Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tehnikauudised: Hiina küberarmee ja vandenõuteooriaid lastele

Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad.
Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad. Autor/allikas: Liis Treimann / Scanpix

Üldjuhul on hirmul suured silmad, kuid tehnoloogia vallas tasub üllatusmomendi vältimiseks olla teadlik ka kõige absurdsematest turvariskidest. Sestap räägime sel nädalal teiste muu hulgas ulmeliste mõõtmetega Hiina küberarmeest ja sellest, kuidas YouTube õpetab lastele vandenõuteooriaid.

Hiina küberkurjategijad ehitavad viiest miljonist Androidi nutitelefonist koosnevat küberarmeed

Foto: Reuters/Scanpix

Küberturbeettevõtte Check Point analüütikud hoiatavad, et Hiina küberkurjategijate eest, kes nende väitel on koostamas botide armeed kasutades selleks pahavara Rottensys. Botvõrgustikku võib analüütikute hinnangul kuuluda kuni viis miljonit nutiseadet.

Praegusel kujul kasutatakse Rottensysi peaasjalikult reklaamide kuvamiseks risurakendustes, kuid Check Pointi analüütikute sõnul on Rottensysi juurde laetud uus Hiina päritolu moodul, millega saab koondada nutitelefoni botide võrgustikku. Taolisesse küberarmeesse kuuluvatele seadmetele on võimalik installida salaja rakendusi ning muuta kasutajaliidese seadeid.

Nüüd kardavad spetsialistid, et pahavara-arendajad võivad rikkuda senisest palju sügavamalt kasutajate privaatsus. Rottensys ilmus esmakordselt virtuaalruumi 2016. aasta septembris. Alates esmailmumisest on pahavara suutnud leida tee 4,9 miljoni kasutaja nutiseadmesse. Seejuures kasvas nakatumiste arv eelmise aasta juulis ja augustis, kuid on viimastel kuudel näidanud langustrendi.

Seejuures ohtlik lisamoodul ilmus Rottensysi koodi alles eelmisel kuul. Analüütikute hinnangul teenib Rottensysi arendusmeeskond iga kümne päeva järel 115 000 dollarit reklaamitulu. Praegusel hetkel on Rottensysi pahavaraga nakatanud peaasjalikult Hiina turule arendatud seadmed ja rakendused.

Uberi visioon: isesõitevauto suhtleb inimesega tulede ja häälsignaalide abil

 

Kuigi peamised suhtlemisvahendid liikluses on suunatuled, võib ka silmside tähelepaneliku jalakäija ja hoolika sõidukijuhi vahel ära hoida tõsiseid õnnetusi. Kui aga auto juhtimine üle anda arvutile ja inimfaktor rooli tagant eemaldada – kuidas toimub sel juhul “suhtlus” sõiduki ja jalakäija vahel.

Uberil on selleks lahendus. Eelmisel nädalal esitas sõidujagamisteenuse arendamisega tegelev ettevõtte patenditaotluse, kus pakub välja, et isesõitvadautod võiksid tulevikus olla kaetud valgustabloodega, mis kuvaksid jalakäijatele teavet sõiduki liikumiskavatsuste kohta.

Taotlusele lisatud jooniselt on võimalik näha, et suunatuled hakkaksid asuma tahavaatepeeglite kõrval ka põrkeraud paigaldatud valgustablool. Ühtlasi kuvatakse põrkerauaekraanile jalakäijale tee ületamist lubav tekst. Lisaks sellele ilmub auto armatuurlaule paigaldatud ekraanile virutaaljuht, kes näitab jalakäijale suunda.

Uberi arendusosakonna tootearendaja Sean Chini sõnul soovib Uber arendada välja moodust, kuidas isesõitevauto saaks paremini ümbritsevate liiklejatega suhelda. Nii on erinevalt tavalisest autost Uberi sõiduvahendile lisatud ekraanid autoustele, mis annavad kõrval liiklejatele teada kui robotauto soovib sõidurida vahetada.

Chin rõhutab, et USA patendiametile esitatud visioon pole lõplik vaid pigem algne raamistik, mille põhjal hakatakse tulevikus arendama lõpp-toodet. Nii katsetab Uber sõidukile häälegeneraatori lisamist, mis suhtleks liiklejatega kasutades selleks “sõidukilaadseid helisid”.

Uber pole loomulikult ainus isesõitvateautode arendaja. Näiteks Google isesõitevauto informeerib jalakäijat klassikalise “kõnni” “ära kõnni” märkide abil ning kasutab juba tänaste valgusfooride tee ületamist lubavat heliefekti. Teisalt on Google’is spekuleeritud ka veidramate lahendustega, näiteks autole lisatud robotkäega, mis annaks jalakäijale tee ületamist lubava žesti, või silmadega, mille abil kinnitatakse jalakäijatele, et isesõitevauto “näeb” jalgsi liikuvat inimest.

YouTube Kids soovitab lastele vandenõuteooriaid

Allikas: Liis Treimann / Scanpix

YouTube lastekeskkonnas peaks idee kohaselt leiduma vaid noorematele vaatajatele sobivaid klippe, kuid mitmed ajakirjanduslikud uuringud on näidanud, et sotsiaalmeediakanali algoritmidest on läbi pääsenud palju küsitava sisuga materjali.

Sarnase eksperimendi tegi ka väljaanne Business Insider, kes otsis YouTube lastekeskkonnast märksõna “UFO”. Otsing soovitas kasutajal vaadata videot, kuidas tundmatu lendav objekt laseb chem-traili suunas. Nende “dokumentaalkaadrite” järel pakuti kasutajale vaadata valikut vandenõuteoreetiku David Icke videoklippidest. Näiteks viietunnist Icke’i loengut, mille käigus selgitab teoreetik, kuidas tulnukad ehitasid püramiidid ning juhivad endiselt läbi maailma eliidi inimkonda.

Kui YouTube Kids keskkonnast otsida märksõna “kuu maandumine”, siis leiab video apokalüptilisest sündmusest, mille käigus CERNi osakeste kiirendis avaneb portaal teise dimensiooni. Kokku avastas Business Inside 25 toalist klippi, mille YouTube ka kiirelt kustutas.

YouTube on tunnistanud probleemi ning on lubanud kõik kallutatud ja küsitava sisuga materjalid enda platvormilt kustutada. Sellegipoolest ei saa YouTube garanteerida, et korra kustutatud klipp kuskil teisel kontol uuesti ei ilmu. Arvestades mastaape on Google YouTube modereerimisel kasutanud peaasjalikult algoritme. Seejuures lastekeskkonna algoritmide puhul on inimese juhitud masinõppel veelgi rohkem tähelepanu pööratud.

Probleem eskaleerus eelmise aasta novembris, kui teemat puudutasid nii TechCrunch kui ka New York Times. Alates sellest perioodist on YouTube monetiseerimisnimekirjast kustutanud üle kahe miljoni video ja 50 000 kanali. Google tunnistab, et praegune süsteem pole ideaalne, mistõttu tuleb apsakaid ikka ette.

Seega kallid lapsevanemad ärge kasutage YouTube lapsehoidjana – kui te just ei soovi, et teie võsuke hariks end reptiilide maailmakorra aluspõhimõtete vallas või vaataks kuidas Põrsas Peppale söödetakse valgendajat.

Biohäkkerit trahviti sõidukaardi “valesti” kasutamise eest

 

Austraalia biohäkker Meow-Ludo Disco Gamma Meow-Meow eraldas puutevabast sõidukaardist kiibi ning lasi selle paigaldada enda käenaha alla. Kui New South Walesi osariigi transporditöötajad Meow-Meow’d kontrollisid, polnud mehel sõidukaarti ette näidata.

Hoolimata sellest, et kiipkaardilugeja suutis Meow-Meow nahaalust kiipi lugeda, ei pidanud piletikontroll seda õiguspäraseks sõidupiletiks ning tegi talle 220 austraalia dollarit trahvi, millele lisandub 1000 dollari väärtuses riigilõive.

Biohäkker teatas Facebooki lehel, et läheb New South Walesi osariigi vastu kohtusse ning palus toetajatel endale kaasa elada. Kohtus võttis biohäkker süü omaks.

Biohäkkerid on sisestavad naha alla loetavaid kiipe, magneteid ja teisi tehnilisi vahendeid. Meow-Meow kasutatud kiip lõigati 10x6mm suuruseks, pandi spetsiaalsesse plastikkarpi ning sisestati biohäkkeri naha alla professionaalse augustaja poolt. “Ärge kindlasti seda kodus proovige, kui te ei tea mida te teete,” kommenteeris häkker Meow Meow.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: