Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestlaste loodud plokiahela lahendus tagab turvalisust USA valimistel

Guardtime'i juht Martin Ruubel.
Guardtime'i juht Martin Ruubel. Autor/allikas: Guardtime

Eesti küberturvalisuse ettevõte Guardtime lõi koos Šveitsi turvatehnoloogiate pakkujaga SICPA blockchain-tehnoloogial põhineva lahenduse, mille abil saab USA kaitsta edaspidi valijate nimekirju ja valimisprotsessi andmete väärkasutuse eest.

Erinevalt Eestist ei lisandu USA-s valimisnimekirjadesse automaatselt kõik täisealiseks saanud kodanikud – valimisõiguse saamiseks tuleb igal soovijal end ise valijaks registreerida. Uus lahendus aitab tagada selle protsessi korrektsuse ja turvalisuse, tuvastades koheselt võimaliku valeinfo.

Viimastel USA presidendivalimistel 2016. aastal oli interneti teel hääletamine võimalik eri vormides enam kui 30 USA osariigis 50-st. Samas on enamikus osariikidest praeguseni lisaks paberhääletusele kasutusel elektrooniline hääletus selleks mõeldud spetsiaalsete hääletusmasinate abil.

Guardtime juhi Martin Ruubeli sõnul asus USA presidendivalimiste ametkond on 2016. aastal toimunud presidendivalimiste järel hakanud otsima lahendusi, mis annaksid valijatele kindluse ja usalduse valimisprotsessi korrektsuse osas.

"Kogu valimisprotsessi usaldusväärsuse tagamiseks on oluline kindlustada, et õige valija antud hääl salvestatakse ja loetakse üle usaldusväärse süsteemi alusel," selgitas Ruubel.

Seetõttu töötas Guardtime välja spetsiaalselt USA valimiste jaoks mõeldud küberturvalisuse lahenduse, mis ühildub valijate nimekirja ning hääletussüsteemiga ja tagab andmete korrektsuse, tuvastades samas koheselt igasuguse välise sekkumise valimissüsteemi andmetesse. "Esialgu juurutame selle ühe omavalitsuse valimissüsteemi, kuid vajadus on loomulikult laiem."

Ruubeli sõnul on Guardtime'i jaoks suur au pakkuda koos SICPAga lahendust probleemile, mis on alates eelmistest valimistest veel tänaseni päevakorral ja kerkis taas esile ka pärast eelmisel nädalal toimunud presidentide kohtumist Helsingis.

USA valimiste jaoks loodud uue lahenduse aluseks on Guardtime'i välja töötatud ja arendatav KSI blockchain ehk plokiaehela tehnoloogia, mis on oma olemuselt matemaatiliselt tagatud küberturvalisuse lahendus digitaalsete andmete ja seadmete kasutuse ning väärkasutuse tuvastamiseks. Tänu oma ülesehitusele võimaldab plokiahel säilitada digiandmete muudatuse ajalugu, tuvastada koheselt, kes ja millal on digiandmeid muutnud, ning kasutada neid võimalusi korraga suure hulga andmete puhul kiiresti ja korraga. 

Guardtime on Eestis asutatud maailma suurim blockchain-tehnoloogial põhinevate küberturvalisuse lahenduste looja, kes aitab koheselt tuvastada erinevates digitaalsetes andmetes ja tarkades seadmetes tehtud muudatusi ja selle tulemusena pakkuda e-ühiskonnale usaldusväärseid ning läbipaistvaid lahendusi. 

Guardtime'i tehnoloogiat on täna integreeritud paljudesse Eestis kasutatavatesse e-teenustesse, nagu näiteks Riigi Teataja, Kinnisturaamat, Äriregister jm. Samuti teeb ettevõte koostööd nimekate rahvusvaheliste institutsioonidega nagu maailma suurim kaitsetööstusettevõte Lockheed Martin, USA sõjavägi, tehnoloogiaettevõte Ericsson jt.

Koos Guardtimega USA valimiste jaoks loodud lahendust välja töötanud Šveitsi ettevõte SICPA on kogenud turvatehnoloogijate pakkuja, kes on aidanud luua lahendusi tuvastamaks võltsvaluutat, valeidentiteediga seotud dokumente ning valijate ja valimistulemustega seotud andmete väärkasutust. 

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: