid ei ohusta mitte ainult kodumesilasi, vaid ka metsmesilasi ehk kimalasi. Kanada ja Briti teadlaste väitel võib maailmas laialt kasutatav neonikotinoid tiametoksaam vähendada veerandi võrra võimalust, et emakimalane hakkab munele ja loob koloonia.

Mootorrattaga müristamise eest saab karistada küll – aga ennekõike teoorias

15.08.17 ... Olgugi et liiklusseadus sätestab selgelt, kuidas tuleb karistada mootorratturit, kelle sõiduk teeb lubatust rohkem müra, ei saa tegelikkuses selliseid juhte vastutusele võtta, sest politseil puuduvad rikkumise tõendamiseks mõõteseadmed. Isegi kui politsei sõiduki kontrollimiseks kinni peab ja tehnilistele nõuetele mittevastavuse tõttu korduvülevaatusele saadab, saab juht selle ülevaatuse ajaks kiirelt jälle nõuetele vastavaks muuta.

Video: Rootsi mees filmis haruldast valget põtra

14.08.17 ... Rootsis Värmlandi läänis Eda vallas õnnestus kohalikul elanikul Hans Nilssonil eelmisel nädalal metsas jalutades märgata haruldast valget põtra ning looma ka filmida. Video "muinasjutulisest" põdrast levis internetis kulutulena.

Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

14.08.17 ... DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

Kuu magnetväli oli arvatust püsivam

14.08.17 ... Ameerika teadlased väidavad, et Kuu kunagine magnetväli püsis vähemalt miljard aastat kauem, kui seni arvatud.

Saksa meedia: erinevalt Eestist kestab Saksamaa koolides "kriidiajastu"

13.08.17 ... Bremeni päevaleht Weser-Kurier kirjutab enda võrguväljaandes, et kui Eesti koolides algab töö tahvelarvutitega juba esimeses klassis, siis Saksamaal kestab jätkuvalt kriidiajastu.

Ülikoolid pole suutnud oma teadmisi ministeeriumiteni viia

12.08.17 ... Teadusuuringute rakendamine poliitikas on natuke nagu muna ja kana küsimus. Nii sotsiaalminister Jevgeni Ossinovski kui ka mõttekoja Praxis analüütik Jane Matt tõdesid, et teadlased pole palju teinud selleks, et nende uuringutulemused oleksid sisendiks loodavatele poliitikatele. Samas märkis kultuuri- ja teadusajaloolane Aro Velmet, et akadeemia peab alati säilitama oma sõltumatuse.

Teadusdoktorid: tunneme, et ühiskond ei väärtusta meid piisavalt

12.08.17 ... Kui muus maailmas on doktorikraad ühiskonnas austatud ja tähtsal kohal, siis Eestis paistab, et avalikkus isegi ei märka, millist kasu selle kraadiga inimesed ühiskonnale anda võiks, märgiti Arvamusfestivali teadusalal toimunud ingliskeelses arutelus.

Virtuaalruumis ei saa kehtida reaalse maailma reeglid

12.08.17 ... Arvamusfestivali arutelul "Kust jookseb virtuaalse ja reaalse maailma piir?" leidsid osalejad, et virtuaalruumi ei saa reguleerida päris maailma moraali- ja seadusnormide alusel, kuna see võtaks kasutajatelt motivatsiooni virutaalruumi külastada.

HIV kaoks Eestist ühe inimpõlvega, kuid inimesed pole laborihiired

12.08.17 ... Tänapäevane meditsiin on Eestis epideemiaks muutunud HI-viiruse ravis nii kaugele arenenud, et rakubioloog Rein Sikuti hinnangul oleks kogu haigus võimalik maailmast ühe inimpõlve jooksul täiesti kaotada. Paraku pole inimesed laborihiired ning Eestis on HIV muutumas süstivate narkomaanide haigusest üha enam tavaliste keskealiste pereinimeste tõveks, selgus arvamusfestivali arutelul.

Troopikametsade raie on igipõline tava

12.08.17 ... Troopikametsad, mille kiire maharaiumine teeb paljusid murelikuks, ei ole tegelikult ka varem olnud inimtegevusest sugugi nii puutumatud, kui on üldiselt arvatud. Inglise, Saksa ja Prantsuse teadlased väidavad, et inimesed on maailma troopikametsade käekäiku mõjutanud juba vähemalt 45 000 aastat.

IT ei lahenda tööstus 4.0 probleemi ettevõtete eest ära

11.08.17 ... Maailma juhtivates tööstusriikides on alanud neljas tehnikarevolutsioon, n-ö tööstus 4.0, mis tähendab, et tootmise digitaliseerimisega saavutatakse tootlikkuse hüppeline kasv. See aga ei tule nii lihtsalt, nagu selgus Arvamusfestivali teadusala arutelust "Neljas tehnikarevolutsioon – kas Eesti on rongist maha jäänud?".

Hallutsinatsioone võib tekitada aju ennustusmasina rike

11.08.17 ... Kui ma ei saa oma meeli alati usaldada, siis kuidas saan ma eristada illusioone reaalsusest? Häiriva küsimuse esitas juba 300 aasta eest prantsuse filosoof René Descartes. Värske töö vihjab, et selles mängib võtmerolli aju võime seada oma uskumusi ja ootusi pidevalt kahtluse alla. Meelepetete ja hallutsinatsioonide näol võib olla tegu häiretega selleks kasutatava masinavärgi töös.

Lähiöödel saabub perseiidide tähesaju tipphetk

11.08.17 ... Perseiidide meteoorivool saavutab oma maksimaalse tugevuse laupäeva õhtul. Kuigi langevate tähtede märkamist muudab sel aastal raskemaks ere vanakuu, võib näha tunnis soodsatel tingimustel ligikaudu 40–50 meteoori.

Hemofiilia on ravitav, kuid ravi kvaliteet on kalliduse tõttu ebaühtlane

11.08.17 ... Hemofiilia on üks veritsustõbedest, keda enamus meist mäletab ajaloo tunnist kui Euroopa kuninglikes perekondades ringi liikunud ja surma toonud haigust. Vere hüübimisfaktorite puudust on juba mõned aastakümned võimalik meditsiiniliselt kompenseerida – sellegipoolest on haigus endiselt problemaatiline. Tartu ülikooli külastas Oxfordi ülikooli Hemofiiliakeskuse juht, professor Paul Giangrande, andmaks oma hinnangut olukorrale Eestis.

Hiljutised soojarekordid on tõenäoliselt inimtekkelised

11.08.17 ... Ameerika ja Saksa teadlaste väitel on väga ebatõenäoline, et kliimamuutuse üheks põhjuseks ei ole inimtegevus.

Nüüdisinimesed jõudsid Kagu-Aasiasse arvatust tuhandeid aastaid varem

10.08.17 ... "Ta nimetas seda kohta Lida Ajeriks. Kõlab meeldejäävalt, eks pole? Kuid kohalikus keeles tähendab see "vesikeelt". Tead, kui paljusid koopaid nad seal niimoodi nimetavad?" küsis Macquarie ülikooli paleontoloog Kira Westaway retooriliselt. Mõnikord tähendab suurte loodusteadlaste jälgedes käimine sõna otseses mõttes päevade kaupa džunglites trampimist. Teisalt aitab see lahendada aeg-ajalt enam kui 120 aasta vanuseid mõistatusi.

Atmofääriteadlane selgitab, kuidas tekkis Lõuna-Soome pilvedesse auk

10.08.17 ... Eile levisid sotsiaalmeedias teated kummalisest Lõuna-Soome kohal laiuvasse pilvkattesse ilmunud august. Kui kõmu- ja ühismeedias tehti – nagu tavaks – peeneid vihjeid tulnukatele, kinnitas atmosfääriteadlane Jüri Kamenik, et tegu on tavapärase atmosfäärinähtusega. Möödunud aastal pälvis pilvelumestust kujutav foto isegi ajakirja Eesti Loodus auhinna.

Mis "salakeeles" suhtlevate Facebooki arvutitega tegelikult juhtus?

10.08.17 ... “Tehisintellekt, ise mõtlevad ja inimesest sõltumatult otsuseid tegevad arvutid ning piiramatu õppimisvõime” – kõlab kui maailmalõpu stsenaarium, kuigi tegemist on vaid arvutiteadlaste igapäevatööga. Kas me suudame kontrolli omada superintelligentse arvuti üle? Kas me teeme veebis suheldes vahet, kes on inimene ja kes arvuti? Ning miks ei oska LHV panga virtuaalne kasutajatugi Uku vastata kõikidele küsimustele? – uurime teadlastelt endilt.

Mesilane tunneb nulli

10.08.17 ... Mõnikord öeldakse, et null ei ole number, aga tegelikult on see ikka nii number kui ka arv, ja seda teab ausalt öelda iga mesilanegi. Nii võib vähemalt väita Austraalia teadlaste uuringu põhjal, millest kõneles selle juht Scarlett Howard Kuninglikust Melbourne'i Tehnikainstituudist Lissabonis toimunud loomapsühholoogide konverentsil.

Lähis-Ida ähvardab vaimsete häirete epideemia

10.08.17 ... Sõda austab haruharva lahinguvälja piire. Käsikäes Lähis-Idas otsese sõjategevuse tõttu hukkunute arvuga on kasvanud hüppeliselt enesetappude hulk ning välditavate krooniliste haiguste ja vaimsete häirete esinemissagedus, näitab uus raport. "Kadunud sugupõlvest" on saamas sada aastat pärast esimese maailmasõja lõppu taas paratamatu reaalsus.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat Uuendatud 18:27

09.08.17 ... Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Madis Tilga: majandusarengu järgmine laine – biomajanduse uus tulemine

09.08.17 ... Meie ümber on palju väärtuslikku ressurssi, mida me kas väärkasutame, alakasutame või mida pole üldse märganud. Maakera ressursside ammendumise peamine põhjus on raiskav tarbimine. Seega on justkui natuke meie kõigi asi, et leiaksime loodusressurssidele parima kasutuse, kirjutab Madis Tilga oma arvamusloos.

Uuring: biogaasijaamad võivad aidata takistada superbakterite teket

09.08.17 ... Tartu ülikooli keskkonnatehnoloogia doktorant Kärt Kanger uurib antibiootikumresistentsust inimesega seotud keskkondades näiteks nagu reoveepuhastus- või biogaasijaamades.

EBSi uuring: tööandjad ootavad koolitamisest palju, kuid ei mõõda tulemusi

09.08.17 ... Kui mõni Eesti ettevõte, avaliku või kolmanda sektori asutus saadab oma töötaja koolitusele, siis jääb omandatud teadmine väga suure tõenäosusega ainult selle inimese teada. Ta ei jaga seda oma kolleegidega ega pruugi isegi kasutada igapäevatöös tulemuste parandamiseks. Nii selgus Estonian Business Schooli (EBS) tehtud uuringust, mille tulemustest rääkis EBSi professor Tiit Elenurm.

Geenimuundus noorendab hiire ajutegevust

09.08.17 ... Vanemas eas kipub ajutegevus paindlikkust kaotama. Nõrgenevad õpivõime, mälu ja kohastumusvalmidus.

Animatsioon: geneetika selgitab, kust on pärit eestlaste esiisad

08.08.17 ... Erinevaid teadusuuringuid lugedes on võimalik kokku seada pilt sellest, kust on pärit meie esivanemad. Kogutud info põhjal pani Ajalugu Oskariga kokku animatsiooni, mis seletab väga lihtsalt ja selgelt, kust on pärit eestlaste esivanemad.

Isegi ateistid peavad oma kaasmõtlejaid usklikest amoraalsemateks

08.08.17 ... Ateistid on ebamoraalsed ja neid ei saa usaldada. Nii arvavad 13 eriilmelises ühiskonnas tehtud uuringu põhjal isegi ateistid ise. Tulemused viitavad, et ateistide suhtes tuntavad eelarvamused on paljudes maailma riikides sügavalt ühiskonda juurdunud.

Psühholoog: haridus suunaku mõnna-mõnna põlvkond ka vastikuid töid tegema

08.08.17 ... Vahetab tihti töökohti, pelgab rutiini ja tahab paindlikkust – need on mõned elemendid, mis iseloomustavad kaasaja noort tööturule astujat. Aga pakutav on üksjagu teistsugune, sest nagu kirjeldavad noortega tegelevad karjäärispetsialistid, pole tööturg selliste noorte jaoks veel päriselt küps. Samal ajal küsib hariduspsühholoog, mida saab ära teha üldharidus, et tuua noored ametite juurde, mis ei ole nii mõnusad – või on suisa vastikud.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.