Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vaalad vestlevad vetteplartsatuste vahendusel

Foto: Sylke Rohrlach/Creative Commons

Küürvaalad on suured loomad, kes kasvavad enam kui kümne meetri pikkuseks ja kui nad veest välja hüppavad ja tagasi prantsatavad või ka lihtsalt oma suurte loibade ja sabaga veepinnal platsutavad, on see võimas ja võrratu vaatepilt. Küsimus on, kas nad teevad seda lihtsalt lõbu pärast või on sel ka mõte sees.

Ailbhe Kavanagh Austraaliast Queenslandi ülikoolist ja ta kolleegid väidavad, et küürvaalad kasutavad plartsatusi omavahel suhtlemiseks. Nad uurisid 94 küürvaala karja, kes rändasid aastatel 2010—2011 piki Queenslandi rannikut.

Nüüd kirjutavad nad ajakirjas Marine Mammal Science, et vaalad hakkasid veest väljahüppeid ja seljale või küljele prantsatamisi tegema rohkem siis, kui lähim teine vaalakari oli enam kui nelja kilomeetri kaugusel. See viitab, et hüpetel tekkivad veealused helilained on kasutusel neil juhtudel, kus suupõhised vokaliseeringud jäävad liiga nõrgaks.

Ka selgus, et plartsamine ja loibadega solberdamine sagenesid siis, kui tuul valjenes, mis vähendas arvatavasti samuti suuhäälitsuste levi.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: