Juhuavastus tõotab elektriautole pikemat sõitu
Elektriautoga oleks veel vahvam sõita, kui praegu on, kui akust jätkuks voolu sama pikaks teekonnaks kui bensiiniauto paagist bensiini ja aku laadimine käiks sama kähku, kui paagi täitmine. Ka telefoniaku juures ei teeks pikem kestvus ja lühem laadimine paha. Üks täiesti juhuslik avastus võib need unistused nüüd tõeluseks teha. Tõsi küll, mitte aku abil, vaid superkondensaatoriga.
Briti tehnikaettevõtte Superdielectrics uuris võimalusi, kuidas luua vettimavat plastmaterjali, aga avastas hoopis võimaluse, kuidas luua ülihead superkondensaatorit. Superkondensaatorid talletavad energiat elektrivälja kujul, mitte keemilise energiana nagu akud. Nad laaduvad kiiremini kui akud, aga energiatihedus on neil seni paraku seni väga väike ja need peavad olema akust kümme või isegi sada korda suuremad, et sama kaua kesta.
Uudse plastmaterjali abil saab Superdielectrics väitel aga energiatihedust märgatavalt tõsta. Ettevõte on koostöös Bristoli ülikooli ja Surrey ülikooliga praeguseks välja töötanud juba uudse superkondensaatori prototüübi. Londonis toimunud pressikonverentsil näidati, kuidas pisike superkondensaator ajas mitu minutit ringi väikest ventilaatorit
Superdielectricsi teadus- ja arendusjuhi Donald Highgate'i sõnul võib leiutis vallandada energiatalletuse valdkonnas maavärina, kuid kindel see siiski veel ei ole.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa