Tehnikauudised: võltsuudiste pisendamine ja kultustelefoni teine tulek

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Facebooki logod. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Ilu peitub lihtsuses ja see reegel kehtib ka tehnoloogiamaailmas. Lihtsad lahendused nagu näiteks võltsuudiste pisendamine või genealoogia andmebaaside kasutamine külmunud juhtumite lahendamisel on vaid mõned näiteid tehnoloogia valdkonna lollikindlatest lahendustest.

Facebook hakkab pisendama võltsuudiseid

Autor: TASS/Scanpix

Eelmisel reedel tutvustas Facebook uut meetodit, kuidas sotsiaalmeedia platvorm hakkab juhtima kasutajate tähelepanu võltsuudistelt eemale. Idee on lihtne – võltssisu kahtlusega postituste suurust hakatakse vähendama. Kui varasemalt soovis Facebook võltsuudiseid eristada suure hoiatusmärgisega, siis nüüd on piiratakse võltsteabe levikut uudisvoogudes ning lisatakse artiklid, mis kallutatud teooriaid ümber lükkavad.

Süsteem peaks hakkama tööle järgnevalt: artikli Facebooki postitamisel kontrollib seda masinõppe programm. Kui tarkvara tuvastab märke võltssisu, siis saadetakse see kolmandale osapoole administraatoritele kontrollimiseks. Inimkontrollis võltsuudise lipukese külge saanud linkide suurust vähendatakse, et see ei püüaks nii palju tähelepanu, kui päris uudise link.

Uus lähenemine murrab Facebooki tavasid, sest varasemalt on platvorm hoidnud kõigi postituste suuruse uudisvoos sarnase. See on lisanud legitiimsust võltsuudistele, mis on seni näinud visuaalselt sarnased tavauudistele.

Teisalt võib Facebooki püüd jääda jõuetuks, sest see ei puuduta netimeeme ega videosid, mis on peamised viraalse valeteabe formaate. Lisaks sellele näitavad tarbimisuuringud, et netikasutajatele meeldivad võltsuudised. Kuna sensatsiooniline valeteave erutab inimmeeli hirmu, viha aga ka üllatust tekitava sisuga levivad kõlakad ja tüngauudised netis palju kiiremini.

Eelpool esile toodud probleemi tõttu võib olla Facebooki järgmine samm reaktsioonide ja kommentaaride peitmine. Samas see ei pruugi postituste marginaliseerimine läbi suuruse vähendamise ja peitmise anda soovitud tulemust, kuna tegeletakse probleemi tagajärgede leevendamise, mitte põhjusega ehk kasutajaga.

USA politsei pidas genealoogia andmebaaside abil kinni sarimõrvari

  Autor: bioethics.net

California prokuratuuri väitel mängis osariigis 1970-ndate algusest kuni 1980-ndate lõpuni tegutsenud sarimõrvari tabamisel olulist rolli genealoogia andmebaas. Kuigi DNA andmestik lõi sideme erinevate juhtumite vahel, oli politseil saadud tõendite alusel raske kahtlusalust tuvastada.

Niisiis kõrvutasid uurijad sündmuskohalt saadud DNA-andmeid genealoogia andmebaasidesse üles laetud geeniandmetega. Üldjuhul laevad taolistele lehekülgedele geeniandmeid üles inimesed, kes soovivad leida enda kaua kadunud lähedast.

Selle juhtumi puhul suutis politsei võrdluse teel üpris täpselt tuvastada grupi isikuid, kes sobisid sündmuskohtadelt võetud DNA-proovidega. Geeniandmete analüüsi järel profileeriti kahtlusaluste ringi jäänud isikute tausta võttes arvesse, kui vana peaks olema 40 kuni 30 aasta eest kuritegusid sooritanud kuritegija.

Uurimise tulemusena vahistati eelmisel teisipäeval praeguseks 72-aastane Jospeh DeAngelo. Kahtlusalune elas Sacramento eeslinnas, mille lähistel toimusid sarimõrvari esimesed rünnakud.

Kokku sooritas mees 12 mõrva, 51 vägistamist ning 120 sissemurdmist. DeAngelo, kes on ise samuti erru läinud politseinik, võeti uurimise ajaks jälgimise alla ning kui DNA-andmed kinnitasid tema süüd mees vahistati.

Europol korraldas ISIS-e vastu küberrünnaku

Autor: Delil Souleiman/AFP/Scanpix

Kui tavaliselt oleme harjunud kuulma, et häkkerid on korraldanud küberrünnaku mõne erafirma serveri või riigi andmebaaside vastu, siis teatas Euroopa Liidu politseiagentuur Europol, et korraldas koos rahvusvaheliste partneritega ulatusliku küberoperatsiooni ISIS-e meediakanalite vastu.

Küberspetsialistid mitmest EL-i liikmesriigist, Kanadast ja USA-st võtsid sihikule Süürias ja Iraagis peadtõstnud terrorirühmituse meediaagentuuride nagu näiteks Amaq’i uudisteagentuuri kontod. Operatsiooni käigus sulgeti ühel ajahetkel korraga kõik sihikule võetud kontod, mille käigus koguti ka digitaalseid asitõendeid ja serveriandmeid.

Europoli sõnul aitavad operatsiooni käigus kogutud andmed tuvastada ISIS-e meediasüsteemi administraatoreid ning kaardistada “potentsiaalselt radikaliseerunud” isikute võrgustikku. Ühtlasi kinnitas Europoli juht Rob Wainwright, et rünnak kahjustas oluliselt ISIS-e võimekust levitada propagandat.

Tegelikkuses on ISIS-e propagandamasin muutunud kääbuseks võrreldes varasema hiilgusega. Peaasjalikult on vaigistanud terrorirühmituse hääletorusid ISIS-e kontrollitud territooriumi vähenemine ning pealinna Raqqa kaotamine. Rühmitus pidas Süürias asuvat Raqqa linna kalifaadi pealinnaks ja koondas propagandamissiooni koordineerimise just sinna.

Lekkisid fotod kauaoodatud iPhone SE-st

Väidetav uus iPhone SE mudel Autor: TechCrunch

Pragmaatilisema meelega Apple’i fännid on oodanud ammu uut iPhone SE generatsiooni. Nüüd on interneti jõudnud fotomaterjal, kus väidetavalt on näha uut iPhone SE 2 mudelit. Pealtnäha erineb uus mudel eelkäijast eelkõige klaasist tagakaanega. Muuseas näeb nutitelefon välja nagu iPhone 5, millel on säilinud nii klassikaline kõrvaklapi sisend kui ka algse iPhone SE nuppude asetus.

Fotode all mainitakse, et sarnaselt iPhone 8 ja X-ile saab uut SE mudelit laadida juhtmevabalt. Samas ei pruugi olla uus SE väga värvikas mudel, kuna see peab vastama säästlikuma kliendi soovidele. Viimase generatsiooni iPhone mudelite tehnoloogiliste uuenduste lisamine säästutelefonile ajaks SE 2 hinna lakke, mis pole kindlasti Apple arendajate eesmärk.

Tõenäoliselt esitleb Apple uut iPhone SE-d juunis toimuval Apple’i arendajate konverentsil. Nimelt esitles märtsis iPhone SE sünnipäeva lähistel Chicago koolides uut haridustehnoloogiale suunatud iPad’i ja seetõttu proovitakse kahele massidele toote turule toomisele pisut õhku vahele jätta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: