Nädalavahetusel saavad kõik huvilised osa võtta talvisest aialinnuvaatlusest

Foto: ERR

Eesti suurim harrastusteaduse algatus, talvine aialinnuvaatlus tähistab tänavu oma kümnendat sünnipäeva. Reedest pühapäevani kestvast vaatlusest võivad osa võtta kõik huvilised ja see aitab ornitoloogidel saada ülevaadet talvisest linnustikust.

Talvisel aialinnuvaatlusel osalemine on lihtne. Tuleb valida hea nähtavusega koht aias, pargis või kalmistul ja panna tunni jooksul kirja seal kohatud linnuliigid ning iga liigi puhul suurim korraga nähtud isendite arv. Vaatlusandmed tuleb edastada Eesti ornitoloogiaühingule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on selline unikaalne ettevõtmine, millest võtab osa väga palju inimesi. Ja kuna värvulised koonduvad talvel majade ümber, siis me saame andmeid väga suure hulga lindude kohta. Ühegi teise algatusega, kus on väike hulk selliseid kutselisi ornitolooge, ei ole võimalik sellist andmestikku koguda," selgitas ornitoloog Marko Valker.

Oluline on täita ankeet ära ka siis, kui tunni jooksul linde ei näe, sest seegi on väärtuslik info.

Valker ütles, et külmal talvel on toidumajade juures näha rohkem sulelisi kui pehmel talvel.

"Eriti siis, kui maas on selline lumikate nagu praegu, sest talvel ka väga paljud linnud üritavad toitu leida maast ja paksema lumekatte korral see ei õnnestu," lisas ta.

Eelmisel aastal lõi talvisel aialinnuvaatlusel kaasa 2400 huvilist, kes vaatlesid kokku 54 000 lindu 64 liigist. Täpsemad juhised on linnusõprade jaoks kirjas ornitoloogiaühingu kodulehel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: