Metsloomad liiguvad inimeste tõttu kuni poole vähem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: bobjagendorf/Creative Commons

Inimene muudab maakera palet, ehitab linnu, rajab teid ja künnab põldu. Loomad tõmbavad end seepeale üha koomale. Teadlased on analüüsinud nüüd GPS-seadmetega kogutud andmeid enam kui 800 looma liikumise kohta ja jõudnud järeldusele, et mida lähemal asulatele ja muudele suure inimmõjuga aladele elavad, seda väiksem on territoorium, millel nad liiguvad.

Marlee Tucker Saksamaal asuvast Frankfurtis asuvast Goethe ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Science, et suure inimmõjupiirkondades liiguvad loomad keskmiselt kolmandiku kuni poole võrra sellest, kui palju liiguvad nende liigikaaslased vabamas looduses. Uuring hõlmas 57 liiki ja selle tulemused on avaldatud ajakirjas Science.

Loomade vähesem liikumine võib aga teadlaste sõnul ökosüsteemidele märgatavat mõju, näiteks kasvõi taimeseemnete levikut pärssida, aga ka toitumisahelaid ümber korraldada, rääkimata juba siis loomade arvukuse kahanemisest.

Uuringu autorid toovad esile nähtuse mitu juurpõhjust. Esiteks fragmenteerib inimtegevus loomade elupaiku ja see segab nende liikumist väga otseses mõttes. Elupaikade fragmenteerumine häirib eriti palju näiteks hirvi, metssigu ja sebrasid. Teiseks võib inimeste lähedus muuta loomade käitumist nii, et näiteks linnarebased ei pea toidu leidmiseks nii suurtel aladel toimetama kui metsarebased, ehkki ka metsas võivad seenelised-marjulised ja jahimehed loomade liikumisalasid mõjutada.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: