Teadlased tabasid suure kauge galaktikaparve otse tekkelt

Foto: ESO/M. Kornmesser

Väga suuri asju on tekkinud juba väga ammu. Teadlased on avastanud ühe suurema teadaoleva galaktikate protoparve, mis on moodustunud vaid umbes miljard aastat pärast universumi teket.

Protoparved on galaktikaparvede eellased. Protoparves võib olla väga palju galaktikaid, aga need ei ole veel omavahel gravitatsioonijõududega seotud. Kui seotus välja kujuneb, saab galaktikate protoparvest galaktikaparv.

Linhua Jiang Hiinast Pekingi Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid Tšiilis asuva La Serena teleskoobiga kogutud andmete põhjal üht taevalapikest, kus särab suurel hulgal noori galaktikaid.

Galaktikate valgussära analüüs näitas, et need asuvad meist umbes 12,7 miljardi valgusaasta kaugusel ja moodustavad protoparve. Et nende valgusel on teleskoopi jõudmiseks kulunud 12,7 miljardit aastat, näeme neid sellisena, nagu nad olid miljard aastat pärast Suurt Pauku.

On arvata, et nad kõik on tekkinud ühest ja samast üüratult suurest gaasipilvest. Arvutuste järgi on protoparve mass umbes neli miljonit miljardit Päikese massi ja ta kuulub seega suurimate seni tuntud protoparvede ja parvede sekka.

Jiang ja kaasautorid kirjutavad sellest ajakirjas Nature Astronomy.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: