Eesti must-toonekurgi vaevab üksindus

Partnerita linnud häirivad ka liigikaaslaste elu.
Partnerita linnud häirivad ka liigikaaslaste elu. Autor/allikas: Marek Szczepanek/CC BY-SA 3.0

Eestis elavate must-toonekurgede madal pesitsusedukus taandub suuresti partneri puudumisele. Paariliseta linnud häirivad ka liigikaaslaste elu, selgub Eesti Maaülikooli värskest uuringust.

Haruldane must-toonekurg elab Eestis oma levila põhjapiiril. Ohustatud liigi arvukus on viimastel aastakümnetel märkimisväärselt vähenenud, kuid seni pole suudetud langusele ühest põhjust leida. Ühtlasi on Eesti must-toonekurgede pesitsusedukus märksa madalam kui mujal Euroopas, sealhulgas näiteks Lätis ja Leedus.

Värskes uuringus püüti välja selgitada tegureid, mis põhjustavad must-toonekure madalat pesitsusedukust, mis on omakorda viinud Eesti asurkonna kahanemisele. Kuue aasta jooksul paigaldati üle Eesti must-toonekure pesade juurde automaatselt pildistavad rajakaamerad, et teha kindlaks pesades toimunud sündmused. Igal aastal paigaldati kuni paarkümmend kaamerat ning kokku analüüsiti ligi 450 000 fotot.

Esmalt kontrolliti uuringus kiskjate mõju pesitsusedukusele. Varem on kahtlustatud oletatud metsnugise suurt röövlust. Röövloomade mõju osutus siiski väga väikeseks.

Üllatuslikult selgus, et tervelt kolmandik Eesti must-toonekure pesadest on asustatud üksikute lindude poolt, kellel ei ole partneri puudumise tõttu võimalik pesitseda. Säärased üksikud linnud võivad oma pesa juurest lahkuda ning käia häirimas pesitsevaid paare.

Niisiis on Eesti must-toonekurgedel puudus partneritest, kes võivad olla hukkunud pikkadel rändeteedel või asunud pesitsema mujale, kus elutingimused on sobivamad kui Eestis.

Ühest küljest aitavad uuringu tulemused selgitada liikide areaalipiiride tekke ökoloogiat, teisalt annavad aga mõtteainet liigikaitse edasiste sammude planeerimiseks. Töö valmis Eesti Maaülikooli, MTÜ Kotkaklubi ja Keskkonnaameti koostöös.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: