Laevad teevad lõpu vaalade laulule

Küürvaal.
Küürvaal. Autor/allikas: Sylke Rohrlach/Creative Commons

Kui laev sõidab mööda, lõpetavad vaalad laulmise, või vähemalt laulavad vähem.

Küürvaalad on muidu tuntud suurte laulusõpradena – isased küürvaalad ümisevad madalal toonil üsna keerukaid viise tihtilugu mitukümmend minutit järjest.

Aga Jaapani vaalauurijad on nüüd märganud, et laevasõiduga kaasnev madala sagedusega müra pärsib vaalade laululusti tugevalt.

Koki Tsujii koos teiste teadlastega Ogasawara Vaalavaatlusseltsist salvestasid veealuste mikrofonidega küürvaalade laulu Jaapanile kuuluva Ogasawara saarestiku lähedal, kus laevaliiklus on hõre, kuid kust üks reisi- ja kaubaliin siiski läbi kulgeb.

Selgus, et kui laev neil vetel liikus, siis lühenesid või lausa lakkasid vaalalaulud laevast ka enam kui kilomeetri kaugusel.

Teadlased ei tea, miks küürvaalad üleüldse laulavad, aga on arvata, et ju nad mingit vajalikku infot sellega üksteisele edastavad.

Seda, et inimtekkeline meremüra mereloomade, eriti imetajate omavahelist suhtlust segab, on teistegi uuringute põhjal kahtlustama hakatud.

Tsujii ja kaasautorid kirjutavad oma tähelepanekust ajakirjas PLoS One.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: