Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põnev animatsioon näitab, kus kakerdavad kaelustega põdrad

Sügisel ja talvel jagasid Tartu ülikooli zooloogid ja geograafid uudiseid põtrade varustamisest GPS-kaelustega. Nüüd on kõik kümme looma piisavalt kaua andmeid kogunud, et näidata esimesi tulemusi.

Raadiokaelused aitavad teadlastel vastata maanteeameti küsimusele, kus põdrad Tallinn-Tartu maanteel Kose-Mäo teelõigul uue teetrassi piirkonnas liiguvad. Uuringuga tehakse selgeks põtrade levinuimad ületuskohad, et sellest lähtuvalt võtta kasutusele meetmeid kokkupõrkeohu vähendamiseks. 

Igas tunnis saadab põdra raadiokaelus andmebaasi kaks asukohapunkti ja nii saavad teadlased lisaks teeületustele ulatusliku andmestiku ka loomade elupaigavaliku, migratsiooni ja kodupiirkondade kohta.

Valminud animatsioonil on näha põtrade toimetamisest uurimisalal ja lisaks lähivaade kolme põdrapulli teeületustest nii Tallinn-Tartu maanteel kui ka  planeeritaval trassil.

Eestis on hinnanguliselt 15 000 põtra. Põdrajahi hooaeg kestab 15. septembrist 15. detsembrini ning alates oktoobrist on lubatud ka ajujaht. Ajujahi käigus liikvele aetud loomad on ka need, kes tihtipeale maanteedel liiklusohtlikke olukordasid tekitavad. Põtrade GPS-uuring kestab kaks aastat. 

Yes, definitely a moose, but why the orange collar? Scientists from the zoology and geography departments have been marking moose with GPS-collars to study the movements of moose in the vicinity of the new Tallinn-Tartu highway section. Six moose have been collecting and sending useful data for several months already, let's hope they manage to avoid dangerous predators, hunters and fast cars for the remainder of the study. Jah, kahtlemata põder, aga miks tal oranž kaelus on? Zooloogia ja geograafia osakondade teadlased on märgistanud põdrad GPS-kaelustega, et uurida nende liikumist uue Tallinn-Tartu maanteelõigu läheduses. Kuus põtra on juba mitu kuud kasulikke andmeid kogunud ja neid teadlastele saatnud, loodame, et neil õnnestub uurimisperioodi lõpuni vältida nii ohtlikke kiskjaid, kütte kui kiireid autosid. (Text and photo by Ragne Oja. Posted by S.Holm) #unitartu #moose #gpstracking #science

A post shared by University of Tartu research (@tartuuniversity) on

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: