IT-ettevõtte direktori unenägu, milles maailm on üks suur arvuti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Federico Morando/Creative Commons

Reaalsus ei olegi kuigi kaugel IT-ettevõtete juhtide nägemusest, kus arvutid on pilve abil ühendatud kõik üheks suureks arvutiks, arutleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kui meil oleks võimalus vaadata maailmas juhtiva IT-ettevõtte direktori unenägusid, kas näeksime tulevikku? Teinekord tundub, et mõni juht näeb und keset päist päeva, fantaseerides valjul häälel vapustavast homsest.

Kumba peaks uskuma, kas seda, mida ta oskab sõnades kirjeldada, või elu käigus kogetud signaalidest öösel sündivat kontrollimatut viirastust? On ju unenägudest sündinud mitu olulist tulevikku kujundanud avastust.

Microsofti juht Satia Nadella visioneeris Londonis peetud kõnes maailmast kui ühest suurest arvutist. Tehniliselt ei pea see väide veel paika, sest maailmas on arvukalt omavahel lahtiühendatud arvuteid. Pealegi on enamik arvutitest eraldiseisvad ja eraldi tegutsevad tehnilised sõlmed, isegi kui nad on omavahel infovahetuseks kokku ühendatud. Praegused arvutid ei oma samaaegset ja kõikset juurdepääsu andmetele ja neid ei saa panna tegutsema ühtse tervikuna. Selles osas võib eksperdi arvamust hinnata ennatlikuks. Vahest isegi haihtuvaks unenäoks.

Olgu ekspertide arvamiste nöökimiseks meenutatud, kuidas eelmisel sajandil maailmas domineerinud arvutifirma IBM peadirektor Thomas Watson ennustas, et planeedile on maksimaalselt vaja viit arvutit. Need saaksid hakkama kõige mõeldava arvutamistega. Ekspert eksis, kuna pidas arvutit arvutamist teenindavaks seadmeks, jättes märkamata, mida kõike arvude keelde pandult veel teha saab. Mõni aasta hiljem reageeris IBM"i Arenenud Arvutussüsteemide osakonna juht esimese mikrokiibi uudse peale küsimusega: "Huvitav kuhu seda vaja on?"

Paljude tänaste IT suurfirmade kasvulavaks olnud Digital Equipment Corporationi president Kenneth Olson ei näinud põhjust miks keegi peaks endale koju arvutit tahtma jne.

Kirjeldatud ekslike ennustuste taga ei peitu õelus, vaid õpetlik moraal, sest kõik need seisukohad paigutuvad infotehnoloogia revolutsiooni kasvuperioodi esimese vähem kui 30 aasta sisse. Sellist perioodi peaks just iseloomustama pigem üle vindi pööraselt optimistlikud ennustused. Võib-olla on ajad muutunud?

  • Microsofti liider käsitles maailma kui ühe arvuti sõnumit kontseptuaalse metafoorina. Visioonina mille realiseerimist ta näeb läbi kolme tehnoloogilise võimekuse kombineerumise. Need on arvutuslik pilveressurss, milles vähemalt ühe pilvekese ulatuses kasutaja jaoks paistavad kokku ühendatud arvutid enam-vähem ühtse raalina.
  • Teiseks pööras Satia Nadella tähelepanu asjade internetile, milles lugematud argiseid tegevusi sooritavad või neis osalevad seadmed omavad mõõdukat nutikust iseseisvaks tegutsemiseks, kuid kasutavad täiendavat taiplikust internetti ühendatud teiste seadmetega suheldes.
  • Kolmanda uue ajastu alguse tegurina mainis ta tehisintellekti.

Digitaalne tehnoloogia istutab end igale poole, iga asja ja inimese sisse tänu millele kujundab see peaaegu iga eluvaldkonda, märkis Nadella oma ettekandes. Ta lisas, kui imepärane on mõelda maailmale ühe arvutina. Tema arvates oleks tegemist sobiva metafooriga, mille meeleolus peaksimme edasi liikuma.

Kõrvalepõike meenutusena visioneeris aastaid Microsofti juhtinud Bill Gates tulevikku kiirteena. Mainitud ennustus sündis 1995. aastal avaldatud visiooniraamatus "Ees seisev tee".

Raamat on eriline sest kirjeldab inimkonna elu informatsiooni kiirteel, mainimata sõnakestki internetist. Internet oli toona olemas, aga ometi suutis juhtiva IT-ettevõtte juht oma visioonis seda vältida. Autor lisas interneti raamatusse selle kordustrüki käigus, kuna seda oli võimatu vältida.

Kui Nadellal on õigus, siis on äsja ekslikena mainitud visioonid omamoodi tõesed. Watsoni viie arvuti ennustus, Olsoni arvutivaba kodu ja Gatesi kiirtee konvergeeruvad Nadella kõikse raali kontseptsioonis.

Mis selles pildis väärib kommentaari oleks tõdemus kui palju oleme pingutanud masina kõikse võimekuse nimel, samal ajal unustades vajaduse arendada inimest. Kas see pole tõend, et maailm ongi üks suur masin mis sunnib meid vaid masinat arendama?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: