Putukate allakäik Saksamaal on arvatust hullem

Foto: olycandimko/(CC BY-NC 2.0)

Teadlased on saanud uusi andmeid putukate ja ämblike arvukuse kiire kahanemise kohta Saksamaal.

Sebastian Seibold Müncheni Tehnikaülikoolist ja ta kolleegid uurisid lülijalgsete käekäiku aastatel 2008 kuni 2017 kolmel Saksa liidumaal: Brandenburgis, Tüüringis ja Baden-Württembergis, kus nad kogusid ligi 300 paigast enam kui miljon lülijalgseisendit 2700 liigist.

Nüüd kirjutavad nad ajakirjas Nature, et suurt osa neist liikidest on tabanud allakäik. Viimastel aastatel ei ole mõnda liiki mõnest paigast enam üldse leitudki.

Nii metsaaladel kui ka rohumaadel on alla käinud nii lülijalgsete kogubiomass, isendite arvukus kui ka liigiline mitmekesisus. Allakäigu ulatus oli teadlastele enestelegi üllatus.

Kümmekonna aastaga kahanes uuritud metsades lülijalgsete biomass tervelt 41 protsenti, rohumaadel aga veelgi rohkem, lausa 67 protsenti. Kõige enam on putukad ja ämblikud kannatanud intensiivselt majandatavate põldude lähistel.

Seibold ja kaasautorid rõhutavad, et lülijalgsete päästmiseks tuleks kaitsemeetmeid liidumaade ja föderaalvalitsuse tasandil rohkem koordineerida.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: