Tallinna Tehnikaülikool sai uue energeetikalabori

Tallinna Tehnikaülikoolis on uus energeetikalabor, kus on võimalik kiiresti tuvastada ja eemaldada rikkeid elektrisüsteemis. Laborit saavad lisaks tudengitele kasutada täiendõppeks ka elektrifirmade töötajad, et tulevikus jääks rikete korral elektrist ilma võimalikult vähe tarbijaid.

"Kui meil peaks kuskil kopamees kaabelliini tabama või alajaamas tahetakse õhuliini varastada või kaablit lõigata, siis tehes lühise, kadus toide, võimsuslüliti reageeris ning ka ventilaatori jäi seisma, kuna tema toide on takistatud," rääkis Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna professor Ivo Palu.

On näha, et nn. teistel klientidel on elektriühendus säilinud. Kuidas kõikide seda ka reaalses elus teha, on võimalik siin laboris sõna otses mõttes treenida.

"Brigaadid peavad ikka kohale sõitma, kui puu on liinile kukkunud, aga kõik need lülitused, et me saaksime klinetidele võimalikult kiiresti elektri tagada, toimuvad nende seadmetega, mis minu selja taga on. Releekaitse tagab selle, kui ta tuvastab lühise, ehk siis rikke, siis ta lülitab rikkelise koha välja ja hiljem on dispetšeril võimalik neidsamu seadmeid kasutades teha ümberlülitusi nii, et tagada elektritoide kõigile teistele klientidele," selgitas Palu.

Elektrisüsteemide töökindlus on Eesti energiapoliitikas äärmiselt tähtsal kohal ja seepärast on oluline, et energeetikud oskaksid ka uute põlvkonna elektriseadmetega tööd teha ja laborisse oodatakse lisaks tudengitele ka täiendõppijaid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: