Ühiskond

Haiguspäevade reform oli edukas, kuid kaotajaks on jälle madalapalgalised

29.05.17 ... Kaheksa aastat tagasi kehtima hakanud uus haiguspäevade hüvitamise kord on vähendanud haiguse tõttu töölt puudumisi kolmandiku võrra.

Töö, mis reedab inimese

29.05.17 ... Kusagil kultuuriruumis liigutab sõnumituuleke tarkusetera, et kui tahad näha inimese tegelikku iseloomu anna talle alkoholi. Alaealistele ja karsklastele peaks sobima versioon, milles peab inimese une pealt üles ajama. Ka siis pidavat avanema võimalus näha ärkvel oldud ajal tähelepaneliku valve all enda teada hoitud ehtsamat palet.

See ei ole tõde enne, kui Sergei Lavrov seda eitab ehk infosõda 2.0

26.05.17 ... Sellise märkusega võeti kokku neljapäevane infosõja-teemaline paneelarutelu rahvusvahelises kaitseuuringute keskuses. Infosõda ei ole iseenesest meile võõras mõiste – sarnaseid strateegilisi püüdeid elanikkonna teadvust mõjutada on dokumenteeritud juba ammu. Sisuliselt ei tehta praegusel ajal midagi teistmoodi, ainult vahendid on teised. Võitluses propagandistliku sisuga on võtmetähtsus eelkõige meediaharitusel, aga ka heal huumorimeelel, selgus arutelu käigus.

Doktoritöö: kas kunstikogemus tekitab empaatiat?

24.05.17 ... Tallinna ülikoolis kaitses doktorant Marge Paas täna doktoritöö, milles uuris, kuidas tekib empaatia kunstiteose kogemisel.

Tuli oli keskaegse peo lahutamatu osa

24.05.17 ... Tallinna ülikooli ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskuse vanemteadur Inna Jürjo kirjutab mai-juuni Horisondis tule rollist keskaegses Eestis. Lisaks sellele, et tuli oli ohtlik hävitaja ja põletamine kardetud karistusviis, oli tulel tähtis koht ka keskaja pidustustel.

Kristjan Port: mõistlik on väljendada palavat armastust Google'i vastu

24.05.17 ... Jumalolevuselt eeldatakse kõige nägemist, kõige teadmist ja kõiksuguseid võimeid maalastes kuulekuse esilekutsumiseks. Kõikse valitsejat pole nähtud, aga leidub neid kes väidavad, et on tema armu tunda saanud. Google’t on enamus näinud ja kogeda saanud, aga keegi pole veel tajunud selle mõju ekraanist kaugemal asuvas maailmas. Tõenäoliselt olukord muutub. Järelikult on kasvamas konflikt kõigevägevama tiitli üle.

TTÜ doktoritöö: Eesti raamatupidamiskeskused ei pruugi ootusi täita

23.05.17 ... Eesti riik koondab oma tugiteenused, näiteks raamatupidamise tugiteenuste keskusesse, kuid kuna seda ei tehta teooriale tuginedes, ei pruugi need oodatud kokkuhoidu ja kvaliteeti saavutada, selgub värskest Tallinna tehnikaülikooli Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudis kaitstud doktoritööst.

Port: kas sotsiaalmeedia peaks olema riiklikult kontrollitav teenus?

23.05.17 ... Suitsupakil olev suurte tähtedega kiri hoiatab, et selle toote kasutamine võib kahjustada tervist. Esimesed tubakatoodete ohu teated ilmusid sigaretipakile umbes 40 aastat tagasi. Aastatega sõnumite intensiivsus kasvas ja 2001 aastal võttis Kanada esimene kasutusele suitsetamisest hurjutava koleda pildi kopsuvähist või muust tervisekahjustusest.

Tähelepanuväärt leid: Eesti perekonnad e-hääletavad tihtipeale koos

23.05.17 ... Paljud eestlased e-hääletavad kahekesi, kas koos elukaaslase või täisealise lapsega. Sellisele järeldusele jõudsid Tartu ülikooli Johan Skytte instituudi poliitikauurijad, kui otsisid vastus küsimusele, kas internetis hääletamine muudab valimised vähem sotsiaalseks.

Lunavara jäljendab kõvaketta purunemist - taastada ei saa suurt midagi

17.05.17 ... Praegune lunavarakampaania on "võtnud pantvangi" enam kui 200 000 inimese andmed üle maailma. Kuigi taolisi lunavarasid on liikvel olnud varemgi, erineb praegune kampaania varasematest märkimisväärselt, nendib Tallinna tehnikaülikooli võrgutarkvara õppetooli juhataja Tanel Tammet.

5 filosoofilist mõtet: faktid ja argumendid tõejärgsuse ajastul

17.05.17 ... Mida tähendab tõejärgsus? On see vajalik või ebavajalik mõiste? Millised filosoofilised arutelud sellega seoses tekivad ja jätkuvad? Kas see on probleem vaid poliitikas või peab sellega arvestama ka teistes valdkondades? Kas ja kuidas peaks tõejärgsusele vastu seisma?

Veebisemaril räägiti Eesti ühiskonnast kiirenevas ajas

16.05.17 ... Tartu ülikooli veebiseminaril "Eesti ühiskond muutuvas ajas" räägiti seekord, kuidas tuleme me toime aja kiirenemisest tulenevate väljakutsetega.

Eestlased käivad San Franciscos ratsionaalsust õppimas

15.05.17 ... Mittetulundusühing Center for Applied Rationality (CFAR) koolitab ratsionaalsusseminaril ettevõtjaid, efektiivseid altruiste ja teisi ambitsioonikaid, analüütilisi ja praktilisi inimesi tehnikatega tõenäosus- ja otsustusteooriast ning tunnetusteadusest.

Valdur Mikita: mets ja ülikool on üpris sarnased

14.05.17 ... Sel õppeaastal Tartu ülikooli vabade kunstide professori ametis olev kirjanik ja semiootik Valdur Mikita ütleb, et püüdis tudengitele ja teistele kuulajatele edasi anda eestlastele omast paiga- ja loodustunnetust. Professori loengud kutsusid kaasa eestlaste elutunnet käsitlevale rännakule.

Graafik: libauudiste osakaal on Prantsuse valimiste eel jõudsalt kasvanud

05.05.17 ... Twitteris ringlevate poliitikat puudutavate libauudiste ja robotsäutsujate osakaal on Prantsuse valimiste hakul võrreldes presidendivalimiste kampaania algusajaga kahekordistunud. Hüppeliselt on kasvanud Vene meediaväljaannetest ja veebilehtedelt pärineva sisu hulk, leiavad Oxfordi ülikooli teadlased.

Säutsurobotid moonutavad reaalsust ja kallutavad valimistulemusi

03.05.17 ... Süüria sõjavideod on lavastus. Jõukad pankurid Rotschildid elavad kaua, sest saavad Iisraelist salajast ravimit. Need on vaid mõned näited narratiividest, millesse on üritatud põimida Prantsusmaa presidendikandidaate. Kuigi libauudiste osakaal on olnud seni Euroopas valimiste eel võrdlemisi tagasihoidlik, ei tohiks ühiskond valvsust kaotada, hoiatavad Oxfordi ülikooli teadlased.

Doktoritöö: tarbijakultuur väljendab rahvuslikku identiteeti

28.04.17 ... Ametlike narratiivide ja sümbolite puudumisel võivad inimesed leida uut rahvuslikku tähendust argikultuurist, selgub Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorandi Oleksandra Seliverstova doktoritööst.  

Hiina on Eestile tähtis, tõdesid eksperdid suurriiki tutvustaval nädalal

28.04.17 ... Äsja lõppenud Hiina nädal Tartus õpetas linlastele, kuidas hiinlastega äri teha. Üheksapäevase üritusesarja tippsündmusteks olid parlamendi väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni ja Hiina Rahvavabariigi suursaadiku Qu Zhe’i avalikud loengud. 

Digiühiskonna suur probleem – kuidas tagada loomingu autori huvid? Uuendatud 18:53

26.04.17 ... Tartu ülikooli intellektuaalse omandi professor Aleksei Kelli pidas inauguratsiooniloengu "Kas digiühiskond vajab uut autoriõigust?".

Uuringud: naised on väärtuslikud juhid just kriisihetkedel

26.04.17 ... Hiljutistest Estonian Business Schooli (EBS) magistritööst välja kasvanud uuringust selgub, et kuigi Eesti ettevõtete juhtkondades ei hinnata mitmekesisust, peetakse naisjuhte ometi väga headeks otsustajateks just kriisihetkedel. Eesti ettevõtete juhtkondades on vaid 14 protsenti naisi, mis jääb oluliselt alla Euroopa keskmisele. Miks see nii on?

Saarts: edukas erakond oskab lõhesid ühiskonnas ära kasutada

20.04.17 ... Täna kaitseb Tallinna ülikoolis doktoritööd Tõnis Saarts, kelle doktoritöö näitab, et Balti riikide ühiskondlik struktuur, demograafilised mustrid ning ajalooline taustsüsteem vormivad olulisel määral erakonnasüsteeme.

Vaataja küsib: Millal inimesed üksteist nimepidi kutsuma hakkasid?

19.04.17 ... Eesti keele instituudi peakeelekorraldaja Peeter Pällu sõnul sellele küsimusele vist täpselt vastata ei saagi, kuna me ei tea ka seda, millal täpselt inimesed omavahel kõnelema hakkasid.

Vladimir Sazonov: ISIS ja Al-Qaeda – kas islamiäärmusluse kaksikvennad?

18.04.17 ... Islamimaailma üks arvestatav osa on muutunud tänapäeval sallimatuks ja radikaalseks, kirjutab Tartu ülikooli Vana Lähis-Ida uuringute vanemteadur Vladimir Sazonov.

Tõejärgsuse konverents: nii tõde kui alternatiivne fakt on konstruktsioonid Uuendatud 23:03

14.04.17 ... Kas ühiskonnas on toimunud kultuuriline nihe seni mõistetud tõest "uute tõdede" poole? Miks see on toimunud? Ja kas seda olukorda annaks lahendada näiteks ühiskondliku leppega? Neil ja mitmetel teistel teemadel arutati tõejärgse ajastu teemalisel sotsioloogiakonverentsil.

Sotsioloog: üheksa tehnikat eksitamiseks ja üheksa tõe äratundmiseks Uuendatud 22:57

15.04.17 ... Tõejärgses ühiskonnas on teatud taktikad, kuidas eksitada. Kuid on ka tehnikad, kuidas kontrollida info tõeväärtust, mille Tartu ülikooli sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika vanemteadur Mare Ainsaar tõi välja sotsioloogiakonverentsil tõejärgsest ajastust.

Andra Siibak: e-riigi alustalaks on inimesed, mitte tehnoloogia

12.04.17 ... Täna rääkis Tartu ülikooli meediauuringute professor Andra Siibak ülikooli aulas toimuval inauguratsiooniloengul “E-rahva manifest“ sellest, millest tuleks internetti ja sotsiaalmeediat kasutades lähtuda ja kuidas infotehnoloogilisi lahendusi igapäevaelu parandamiseks veelgi paremini ära kasutada.

Palju õnne! Eesti kontuur saab täna 100-aastaseks

12.04.17 ... Täna sada aastat tagasi jõustus määrus, millega esmakordselt liideti pea kõik eestlastega asustatud alad ühe haldusüksuse alla. Kuigi piiride selginemine võttis sõjasündmuste keerises veel aega, võime siiski öelda, et sel päeval tekkis kaardile Eesti haldusjaotuslik kontuur selle tänapäevases mõttes, kirjutab Tartu ülikooli geograafia osakonna teadur Taavi Pae.

Video: aastanäitusel rullub lahti kuldkangaste saladus

10.04.17 ... Keskaegse Tartu elanikele polnud edevus ja luksusejanu võõras. Siidist kootud ja väärismetallist niitidega kaunistatud brokaatesemed olid tekstiiliturul kahtlemata kõige hinnalisemad ja ihaldusväärseimad tooted. Nii kirjalike kui ka pildiliste allikate põhjal otsustades polnud need igaühele lubatud.

Üliõpilased viivad programmeerimise gümnaasiumisse

09.04.17 ... Ajujahi konkursil 30 parima sekka pääsenud Cody on programmeerimise õppeplatvorm, mis on eelkõige suunatud gümnaasiumiõpilastele. Cody meeskonda juhib Tartu ülikooli informaatikatudeng Kaspar Kuus.

Teadlased: pere peaks õpetama eakale digiühiskonnas pensionil olemist

05.04.17 ... Iga kahe aasta tagant küsitlevad Tallinna ülikooli (TLÜ) rahvastikuteadlased enam kui 6000 üle 50-aastast eesti elanikku. SHARE nime kandev eakateuuring tunneb praegu käimas olevas küsitluslaines huvi inimese lapsepõlve, töö ja lähisuhete vastu. Koos teiste riikide teadlastega otsitakse vastust küsimusele, miks pole Eestis kasvanud tervena elatud aastate arv. Kuid lahendamist vajab ka hoolduse ja digitehnoloogiatega toimet tulemise küsimus.

Poliitilisi äärmusi ühendab huvi dinosauruste vastu

05.04.17 ... Poliitiliselt killustunud ühiskonda ei aita praegusel kujul liia isegi huvi teaduse vastu. Liberaalid ja konservatiivid kalduvad olemuslikult huvi tundma erinevate teadusharude vastu, mida võimendavad veebi kajakambrid ja filtrimullid.

Marju Lauristin: eestikeelse teaduseta muutub eesti keel köögikeeleks

04.04.17 ... Loomerahva aprillipleenumil kõneles professor Marju Lauristin eesti keeles teaduse tegemisest. Tema sõnum on, et praegune publitseerimisnõue teaduses soosib eesti keele muutumist köögikeeleks

Doktoritöö: küsitlusuuringute koostamine on keerukam kui esmapilgul paistab

04.04.17 ... Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorant Laur Lilleoja kontrollis oma doktoritöös sotsiaalteadustes ühe enim rakendatava väärtusteooria paikapidavust. Töö eesmärk oli arendada arutelu küsitlusuuringutes kasutatavate skaalade valiidsuse üle ja panustada küsitlusuuringute üldise metodoloogia parendamisse.

Euroopas nähakse noori nii haavatava grupina kui ka rahvusliku rikkusena

31.03.17 ... Euroopa riikides nähakse noori ühelt poolt haavatava grupina ja teisalt rahvusliku rikkusena, selgus kaheksas Euroopa Liidu riigis korraldatud uuringust. 

Uuring: vägivaldse suhte katkedes seatakse vastutus emale

31.03.17 ... Magistritöö toob välja lastekaitsetöötajate erinevad ootused emadele ja isadele. Vägivaldsest suhtest lahkumisel nähakse vastutuse kandjana ema, isa roll jäetakse kõrvale. Nii selgub tänavu Tartu ülikoolis kaitstud magistritööst “Lastekaitsetöötajate tõlgendused hindamisel lapsevanemaks olemisest”.

Sotsioloogide ühisavaldus ajendatult MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudist

30.03.17 ... Eesti ülikoolide sotsioloogid on viimasel ajal juhtinud tähelepanu, et on organisatsioone, mis esitavad sotsioloogiliste uuringutena näivate uuringute tulemusi, kuid kahelda tuleks nende organisatsioonide eesmärkides ja kompetentsuses. Täna teevad sotsioloogide ühendused ja ülikoolid sel teemal ühisavalduse, mille ERRi arvamusportaal oma lugejateni toob.

Milline peaks olema nüüdisaegne õpetajakoolitus?

28.03.17 ... Tartu ülikooli õpetajahariduse professor ja haridusteaduste instituudi juhataja Äli Leijen pidas inauguratsiooniloengu “Milline peaks olema nüüdisaegne õpetajakoolitus?”.

Eestlus Venemaal: mõnes Siberi külas kõlab siiani eesti keel

27.03.17 ... Siber on paik, mis seostub paljudele ennekõike karmi külma ja repressioonidega. Eesti lähiajalugu ja suurt osa eestlastest lähemalt või kaugemalt puudutanud küüditamisi arvestades on selleks ka piisavalt põhjust. Märksa vähem mõeldakse Siberiga seoses sinna 19. sajandil välja saadetud või hiljem omal soovil rännanud eestlastele, kellest paljude järeltulijad elavad tänaseni sellel "külmal maal".

Novaatori toimetaja arutleb: mis on ja mis ei ole filosoofia

27.03.17 ... Filosoofiaga on otsest kokkupuudet õpilastel gümnaasiumis vähe, kuigi igaüks on vähem või rohkem filosoof vastavalt sellele, kui palju ta oskab ja soovib oma seisukohti selgitada ja põhjendada. ERR Novaatori toimetaja ja Tallinna ülikooli filosoofia eriala tudeng Risto Uuk arutleb selle üle, mis filosoofia üldse on ja mis mõte on sellega tegelemisel.

Miks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

25.03.17 ... Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Suur MeeMa uuring: Eestis on ühiskonnarühmade eristumine süvenenud

24.03.17 ... Tartu ülikooli ühiskonnateadlased panid kaante vahele kaheteistkümne aasta pikkuse esindusliku uuringu “Mina. Maailm. Meedia” (lühidalt MeeMa) tulemused. Üks nende peamisi järeldusi on, et viimasel paarikümnel aastal on Eestis süvenenud ühiskonnarühmade eristumine ning ühiskond on muutunud kahekiiruseliseks: ühtede inimrühmade jaoks aeg kiireneb, teiste jaoks aeglustub.

Tartu ülikool tunnustab Skytte medaliga Katri Raiki

23.03.17 ... Reedel tähistab Tartu ülikool Skytte päeva ning TÜ rektor Volli Kalm annab Sisekaitseakadeemia rektorile, Tartu ülikooli Narva kolledži endisele direktorile Katri Raikile üle Skytte medali. Medaliga tunnustatakse Katri Raiki missioonitundest kantud tegevust Eesti hariduse lõimimisel ja õpetajakoolituse arendamisel, rahvusülikooli positsiooni kindlustamisel Narvas ning Eesti kõrghariduse rahvusvahelistumisel.  

Muutused Eestis ja maailmas on jätnud jälje inimeste väärtustesse

22.03.17 ... Eesti elanike väärtused on viimase 12 aasta jooksul jäänud üldjoontes samaks, kuid just viimastel aastatel on märgata mitut olulist muutust, mis seotud riigi julgeoleku ja rahuga maailmas.

Webinar: privaatsus ja eetika infoühiskonnas

21.03.17 ... Täna toimus Tartu ülikooli infoühiskonna keskuse webinar. Sel korral oli teemaks privaatsus ja eetika infoühiskonnas. 

Loe, kuidas Tartu ülikooli rektorikandidaadid teadustööd arendaksid

21.03.17 ... Järgmisel neljapäeval, 30. märtsil selgub, kas Tartu ülikooli rektorina jätkab praegune rektor, rakendusgeoloogia professor Volli Kalm või ülikooli asub juhtima tema vastaskandidaat, Tartu ülikooli eetikakeskuse juhataja ja humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, praktilise filosoofia professor Margit Sutrop.

Kliima vormib meie nina

18.03.17 ... Inimese nina suurus ja kuju pole lihtsalt juhus, vaid tuleneb evolutsioonist. Teadlased uurisid, miks teatud piirkondades on parem elada suure või väikse ninaga.

Digitaliseerumine sunnib nutikamaks nii tarbija kui turundaja

15.03.17 ... Info vabam liikumine on tarbijatele andnud suurema võimu, kuid teisalt aitab ka turundajatel ja tootjatel tarbijate eraellu tungida.

Kristjan Korjus soovitab analüüsida isejuhtivate autode mõju ühiskonnale

15.03.17 ... Kaupade kojukanderoboteid tootvas ettevõttes Starship Technologies roboteid targaks tegev Tartu ülikooli doktorant Kristjan Korjus, keda laiem avalikkus teab populaarse “Matemaatika õhtuõpiku” autorina, usub et tehnoloogiad ei ole head või halvad – loeb see, kuidas inimesed neid kasutavad.

Vähäke ääldusest – kui häälduslähedane on eesti õigekiri?

14.03.17 ... Tartu ülikoolis räägiti emakeelepäeval häälduse ja õigekirja sarnasustest. 

Magistritöö: inimesed kiinduvad mobiiltelefoni nagu teise inimesse

09.03.17 ... Jaanuaris Tartu ülikooli etnoloogia osakonnas kaitstud magistritöö näitab, kuidas telefonist on saanud meie lahutamatu kaaslane, üksilduse peletaja ja parim sõber. Inimesed tunnevad mobiiltelefonide vastu sarnast kiindumust nagu teiste inimeste vastu.