Uudised

Nutiseade diagnoosib sekunditega meeste viljatusprobleeme

23.03.17 ... Meeste spermakvaliteedi ja spermid arvukuse hindamine võib muutuda lähiaastatel oluliselt lihtsamaks. Uus nutitelefonil ja 3D-prinditaval liidesel põhinev seade tõestab, et kulukaid analüüse saab teha kodus 98 protsendini küündiva täpsusega.

Tartu ülikool tunnustab Skytte medaliga Katri Raiki

23.03.17 ... Reedel tähistab Tartu ülikool Skytte päeva ning TÜ rektor Volli Kalm annab Sisekaitseakadeemia rektorile, Tartu ülikooli Narva kolledži endisele direktorile Katri Raikile üle Skytte medali. Medaliga tunnustatakse Katri Raiki missioonitundest kantud tegevust Eesti hariduse lõimimisel ja õpetajakoolituse arendamisel, rahvusülikooli positsiooni kindlustamisel Narvas ning Eesti kõrghariduse rahvusvahelistumisel.  

Kopsud toodavad verd

23.03.17 ... Kopsud ei ole ainult hingamiseks. Neis tekib ka verd. Ameerika teadlased avastasid videomikroskoobiga elavat hiire kopsu vaadeldes, et just kopsudes tekib hiirel suurem osa tema vereringes ringlevatest vereliistakutest ehk trombotsüütidest, mille ülesanne on aidata verel vajadusel hüübida ja parandada veresoonte vigastusi.

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

22.03.17 ... Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Järsk üleminek suveajale häirib koduloomi

22.03.17 ... Eesti maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi dotsendi Piret Kalmuse sõnul mõjutab kellaaja muutmine eelkõige neid loomi, kelle argirutiin sõltub inimesest enim.

Tartu teadlastel õnnestus mõjutada valetamise tuvastamist

22.03.17 ... „Peaaegu kõiki ja kõigest on võimalik püüda petta, lihtsalt küsimus on selles, kui edukas see on,“ ütleb Talis Bachmann, Tartu ülikooli kognitiiv- ja õiguspsühholoogia professor. Tema juhitavas laboris tehtud uuringust selgub, et aju kunstlikult mõjutades on võimalik maha suruda seni usaldusväärseimaks peetav marker valetamisest.

Muutused Eestis ja maailmas on jätnud jälje inimeste väärtustesse

22.03.17 ... Eesti elanike väärtused on viimase 12 aasta jooksul jäänud üldjoontes samaks, kuid just viimastel aastatel on märgata mitut olulist muutust, mis seotud riigi julgeoleku ja rahuga maailmas.

WMO: maailma kimbutavad jätkuvalt äärmuslikud ilmaolud

22.03.17 ... Möödunud aasta läks ajalukku rekordilise õhutemperatuuri, erakordselt väikese merejää ulatuse ning enneolematult kiire süsinikdioksiidi suhtelise sisalduse tõusuga, näitab Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni raport. Aastat vürtsitasid mitmed äärmuslikud ilmaolud.

Uus-Meremaa papagoid nakatavad üksteist mänguhimuga

22.03.17 ... Uus-Meremaa mägedes elavad keapapagoid toovad kuuldavale kaaslasi mängutujju viivaid häälitsusi. Tegu on esimese linnuliigiga, kelle seas on täheldatud emotsioonide levikut ühelt isendilt teisele.

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

22.03.17 ... Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Päike paneb komeedi tuuma rahutult liikuma

22.03.17 ... Komeedi elu ei ole rahulik kulg maailmaruumis. Selle tuumas toimuvatest suurtest liikumistest on nüüd lähemaid teateid toonud komeedi 67P/Tšurjumov–Gerassimenko näitel Euroopa Kosmoseagentuuri kosmosesond Rosetta.

Analüüs: teaduskirjandus on kiivas, kriisist pole mõtet rääkida

21.03.17 ... Kuigi teoorias peaks teadus pakkuma maailmast moonutamata pilti, pole oma tööde avaldamisel teadlastel kallutatusest pääsu, näitab tuhandeid uurimusi koondav analüüs. Tööst nähtub, et probleemidest ollakse samas teadlikud, mis avab võimaluse nende mõju vähendamiseks.

Webinar: privaatsus ja eetika infoühiskonnas

21.03.17 ... Täna toimus Tartu ülikooli infoühiskonna keskuse webinar. Sel korral oli teemaks privaatsus ja eetika infoühiskonnas. 

Tasmaania kuradid võitlevad vähiga

21.03.17 ... Vaid Austraalia külje all Tasmaania saarel elav kukkurkurat on maailma suurim lihatoiduline kukkurloom. Kurikuulsa "kurja kuradi" on tähelepanu keskpunkti taas tirinud hoopis nukker asjaolu, et loomad võitlevad igapäevaselt vähiga - ja mitte lihtsalt vähkkasvajatega, vaid hammustuste teel nakkava vähi vormiga. Tartu ülikooli doktorant, Triin Tekko, läks loomakesele appi.

Energiatootjate süsinikuheitmete maht ei kasva

21.03.17 ... Maailma energiasektori süsinikdioksiidiheitmete hulk ei kasvanud mullu kolmandat aastat järjest.

Loe, kuidas Tartu ülikooli rektorikandidaadid teadustööd arendaksid

21.03.17 ... Järgmisel neljapäeval, 30. märtsil selgub, kas Tartu ülikooli rektorina jätkab praegune rektor, rakendusgeoloogia professor Volli Kalm või ülikooli asub juhtima tema vastaskandidaat, Tartu ülikooli eetikakeskuse juhataja ja humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, praktilise filosoofia professor Margit Sutrop.

Energiajoogi ja alkoholi koos tarbimine suurendab vigastuste saamise riski

21.03.17 ... On inimesi, kes tarbivad pidudel alkoholi koos energiajookidega või kes võtavad keha ergutamiseks energiajooki vahetult alkoholi tarbimise järel. Kuid kõrge kofeiinisisaldusega energiajoogid varjutavad alkoholi mõju ning nii suureneb oht sattuda õnnetustese, mis lõppevad vigastusega.

Algas kevad

20.03.17 ... Hoolimata sellest, kas akna taga paistis parasjagu Päike, sadas vihma või langes lund, algas esmaspäeval, 20. märtsil kell 12.29 Eestis astronoomiline kevad.

Kõigil suurtel Neptuuni-tagustel taevakehadel on oma kuu

20.03.17 ... Igaühel oma kuu. Nii võib öelda nüüd kõigi teadaolevate Neptuuni-taguste enam kui 1000-kilomeetrise läbimõõduga Päikesesüsteemi taevakehade kohta.

Õuesmäng edendab keskkonnateadlikkust

20.03.17 ... Tundub, et tänapäeval mängivad lapsed vähem õues kui endistel aegadel, mil polnud elektroonikaseadmed veel sedavõrd meeliköitvad kui nüüd. Kuid selgub, et sellest võib kõige muu kõrval kahju olla ka keskkonnakaitse seisukohalt.

Kuidas nugis Kalamajas vannituppa sai? "Osoon" ajas linnaloomade jälgi

18.03.17 ... Paljud linnud on kohastunud eluks inimese läheduses. Mis saab olla meeldivam, kui ärgata linnakorteris linnulauluga? Aga kuidas reageerite, kui teid võtab hommikul vannitoas vastu nugis? “Osoon” uuris, miks metsloomad kolivad linna.

Kliima vormib meie nina

18.03.17 ... Inimese nina suurus ja kuju pole lihtsalt juhus, vaid tuleneb evolutsioonist. Teadlased uurisid, miks teatud piirkondades on parem elada suure või väikse ninaga.

Reisijad jätavad Läänemere laevadele maha tohutu hulga jäätmeid

18.03.17 ... Läänemerel seilavad reisilaevad on tohutud ujuvad linnad, oma autoparkla, kaubanduskeskuste, restoranide ja hotelliga. Tallinki laev Baltic Queen mahutab 2800 reisijat, kes kõik siin pidutsevad, söövad, joovad ja veedavad oma öö. “Osoon” uurib aga kuhu liiguvad laeval tekitatud jäätmed.

Loimurid muudavad end põua trotsimiseks klaasjaks

17.03.17 ... Muu hulgas keetmist, külmutamist, äärmuslikku rõhku ja kiirgust taluvatel loimuritel aitavad põuatingimusi trotsida korrapäratud valgud, mis muudavad loomakeste rakud veepuudusel klaasjaks. Samad ühendid võiksid aidata toimetada näiteks vaktsiine tsivilisatsiooni hüvedest kaugel asuvatesse külakestesse.

Eksoplaneetidest kubiseva süsteemi elusõbralikkus jätab soovida

17.03.17 ... Kivistest eksoplaneetidest kubisev planeedisüsteem TRAPPIST-1 võib olla ühtaegu nii eluvaenulik kui ka pakkuda kord tekkinud bakteriaalsele elule planeedilt planeedile levimiseks soodsaid võimalusi.

Eesti kunstiakadeemia valmistab ette innovatsiooni puidutööstuses

17.03.17 ... Eesti kunstiakadeemia õppejõu Sille Pihlaku eestvedamisel on loomisel digitaalne keskkond, mis võimaldaks panna ühe objekti kavandamisel korraga tööle nii arhitektid ja disainerid, ehitusinsenerid kui ka puidutöösturid. Tulemuseks võiks olla soodne pinnas kohaliku toorainega uuendusliku ja omanäolise Eesti puitarhitektuuri loomiseks.  

Ka emased tihased laulavad

17.03.17 ... Talvise pööripäeva järel päevade pikenedes hakkavad linnud üha aktiivsemalt laulma. Kui mitte varem, siis hiljemalt jaanuari lõpu päikselistel päevadel võib rasva- ja sinitihaseid laulmas kuulda.

Piltuudis: teadlased püüdsid pildile mikrokiibi sisemuse

16.03.17 ... Šveitsi teadlaste uus kuvatehnika võimaldab saada ettekujutuse ka kõige väiksemate tänapäeval kasutatavate transistoride ehitusest.

Noored galaktikad põlgasid tumeainet

16.03.17 ... Universumit täitva tumeaine mõju galaktikatele ja nende arengule oli kümne miljardi aasta eest tänasest oluliselt väiksem, näitavad Väga Suure Teleskoobiga tehtud vaatlused.

Maailma soojenedes mõned imetajad pisenevad

16.03.17 ... Üleilmne soojenemine on kauges minevikus kahandanud mõnede loomaliikide kehakasvu ja ameerika teadlased kahtlustavad, et nii võib minna ka tulevikus.

Kujuteldav dialoog aitab paremini veenda

16.03.17 ... Varasemad uuringud on näidanud, et kahe inimene vaheline väitlemine aitab üheülbalist argumentatsiooni vältida. Äsja ilmunud uuringust nähtub, et vajadusel saame sama ka enda peas teha – kujutleda vastanduvate poolte vahel dialoogi ja sel moel paremini kriitiliselt mõelda.

"Pealtnägija": platseebo parandab sporditulemusi ja tervist

16.03.17 ... Idee valuvaigistamiseks suhkrutableti neelamisest pole uus. Arstide ja teadlaste hoole all tehtud katsed näitavad nüüd, et platseebo parandab muu hulgas ka sporditulemusi ja leevendab Parkinsoni tõve sümptomeid.

Tartu Loodusmajas saab teha tutvust turteltuvidega

15.03.17 ... Selle aasta lindudeks on valitud turtel- ja kaelus-turteltuvi, ent kui paljud teavad, et kaelus-turteltuvi on väheseid linnuliike, kes suudab juua vett pea alaspidi, pistes noka vette ja imedes, ning kuidas tunda kaelus-turteltuvi ära ja miks iga kaelusega tuvi polegi turteltuvi - nendele küsimustele aitab vastata Tartu loodusmaja, kus elab selle aasta algusest viieliikmeline tuvipere.

Digitaliseerumine sunnib nutikamaks nii tarbija kui turundaja

15.03.17 ... Info vabam liikumine on tarbijatele andnud suurema võimu, kuid teisalt aitab ka turundajatel ja tootjatel tarbijate eraellu tungida.

Tartus on vaatamiseks väljas kaks muumiat

15.03.17 ... Eestis küll püramiide pole, aga selle eest avati hiljuti täiesti uus muumiakamber, kus lebavad kaks Egiptuse lapsmuumiat.

TTÜ teadlased kasutavad liinilaeva abi reostuse tuvastamiseks

15.03.17 ... Kui naftareostus tekib, siis suurema tõenäosusega laevateedel ning just talvistes oludes. Suuri naftalaike seiratakse praegu satelliitidelt ja lennukitelt, kuid kuna need andmed jõuavad kohale pika ajalõtkuga, ei pruugi naftareostust piisavalt kiiresti avastada. Lisaks pole jääaluseid või väiksemaid reostusi nõnda üldse näha.

Väikseim kõvaketas koosneb vaid kahest aatomist

15.03.17 ... Informatsiooni põhiühikute – 1 ja 0 – salvestamiseks saab kasutada üksikuid aatomeid, leiavad Šveitsi teadlased.

Esimesed taimed võisid tekkida arvatust miljoneid aastaid varem

15.03.17 ... Hulkrakne elu võis kinnitada Maal kanda juba 1,6 miljardi aasta eest, seniarvatust kümneid miljoneid aastaid varem, viitavad Indiast leitud punavetikate fossiilid.

Palo: Eesti plaanib ühineda Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooniga

15.03.17 ... Eesti kavatseb astuda Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni (CERN) liikmeks, ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Ämblikud söövad hiiglaslikus koguses putukaid

15.03.17 ... Ämblikud on loomad, keda kardavad paljud inimesed, aga veelgi rohkem peaksid ämblikke kartma putukad. Šveitsi ja rootsi teadlaste äsja valminud uurimistööst ilmneb, kui hirmsad tegelased ämblikud putukate seisukohalt tõepoolest on.

Orgaaniline väetamine võib suurendada reostust

15.03.17 ... Eesti maaülikoolis doktoritöö kaitsnud Mailiis Tampere sõnul kaasneb lautadest põldudele veetava vedelsõnnikuga mitmeid probleeme. Esiteks kipuvad meie kliimas ja pinnases toitained ära nõrguma ning võivad põhjavett ja veekogusid reostada, teiseks sisaldab sõnnik sageli antibiootikumresistentsuse geene.

Kristjan Korjus soovitab analüüsida isejuhtivate autode mõju ühiskonnale

15.03.17 ... Kaupade kojukanderoboteid tootvas ettevõttes Starship Technologies roboteid targaks tegev Tartu ülikooli doktorant Kristjan Korjus, keda laiem avalikkus teab populaarse “Matemaatika õhtuõpiku” autorina, usub et tehnoloogiad ei ole head või halvad – loeb see, kuidas inimesed neid kasutavad.

Taaskasutatav käsn hõlbustab naftareostuste likvideerimist

14.03.17 ... Tavalisest diivanipadjast leitav vaht võib pärast naftalembese ainega katmist imada endasse selle enda massist kuni 90 korda rohkem naftat. Sama käsna saab kasutada sadu kordi, mis võiks muuta naftareostuste tõrjumist senisest odavamaks ja lihtsamaks.

Andres Laan: tehisintellekti areng muudab inimest vähem müstiliseks

14.03.17 ... "Plekktrummi" saatekülaliseks oli neurobioloog ja kollektiivse intelligentsuse uurija Andres Laan, kellega vesteldi tehisintellekti olemusest ja selle mõjust inimese arengule.

ESTCube-2 blogi: vaata videost, kuidas käib antennide testimine

14.03.17 ... ESTCube meeskond alustas Tõravere observatooriumis ESTCube-2 antenni testimist.

Vähäke ääldusest – kui häälduslähedane on eesti õigekiri?

14.03.17 ... Tartu ülikoolis räägiti emakeelepäeval häälduse ja õigekirja sarnasustest. 

Maailmameri soojeneb arvatust kiiremini

14.03.17 ... Maailmameri hoiab endas seniarvatust 13 protsenti rohkem soojusenergiat, selgub rahvusvahelise teadlasrühma ajakirjas Science Advances avaldatud uuringust.

Video: kahest põnevast populaarteaduslikust raamatust

14.03.17 ... Mida tähendab uni meie aju jaoks? Kuidas on loomade ajud kohandunud evolutsiooni käigus maailmaga toime tulema? Kuidas aju kõige tõhusamalt ära kasutada? Sellest tehti juttu eile kahe põneva populaarteadusliku raamatu esitlusel.

Õnnelikkust saab teaduslikult uurida, aga see on arvatust keerulisem

13.03.17 ... Kujuta ette, et sa tead meest nimega Tom. Tom kogeb enamasti positiivset meeleolu ning väga harva negatiivset. Tom kogeb sellist meeleolu sellepärast, et ta varastab inimestelt asju, mille müümisest saadud raha eest ostab endale alkoholi. Kas Tom on õnnelik?

ESTCube-2 blogi: kuubikumeistritel on tihe graafik

13.03.17 ... Veebruar oli lühike, kuid töömahukas kuu: igal nädalavahetusel oli üritus.