Lugeja küsib

Vaataja küsib: miks eakamatel inimestel uni varem ära läheb?

15.03.17 ... Novaatori teleuudiste vaatajat huvitas, miks on nii, et eakamad inimesed kipuvad hommikuti varem ärkama. Uurisime seda ajuteadlaselt Jaan Arult, kes selgitas, et lihtsalt öeldes ei ole meie aju mõeldud nii vanaks elama ja seetõttu on tal raskusi une hoidmisega.

Vaataja küsib: kuidas keedumuna koor paremini lahti saada?

08.03.17 ... Eesti maaülikooli toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia osakonna dotsendi Ivi Jõudu sõnul saab munade koorimist hõlbustada mitmel viisil.

Lugeja küsib: miks lapsed korrutustabelit tuupima peavad?

08.02.17 ... Nagu igasugused teadmised ja oskused, aitab ka korrutustabeli tundmine meil muuta oma elu lihtsamaks ja meeldivamaks, leiab Eesti matemaatika seltsi president ja Tartu ülikooli algebra professor Valdis Laan vastuses lugeja küsimusele, miks lapsed korrutustabelit õppima peaksid ja kuidas vältida "matemaatikatrauma" tekkimist.

Lugeja küsib: miks Kuu Maale ei kuku?

24.01.17 ... Miks Kuu Maale ei kuku ja kui Kuu suudab kergitada Maa ookeane, siis miks on planeedi mõju Kuule veel oluliselt suurem? ERR Novaatorile laekunud lugejaküsimusele vastab Tartu Observatooriumi vanemteadur Laurits Leedjärv.

Lugeja küsib: kust tulevad äädikakärbsed?

23.11.16 ... Äädika- ehk puuviljakärbsed ilmuvad majja tavaliselt sedavõrd ootamatult, et võiks kahtlustada nende iseeneslikku õhust ilmumist. Kaasaegsete arusaamadega järgi aga maagiat süüdistada ei tasu. Küsimusele, kust äädikakärbsed tulevad ja kuidas seda ennetada, vastab Tartu ülikooli putukaökoloog Tiit Teder.

Lugeja küsib: kui palju pilvedesse lund mahub?

16.11.16 ... Viimasel nädalal maha sadanud lumi on tekitanud meeleheidet ilmselt nii mõneski Novaatori lugejas. Küsimusele, kui palju lund ühes pilves leidub ja kuidas pilved üleüldse õhus püsivad, aitas vastuse leida Tartu ülikooli loodusgeograafia doktorant ja vabakutseline meteoroloog Jüri Kamenik.

Lugeja küsib: miks teismelistel külm ei ole?

08.11.16 ... Talve saabudes võib nii mõnigi lapsevanem hakata värisema juba selle peale, kui õhukeselt nende järeltulijad riides käivad. Küsimusele, kas teismelistel ei hakka tõesti nii kergesti külm kui nende vanematel, aitas vastust leida Anna Stanhewicz, Pennsylvania osariigi ülikooli inimeste termofüsioloogiale uurimisele keskenduv järeldoktor.

Lugeja küsib: kui suur valim Eestist on esinduslik?

07.11.16 ... ERR Novaatori poole pöördus lugeja küsimusega, kui paljusid inimesi peaks küsitlema, et selle põhjal võiks teha üldistusi kogu Eesti ühiskonnale.

Lugeja küsib: kui mõttekas on talvel mütsi kandmine?

26.10.16 ... Luiged on läinud ja lumigi juba korra maad emmanud. Viimane hetk on sahtlist välja otsida müts, sall ja ülejäänud talvevarustus. Küsimusele, kui palju hoolikalt sätitud soengu sassi ajamisest praktilist kasu sünnib, vastab Tartu ülikooli spordifüsioloogia professor Vahur Ööpik ja Yale'i ülikooli viroloog Ellen Foxman.

Lugeja küsib: miks klounid õõva tekitavad? Testi oma tontlikkust

18.10.16 ... Ameerikas kaost ja hirmu külvavatel klounidel on õnnestunud kinnitada kanda ka Euroopa mandril. Kuuldavasti on klounimaskides ringi jooksvaid inimesi inimesi nähtud isegi Eestis. ERR Novaator uuris, miks tekitavad klounid meis õõva ja sõnuseletamatut ebamugavustunnet.

Lugeja küsib: kuidas täiskuu meie und mõjutab?

17.10.16 ... Pühapäeval võis näha taevas taas täiskuud. ERR Novaatori lugejat huvitas aga, kas ja kui palju mõjutas mõnel pool isegi superkuu nime teeninud nähtus inimeste une pikkust ja kvaliteeti. Novaatori palvel lahkas küsimust Šveitsi kronobioloogia keskuse direktor Christian Cajochen.

Lugeja küsib: miks inimesed ropendavad?

29.08.16 ... ERR Novaatori lugeja küsis meilt, miks inimesed ropendavad ja miks selle käigus sageli just kehaosadele viidatakse. Esitasime küsimuse omakorda Eesti Keele Instituudile (EKI).

Lugeja küsib: kuidas rääkida lapsega jumalast?

11.08.16 ... Kõnelused jumalast või religioonist ei ole keskmisele eestlasele just igapäevane kogemus ning sageli peetakse seda tabuteemaks, vastab Tartu ülikooli religioonipedagoogika dotsent Olga Schihalejev.

Lugeja küsib: kas ööliblikat peibutasid tõesti Cristiano Ronaldo pisarad?

11.07.16 ... Jalgpalli EMi finaali jälgijad ajas eile õhtul elevile Portugali koondise kapteni Cristiano Ronaldo näole maandunud ööliblikas. Sotsiaalmeedias, eriti Twitteris aasitakse juhtunu üle mõnuga. Loodud on ka mitmeid kontosid nimega “Ronaldo Moth” ehk “Ronaldo liblikas”.

Lugeja küsib: miks taimed ülespoole kasvavad?  

29.06.16 ... Kuidas teavad taimed, et nad peavad ülespoole kasvama? ERR Novaatorile laekunud lugejaküsimusele vastab Linda-Liisa Veromann, Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi nooremteadur.

5-aastane ERR Novaatori lugeja küsib: millal on Maa sünnipäev?

27.06.16 ... 5-aastane ERR Novaatori usin lugeja tundis huvi, millal on Maa sünnipäev. Uurisime asja ja saime teada, et Maa sünnipäeva võib aastas tähistada vähemalt kahel korral.

Lugeja küsib: miks asendavad inimesed järglase saamise lemmiklooma eest hoolitsemisega?

13.06.16 ... ERR Novaatori lugejal tekkis küsimus, miks vajavad inimesed kedagi, kelle eest hoolitseda? Asusime sellele vastust otsima evolutsioonibioloogia vallast.

Lugeja küsib: kas ühemunaraku kaksikud on alati mõlemad kas parema- või vasakukäelised?

09.05.16 ... ERR Novaatori lugeja saatis küsimuse, millele otsisime vastust kolmelt teadlaselt ning lõpuks saime selle Eesti Geenivaramu vanemteadurilt Reedik Mägilt.

Lugeja küsib: kas põetud haigused vähendavad organismi vastupanuvõimet?

03.05.16 ... Möödunud nädalal käsitletud immunoloogia teema jätkuks laekus ERR Novaatori toimetusele küsimus lugejalt, kes tundis huvi, kas põetud haigused vähendavad organismi vastupanuvõimet.

Lugeja küsib: kas antibiootikumid vähendavad immuunsust?

26.04.16 ... „Huvitaja“ saatesse helistanud meesterahvast huvitas, kas antibiootikumid vähendavad immuunsust. Küsimus oli ajendatud isiklikust kogemusest, kus mehele manustati haiglas antibiootikume ning selle järel on ta täheldanud suuremat vastuvõtlikkust haigustele.

Lugeja küsib: kuidas lennukid maapinnal tagurpidi liiguvad?

14.04.16 ... Kui õhus tagurpidi liikuva lennuki nägemine on harukordne nähtus, siis maapinnal võib näha olukorda, kus lennuk välise abita tagurdab, tunduvalt sagedamini. Lugejaküsimusele, kuidas lennukid maapinnal tagurpidi liiguvad, aitas ERR Novaatoril vastuse leida ajakirja Popular Mechanics lennundustoimetaja John Wenz.

Lugeja küsib: Kuidas tekivad valgussambad?  

06.01.16 ... Miks ja kuidas tekivad nüüdsetel külmadel öödel tänavalaternate ja muude valgusallikate kohale võimsad valgussambad? Millised atmosfääri- ning optikanähtused selle taga on? Küsimusele vastab Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor professor Jaak Kikas.

Kas me tähistame uue aasta saabumist õigel ajal?

01.01.16 ... ERR Novaator uuris uue aasta saabumise valguses Tartu Observatooriumi astrofüüsikult Laurits Leedjärvelt, kas aastavahetuse tähistamiseks on valitud ikka õige aeg.

Kui palju kergitavad pühad kehakaalu?

24.12.15 ... Lähenevad pühad manavad ilmselt paljude vaimusilma ette toidust lookas pidulaua ja selle taha istumisele potentsiaalselt järgneva söögiorgia. Küsimusele, kui palju pühade ajal tavapärasest rohkem söömine kehakaalu kergitab ja mida ülesöömise ennetamiseks teha tuleks, vastab psühholoogiadoktor Uku Vainik.

Lugeja küsib: Kui paks on vari ja palju ta kaalub?

17.12.15 ... Küsimusele, kui paks on vari ja kui palju vari kaalub, vastab Tartu ülikool füüsikalise optika vanemteadur Heli Lukner.
unustasid vaadata teadussaadet?